Finnveran Lounais-Suomen aluekatsaus 1–6/2023: Finnveran rahoitus pk- ja midcap-yrityksille kasvoi – myös investointien ja yrityskauppojen rahoitus piristyi
30.8.2023 09:00:00 EEST | Finnvera Oyj | Tiedote
Pk- ja midcap-yritysten rahoituskysyntä näyttää nousevan edellisvuoden kuopasta. Finnvera myönsi tammi–kesäkuussa 2023 rahoitusta Varsinais-Suomen pk- ja midcap-yrityksille 57 miljoonaa euroa ja Satakuntaan 21 miljoonaa euroa. Molempien maakuntien osalta myönnetty rahoitus kasvoi yli 10 prosenttia. Varsinais-Suomessa myös rahoitettujen investointien arvo kääntyi selvään kasvuun. Teollisuus on veturitoimiala, johon maakuntien rahoituksesta kohdistui jälleen yli 60 prosenttia. Yrityskauppoihin kohdistui edellisvuotta enemmän rahoitusta, etenkin Satakunnassa yritysten omistajanvaihdosmarkkina vilkastui.

Finnvera myönsi Varsinais-Suomen pk- ja midcap-yrityksille rahoitusta alkuvuonna 57 miljoonaa euroa (51). Finnveran rahoitusosuus maakunnan yritysten hankkeista oli 41 prosenttia, mikä tarkoittaa, että Finnveran, muiden rahoittajien ja yrityksen omalla rahoituksella yritykset pystyivät toteuttamaan 139 miljoonan euron hankkeet. Maakunnassa rahoitettujen investointien arvo jopa kolminkertaistui 62 miljoonaan euroon (20).
– Ilahduttavasti Varsinais-Suomessa rahoitettujen investointien arvo kasvoi selvästi. Kasvua oli niin yrityskaupoissa, rakennusinvestoinneissa kuin kone- ja kalustoinvestoinneissa. Satakunnassa selvintä kasvua oli yritysten kauppoihin ja vientiin liittyvien toimitusten rahoittamisessa, mikä kertoo liiketoiminnan piristymisestä, sanoo Finnveran Länsi-Suomen aluejohtaja Seija Pelkonen.
Satakunnassa Finnvera rahoitti pk- ja midcap-yrityksiä tammi–kesäkuussa 21 miljoonalla eurolla, ja määrä kasvoi edellisvuodesta 15 prosenttia. Rahoitettujen investointien arvo laski Satakunnassa kuudella prosentilla, mutta rahoitettujen toimitusten arvo kasvoi selvästi lähes 80 prosenttia reiluun 9 miljoonaan euroon (5).
– Viime aikoina on kuultu huolestuttavia uutisia teollisuuden tilauskannan selvästä laskusta ja Suomelle tärkeän vientimaan Saksan talouden supistumisesta. Näillä saattaa olla suuriakin negatiivisia vaikutuksia myös suomalaisille pk-yrityksille. Toisaalta näyttää siltä, että korkojen nousuvauhti tasaantuu ja inflaatio on taittumassa, mitkä tuovat helpotusta yritysten kustannuspaineisiin ja sitä kautta yritysten tulevaisuuden näkymiin, Pelkonen sanoo.
Toimialoittain rahoituksen jakaumassa ei yllätyksiä – suurin osa rahoituksesta teollisuuteen
Lounais-Suomi on teollisuusvaltaista aluetta, mikä näkyy Finnveran rahoituksen toimialoittaisessa kohdentumisessa. Varsinais-Suomessa Finnveran rahoitus teollisuuteen kasvoi yli kolmanneksella, ja Satakunnassakin lähes neljänneksellä edellisvuoden vastaavasta ajasta.
– Lounais-Suomessa teollisuuden osuus Finnveran rahoituksessa on edelleen merkittävä. Tämä kertoo siitä, että teollisuus on päätoimialana vahva veturi maakunnissa, työllistää ja tuottaa alueelle hyvinvointia. Muissa toimialoissa ei ole euromääräisesti merkittäviä muutoksia, mutta rahoituksen määrässä näkyy lievää alavireisyyttä. On toivottavaa, että yritysten ja kuluttajien luottamus talouteen piristyy ja elinkustannusten nousu hellittää, jotta ostovoima paranee ja alkaa näkyä myös kaupan tai palveluvaltaisten alojen näkymissä, Pelkonen sanoo.
Yrityskauppojen rahoitus Varsinais-Suomessa junnaa, Satakunnassa selvää kasvua
Finnvera oli alkuvuonna mukana rahoittamassa Varsinais-Suomessa 25 yrityksen omistajanvaihdosta. Lukumäärä pysyi ennallaan, mutta euromääräisesti rahoitus kasvoi 66 prosenttia 8,8 miljoonaan euroon. Rahoitettujen hankkeiden keskikoko on siis kasvanut.
Satakunnassa myös rahoitettujen yrityskauppojen lukumäärä kasvoi 24 prosentilla. Finnvera oli rahoittamassa 21 yrityskauppaa yhteensä 3,8 miljoonalla eurolla. Euromääräisesti rahoitus kasvoi jopa 90 prosenttia edellisvuodesta.
– Ottaen huomioon yrityskauppojen tärkeyden yritysten ja talouden elinvoimalle, Satakunnan luvut ovat todella tervetulleita. Koko Suomessa rahoitettujen yrityskauppojen lukumäärä laski 9 prosenttia ja euromääräisesti rahoitus kasvoi lievästi 2 prosenttia. Varsinais-Suomessa Finnveran rahoittamien omistajanvaihdosten määrä on huolestuttavasti jäänyt junnaamaan alhaiselle tasolle, ja määrä on puolet huippuvuosista. Kaiken kaikkiaan talouden epävarmuus ja rahoituskustannusten nousu on saattanut vaikuttaa yrityskauppojen toteutumiseen, Pelkonen arvioi.
Finnvera lisäsi rahoituksen saatavuutta uusilla tuotteilla
Helmikuussa käynnistyi Finnveran suoran vientiluoton myöntäminen alle 20 miljoonan euron vientikauppoihin, ja kesäkuussa markkinoille saatiin ilmasto- ja ympäristölaina sekä digitalisaatio- ja innovaatiolaina, jotka mahdollistavat vakuudettoman ja edullisen täydentävän rahoituksen saamisen EU-rahoituskriteerit täyttäviin hankkeisiin.
– Kasvua on viime aikoina nähty etenkin erilaisissa vihreän siirtymän investoinneissa ja hankkeissa niin Suomessa kuin kansainvälisesti. Finnvera pyrkii luomaan koko ajan uusia rahoitusratkaisuja vastaamaan yritysten muuttuviin tarpeisiin ja madaltamaan kynnystä investointeihin. Kannustamme yrityksiä ottamaan yhteyttä ja tarttumaan mahdollisuuksiin. Toivomme uusien rahoitustuotteiden käytön lisääntyvän ja yritysten investointirahoituksen saatavuuden näin paranevan, Pelkonen sanoo.
Lisätiedot:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Seija Pelkonen, aluejohtaja, Finnveran Länsi-Suomen alue, puh 029 460 2620, etunimi.sukunimi@finnvera.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Finnvera tarjoaa rahoitusta yritystoiminnan alkuun, kasvuun ja kansainvälistymiseen sekä viennin riskeiltä suojautumiseen. Vahvistamme suomalaisten yritysten toimintaedellytyksiä ja kilpailukykyä tarjoamalla lainoja, takauksia ja vienninrahoituspalveluja. Finnvera jakaa rahoitukseen sisältyvää riskiä muiden rahoittajien kanssa. Finnvera on valtion omistama erityisrahoittaja ja Suomen vientitakuulaitos Export Credit Agency (ECA). www.finnvera.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finnvera Oyj
Vienninrahoituksen nouseva käyrä kertoo, että edessä on talouskasvua - Finnveran SuomiAreena-keskustelun aiheena yritysten ja kuluttajien luottamus torstaina 25.6. klo 1524.6.2026 08:40:00 EEST | Tiedote
Finnveran myöntämän vienninrahoituksen määrä on ollut alkuvuonna korkealla, mikä kertoo siitä, että vientikauppoja on solmittu, ja ne tulevat näkymään suomalaisten yritysten tilauskirjoissa ja tuotannossa lähitulevaisuudessa. Finnveran nyt rahoittamat kaupat muuttuvat bruttokansantuotteeksi tulevina vuosina, sanoo toimitusjohtaja Juuso Heinilä. Monet investointiaihiot ovat odottaneet pitkään toteutumistaan, ja investointeihin kiinni pääseminen on nyt entistä tärkeämpää. Myös yksityinen kulutus on vihdoin kääntynyt Suomessa kasvuun. Luottamuksesta ja talouskasvusta puhutaan Finnveran SuomiAreena-keskustelussa torstaina 25.6. otsikolla Ei itkua markkinoilla. Mukana on monipuolinen puhujakattaus yrityksistä, yliopistoista, rahoitussektorilta ja politiikasta.
Finnveran Juuso Heinilä: Lähi-idän sodan päättyminen erittäin odotettu uutinen – ”Kotimaisten investointien padot saatava murtumaan, Finnveran investointiohjelma kääntää kaikki kivet hankkeiden vauhdittamiseksi”16.6.2026 08:58:16 EEST | Tiedote
Sopimus Iranin ja Yhdysvaltain välisten sotatoimien päättymisestä on suomalaisille yrityksille todella odotettu hyvä uutinen, joka toivon mukaan saa liikkeelle epävarmuuden lykkäämät kotimaiset investoinnit, sanoo Finnveran toimitusjohtaja Juuso Heinilä. Investoinnit luovat arvonlisää myös vientimarkkinoille, mikä vahvistaa Suomen taloutta. Finnveran miljardin euron investointiohjelma antaa poikkeukselliset mahdollisuudet vauhdittaa kaikenkokoisia investointeja ja varmistaa niiden liikkeellelähtöä. Suomen talouskasvu on ollut alkuvuonna vahvaa, mikä on antanut suojaavan puskurin Lähi-idän konfliktin vaikutuksille. Sodan päättyminen säästää Suomen talouden pahimmilta kerrannaisvaikutuksilta.
Iranin sota uhkaa aiheuttaa kannattavuusshokin suomalaisyrityksille – Odotettu rauha pelastaisi ilkeältä kolmoisvaikutukselta, joka syö talouskasvua tänä ja ensi vuonna8.5.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Iranin sodasta johtuva keskeinen riski Suomen talouteen on yritysten kannattavuuden heikkeneminen, jos konflikti jatkuu ja pitkittyy. Nousseet energiakustannukset syövät yritysten katteita, mistä seuraa kannattavuusshokki aivan kuten Ukrainan sodan alkuvaiheessa, arvioi Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki. Jokainen viikko ja kuukausi pahentaa konfliktin vaikutuksia, ja jos öljyn hinta pysyy korkealla puoli vuotta, Kotamäen mukaan Suomen bruttokansantuotteen kasvusta leikkaantuu tänä vuonna 0,8 prosenttiyksikköä ja ensi vuonnakin joitain kymmenyksiä. Hyvässäkin skenaariossa konflikti syö talouskasvua, mutta vähemmän.
Icon 6 ja Icon 7 ‑risteilyalustilaukset varmistavat Suomen meriteollisuuden jatkuvuutta – Juuso Heinilä: ”Kestävä rahoitusmalli on vakiintunut, ja asiat etenevät myönteisesti”28.4.2026 09:45:45 EEST | Tiedote
Royal Caribbean Group (RCG) on julkistanut suunnitelmansa Icon 6 ja Icon 7 ‑alusten tilaamisesta Meyer Turun telakalta. Alusten on määrä valmistua vuosina 2029 ja 2030. Suunnitellut alushankkeet ovat myönteinen viesti Suomelle ja koko suomalaisen meriteollisuuden jatkuvuudelle. Ne heijastavat koko toimialan vahvistunutta näkymää, joka ulottuu varustamoista telakoihin ja laajaan meriteollisuuden ekosysteemiin. Alushankkeiden toteutuminen edellyttää aina rahoitusjärjestelyjä, joihin on rakennettu vakiintunut, kestävä rahoitusmalli viimeisimpien Icon-luokan alusten kohdalla, sanoo Finnveran toimitusjohtaja Juuso Heinilä.
Finnveran Mauri Kotamäki: Lähiviikot näyttävät, veikö tulitauko todella pelot koronnostoista – ”Olisi Suomen taloudelle ja kuluttajille enemmän kuin toivottu muutos”8.4.2026 14:37:15 EEST | Tiedote
Iranin sotaan neuvoteltu kahden viikon tulitauko on valtava helpotus markkinoille. Tästä kertoo öljyn hinnan pudotus jopa 15 prosentilla ja osakekurssien jyrkkä nousu. Hormuzinsalmi on auki öljykuljetuksille, mutta lähiviikot näyttävät, onko kriisi ohi ja voiko pelot koronnostoista unohtaa, Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki sanoo. Suomen talouden ja kuluttajien näkökulmasta inflaatioshokin pienentyminen ja markkinakorkojen lasku olisivat enemmän kuin toivottu uutinen. Pitkällä tähtäimellä kriisi tulee Kotamäen mukaan vahvistamaan vihreää siirtymää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


