Lidlin kanta-asiakasohjelma mullistuu – ”Suomen kovin bonus”
29.12.2023 08:31:20 EET | Lidl Suomi | Tiedote
Lidlin etuohjelma Lidl Plus uudistuu vuoden vaihteessa merkittävästi. Tammikuusta alkaen etuohjelman käyttäjiä palkitaan ostoksista rahakupongeilla, joiden arvo on jopa 10 prosenttia kuukauden ostoksista. Samalla tulee toivottu uudistus kaikille yhteisten tarjouskuponkien käyttöön: niitä ei tarvitse enää erikseen aktivoida.

Lidl Plus on mobiililaitteisiin ladattava Lidlin etuohjelma. Yksi etuohjelman keskeinen ominaisuus on bonusjärjestelmä, jossa ostoksista palkitaan bonuskupongeilla. Tähän saakka asiakkaita on palkittu sekä ilmaisilla tuotteilla että rahakupongeilla. Nyt bonusjärjestelmään on tulossa merkittävä muutos: tuotekupongit poistuvat ja rahakupongit ovat aiempaa arvokkaampia. Parhaimmillaan asiakas saa kuukauden ostoksistaan 10 prosenttia ostosrahaa. Rahakupongit käyvät maksuna Lidleissä.
– Asiakkaamme ovat toivoneet ostoksista palkintona nimenomaan rahakuponkeja, ja vastaamme nyt tähän toiveeseen. On mahtavaa päästä yllättämään asiakkaamme vielä sillä, että bonusta on jatkossa tulossa isommalla kauhalla. Tämä on käsityksemme mukaan tällä hetkellä Suomen kovin bonus, iloitsee Lidlin kaupallinen johtaja Mikko Forsström.
Bonuskuponkikampanja alkaa aina kuun ensimmäinen päivä. Asiakkaan tekemät ostokset kerryttävät yhteissummaa, ja aina tietyn euromäärän saavutettuaan asiakas saa rahakupongin. Tuhat euroa kuussa käyttävälle asiakkaalle kertyy rahakuponkeja sadan euron edestä, eli vuoden aikana voi ansaita ostorahaa jopa 1200 euroa. Kuuden sadan euron ostoksista bonusta kertyy 37 euroa kuukaudessa.
Toivottu uudistus viikottaisiin etuihin: aktivointi poistuu ja käyttö helpottuu
Yksi Lidlin sovelluksen käytetyimmistä ominaisuuksista on viikottaiset edut, joilla saa alennusta valikoiduista tuotteista. Tähän saakka jokainen etukuponki on täytynyt aktivoida erikseen ennen Lidl Plus -sovelluksen skannaamista kassalla. 4.1. alkaen kaikille yhteiset edut ovat automaattisesti käytössä ja alennuksen saa, kun vain muistaa skannata Lidl Plus -sovelluksen kassalla.
– Haluamme, että Lidl Plus -sovellus on asiakkaillemme mahdollisimman helppo käyttää. Siksi tarjoukset ovat jatkossa käytössä pelkästään korttia vilauttamalla, Forsström kertoo.
Automaattinen aktivointi koskee kaikille Lidl Plus -asiakkaille olevia tarjouksia. Näiden lisäksi sovelluksessa on tarjolla henkilökohtaisia etukuponkeja ja bonuskuponkeja, jotka on jatkossakin aktivoitava ennen käyttöä. Näin asiakas voi itse päättää, millä ostoskerralla kupongit käyttää.
Lidl Plus -sovelluksen on ladannut yli 1,5 miljoonaa käyttäjää.
Bonusjärjestelmän tasot:
|
Ostokset |
Bonuskupongit |
Bonuskertymä |
Bonusprosentti |
|
60 € |
1 € |
1 € |
1,65 % |
|
120 € |
2 € |
3 € |
2,50 % |
|
200 € |
4 € |
7 € |
3,50 % |
|
380 € |
10 € |
17 € |
4,45 % |
|
600 € |
20 € |
37 € |
6,15 % |
|
850 € |
25 € |
62 € |
7,25 % |
|
1000 € |
38 € |
100 € |
10 % |
(Bonusta eivät kerrytä alkoholi-, tupakka- ja nikotiinituotteet, äidinmaidonkorvikkeet, lehdet, lahjakortit tai pantit.)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lidlin viestintä
Puh:(09) 23456 400media@lidl.fiTietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee lähes 5800 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Lidl kutsui koko Suomen esihenkilöt monimuotoisuuskoulutukseen6.10.2026 09:25:29 EEST | Tiedote
Lidl on toteuttanut kattavan monimuotoisuuskoulutuksen jokaiselle esihenkilölle myymälöissä, jakelukeskuksissa ja pääkonttorilla. Lisäksi Lidlin yli 60 kansalaisuudesta muodostuvalle henkilökunnalle on tarjolla monimuotoisuusverkkokurssi. Työntekijöistä koostuva monimuotoisuustyöryhmä on ollut mukana kehittämässä uutta monimuotoisuusopasta.
Paistopisteeltä muodin huipulle: Lidl hurmaa Pariisin muotiviikoilla croissant-niskatyynyllä2.10.2026 15:09:00 EEST | Tiedote
Vuoden kenties herkullisin muotiasuste valloittaa nyt Pariisin muotiviikoilla. Lidl tempaisi ja muutti paistopisteensä ikonisimman klassikon tyylikkääksi hittituotteeksi. Muotipääkaupunkiin matkalla olleen lennon matkustajat yllätettiin croissant-niskatyynyllä. Kyseessä on perinteinen matkalle tarkoitettu niskatyyny, joka näyttää aivan Lidlin aidolta croissantilta. Tyyny on niin aidon näköinen, että sen voisi helposti sekoittaa leipomosaston herkkuun
Lidl tutustuttaa vuosittain satoja harjoittelijoita kaupan alaan1.10.2026 13:55:18 EEST | Tiedote
Lidl ottaa vuosittain myymälöihinsä satoja teini-ikäisiä ja nuoria aikuisia työharjoitteluun. Harjoittelijat ovat tärkeä lisä työyhteisöön, ja nuorille jakso tarjoaa turvallisen ponnahduslaudan työelämään, arvokkaita taitoja sekä mahdollisuuden omien vahvuuksien löytämiseen.
Japanilaisten herkkujen buumi kiihtyy: Somesta tutut hittituotteet saapuvat Lidliin24.9.2026 08:54:47 EEST | Tiedote
Japanilaisen ruokakulttuurin ja jälkiruokien maailmanlaajuinen suosio näkyy nyt vahvasti suomalaisten lautasilla. Lidl vastaa kuluttajien kasvavaan kysyntään tuomalla torstaista 24.9. alkaen myyntiin odotetun Japani-teemaviikon, jonka tähtinä loistavat somesta tutut matcha- ja juustokakkuhitit.
Näitä tuotteita heitetään roskiin turhaan – hävikin vähentämiseen on yksinkertainen keino23.9.2026 09:21:05 EEST | Tiedote
Kaupalla on monet keinot hävikin vähentämiseen. Lidlissä viime vuonna käyttöön otettu hävikintorjuntakeino on paistopisteen ilta-ale, joka on nipistänyt paistopisteellä syntyvää hävikkiä noin 15 prosentilla. Kokonaisuudessaan Lidlissä hävikki saatiin vuonna 2025 ennätysmatalalle, kun hävikkiaste laski yli 16 prosentilla 1,24 prosenttiin. Hävikkiä syntyy myös kotitalouksissa, osa siitä aivan turhaan. Moni tuote on vielä päiväyksen jälkeenkin käyttökelpoinen, kunhan kotona otetaan omat aistit käyttöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme