Lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltamateriaalia haetaan ja jaetaan laajasti Tor-verkossa – käyttäjille on tarjolla myös apua
4.4.2024 08:30:00 EEST | Tampereen yliopisto | Tiedote
Pimeäksi verkoksi kutsuttu Tor-verkko mahdollistaa päivittäin miljoonille internetin selailun nimettömänä. Anonymiteettiä käytetään myös rikollisiin tarkoituksiin. Verkossa levitetään valtavia määriä esimerkiksi lapsiin kohdistuvaa laitonta seksuaaliväkivaltamateriaalia. Tor-verkon sisältöjä viiden vuoden ajan tutkinut monitieteinen kansainvälinen tutkijaryhmä on löytänyt uusia keinoja puuttua käyttäjien toimintaan.

Tor-verkko (The Onion Router) salaa viestinnän alkuperän, joten sen avulla voidaan välttää valvontaa ja varmistaa sensuroimaton tiedonkulku sekä anonyymien ja jäljittämättömien verkkosivustojen luominen ja ylläpitäminen. Juuri julkaistu tutkimus on ensimmäinen, jossa lapsiin kohdistuvan seksuaaliväkivaltamateriaalin levityksen laajuutta, hakumääriä ja käyttäjäkantoja on tutkittu näin perusteellisesti.
Tampereen yliopiston johtamassa tutkimuksessa läpikäytiin vuosien 2018–2023 välisenä aikana 176 683 Tor-verkossa toimivaa onion-verkkotunnusta. Tutkijat havaitsivat, että pelkästään vuonna 2023 yksi viidestä näistä sivustoista jakoi lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltamateriaalia. Tämä materiaali oli helposti löydettävissä 21:llä Torin 26 suosituimmasta hakukoneesta, joista neljä jopa mainosti kiellettyä sisältöä etusivullaan.
Tutkimus ""Investigating child sexual abuse material availability, searches, and users on the anonymous Tor network for a public health intervention strategy"julkaistiin Scientific Reports -lehdessä 3.4.2024.
Hakukäyttäytymistä seurattiin Tor-verkon hakukoneella
Tampereen yliopiston Network and Information Security Groupissa (NISEC) työskentelevä tutkijatohtori Juha Nurmi johti tutkimusta ja analysoi Tor-verkon sisältöä ja hakukäyttäytymistä. Hän toimi myös tutkimusartikkelin pääkirjoittajana.
Nurmi kehitti kymmenen vuotta sitten Ahmia.fi-hakukoneen toimimaan Tor-verkon hakukoneena.
– Ohjelmoin hakukoneen suodattamaan automaattisesti lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltamateriaalia koskevat hakutulokset ja ohjaamaan tällaista sisältöä etsivät käyttäjät omahoito-oppaisiin. Huolimatta näistä toimenpiteistä, merkittävä osa käyttäjistä pyrkii edelleen löytämään laitonta materiaalia hakukoneeni kautta, kertoo Nurmi.
Tutkijat analysoivat Ahmia-hakukoneen 110 133 715 hakuistuntoa ja huomasivat, että 11 % hakuistunnoista kohdistui selkeästi alaikäisiä seksualisoivaan materiaaliin.
– Yksi eniten käytetyistä hakusanoista oli "child porn". Tarkemmassa seksuaalimateriaalihakujen tarkastelussa, jossa 479 555 hakuistuntoa paljasti suoraan haettavan iän, ilmeni, että esimerkiksi 40 % hauista kohdistui 11-vuotiaisiin tai sitä nuorempiin ja 54 % 12–16-vuotiaisiin, täsmentää Juha Nurmi.
Käyttäjille tarjottiin mahdollisuus hakea apua
Yksi tutkimuksen lähtökohdista oli etsiä keinoja puuttua laittomaan ja haitalliseen toimintaan Tor-verkossa. Tutkimus tarjoaa puuttumisen lisäksi apua käyttäjille.
Tutkimuksessa lapsia seksualisoivia hakuja Ahmia.fi:ssä tekevät tunnistettiin ja ohjattiin vastaamaan kyselyyn. Pelkkä kyselyyn vastaaminen kestää 15–20 minuuttia ja on jo itsessään puuttumista laittomaan käytökseen. Yli vuoden ajalta täytettyjä kyselyitä kertyi 11 470.
Tuloksista selviää, että 65 % vastanneista oli nähnyt itse vastaavaa materiaalia jo lapsena. Puolet vastaajista näki sitä ensin vahingossa, mikä osoittaa, että materiaalia on hyvin saatavilla. Käyttäjistä 48 % kertoi haluavansa lopettaa laittoman väkivaltamateriaalin katselun. Heistä osa haki apua Tor-verkon kautta, ja omahoito-oppaat olivat suosittuja.
– Tutkimuksemme löytää yhteyksiä väkivaltamateriaalin katselun ja riippuvuuden välillä. Avun hakeminen korreloi katselun keston ja taajuuden kanssa sekä masennuksen, ahdistuksen, itsensä vahingoittamiseen liittyvien ajatusten, syyllisyyden ja häpeän lisääntymisen kanssa. Osa on hakenut apua, mutta heistä jopa lähes 74 % ei sitä koe saaneensa, Nurmi kertoo.
Tuoreessa kliinisen psykiatrian tutkimuksessa nettiterapiamuodot, kuten Bridge-hanke, on todettu toimiviksi ihmisille, jotka ovat seksuaalisesti kiinnostuneita lapsista ja jotka kuluttavat lapsiin liittyvää laitonta materiaalia. Nurmen ja kumppaneiden tutkimuksessa suora puuttuminen kyseisen materiaalin hakemiseen sai käyttäjät vastaamaan kyselyyn ja toisaalta vahvistamaan avun tarpeen.
Mukana eri alojen tutkijoita
Tutkimus yhdisti tietoturvan, tietojenkäsittelytieteen, kriminologian, psykologian ja yhteiskunnallisia teemoja. Vertaisarvioijat antoivat erityistä kiitosta artikkelin kyvylle paikata tutkimustiedon aukkoja, tarkentaa menetelmiä ja yhdistää nämä tiedot arvokkaaksi kokonaisuudeksi.
Monitieteiseen tutkimukseen osallistui tutkijoita Suomesta,Espanjasta ja Yhdysvalloista. Itä-Suomen yliopiston kriminologian professori Mikko Aaltonen vastasi kyselydatan tilastollisesta analyysistä. Espanjalaisen Spanish National Research Councilin David Arroyo ja yhdysvaltalaisen Rochester Institute of Technologyn professori Billy Bob Brumley osallistuivat artikkelin kirjoittamiseen. Lisäksi Suojellaan Lapsia -järjestön Tegan Insoll, Anna K. Ovaska, Valeriia Soloveva ja Nina Vaaranen-Valkonen auttoivat suunnittelemaan tutkimusta psykoterapian ja lainsäädännön kehittämisen näkökulmista ja analysoivat kyselyvastauksia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Nurmi
juha.nurmi@tuni.fi
Kuvat


Linkit
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Kutsu medialle: Johtajuussymposium pohtii johtajuuden ja liiketoiminnan murrosta30.9.2026 13:06:00 EEST | Tiedote
Tämänvuotinen Johtajuussymposium järjestetään 22. lokakuuta teemalla johtajuuden ja liiketoiminnan murros. Digitalisaatio, energiamurros, geopoliittinen epävarmuus ja kestävyyshaasteet muokkaavat sekä johtamista että liiketoimintaa. Johtajuussymposium tarkastelee, miten muutosta voidaan johtaa strategisesti ja vastuullisesti sekä millaisia uusia toimintamalleja tämä aika edellyttää.
Valmistuneiden uraseurantakyselyt käynnistyvät30.9.2026 08:41:36 EEST | Tiedote
Yliopistojen valtakunnallinen uraseurantakysely käynnistyy jälleen 1. lokakuuta. Kysely lähetetään vuonna 2021 Tampereen yliopistosta valmistuneille diplomi-insinööreille ja arkkitehdeille sekä maisterin, lääketieteen lisensiaatin tai kasvatustieteen kandidaatin tutkinnon (varhaiskasvatuksen opettaja) suorittaneille. Tohtorien uraseurantakyselyyn kutsutaan vuonna 2023 tohtorin tutkinnon suorittaneet.
Ruutuaikakeskustelu ei yksin riitä – teknologian tuettava nuorten toimijuutta22.9.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Väitöstutkimuksen mukaan teknologiat voivat sekä tukea että heikentää nuorten toimijuutta, kuten tiedonhakua, sosiaalisia suhteita, hyvinvointia ja osallisuutta. Tutkija Saaga Härkonen muistuttaa, että keskusteltaessa ruutuajasta ja rajoituksista tulisi pohtia, miten teknologia parhaiten tukee nuoren toimijuutta.
Tutkijat kehittävät rakenteellisia ratkaisuja sähköverkon kriittisten osien suojaamiseen ulkoisilta uhkilta22.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Valmiusrakentaminen on varautumisen osa-alue, jonka rooli on noussut yhä tärkeämmäksi globaalin turvallisuustilanteen heikennyttyä. Suomessakin kriittisen infrastruktuurin suojaamiseen on viime vuosina alettu kiinnittää yhä enemmän huomioita. Tampereen yliopistossa käynnistyneessä tutkimushankkeessa kehitetään tutkittuun tietoon perustuvia ja testattuja rakenteellisia suojausratkaisuja sähköverkon kriittisille kohteille esimerkiksi drooni-iskuja vastaan.
Kohtaaminen mukaan digihoitoon – digipalvelut eivät saa jäädä yksisuuntaisiksi tiedonvälityksen kanaviksi16.9.2026 08:45:09 EEST | Tiedote
Terveydenhuollon digipalvelut pitää nähdä alustoina, joilla potilas ja terveydenhuollon ammattilainen kohtaavat – ei vain paikkoina, joissa potilas vastaanottaa ja tuottaa tietoa. PROSHADE-tutkimuskonsortion politiikkasuositus kehottaa, että vuorovaikutus on säilytettävä myös digitaalisissa palveluissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme