Koko Artic-raitiovaunukalusto tarkastetaan jarrupoikkeaman varalta
Kaupunkiliikenne Oy on havainnut Artic-raitiovaunuissa mahdollisen kiskojarrupoikkeaman, jonka vuoksi koko kalusto tarkastetaan vuorokauden kuluessa. Tarkastus aiheuttaa kantakaupungin raitioliikenteessä kalustopulaa. Keskiviikon liikennöinti joudutaan aloittamaan supistettuna.
Määräaikaistarkastuksessa havaittu poikkeama kiskojarrussa voi teoriassa aiheuttaa liikennehaittaa, mutta välitöntä vaaraa liikenneturvallisuudelle ei ole.
”Kaupunkiliikenne haluaa kuitenkin turvallisuuden varmistamiseksi tarkastaa kaikkien kyseisen raitiovaunutyypin jarrukenkien kiinnityksen”, kertoo Kaupunkiliikenne Oy:n kalustopalvelupäällikkö Heidi Heikkilä.
Mikäli vaunun jarruista löytyy tarkastuksessa poikkeama, otetaan vaunu pois liikenteestä siihen asti, kunnes tarvittavat korjaukset on tehty.
Heikkilä pahoittelee tarkastuksista johtuvasta kalustopulasta matkustajille aiheutunutta haittaa: ”Liikenneturvallisuus on meille kuitenkin tärkein asia, emmekä ota tässä asiassa mitään riskejä. Haluamme tarkastuksella varmistaa, että raitiovaunukalusto on täysin kunnossa ja turvallinen.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti NousiainenKaupunkiliikenne Oy, omaisuudenhallintayksikön johtaja
Puh:040 579 6074antti.nousiainen@kaupunkliikenne.fiHeidi HeikkiläKaupunkiliikenne Oy, kalustopalvelupäällikkö
Puh:09 310 33823heidi.heikkila@kaupunkiliikenne.fiLinkit
Me Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:ssä mahdollistamme pääkaupunkiseudun kestävän kasvun rakentamalla tulevaisuuden raideverkostokaupunkia ja pitämällä sen liikkeessä. Vastaamme joukkoliikenneinfran rakentamisesta sekä metrojunien ja raitiovaunujen liikennöinnistä, kunnossapidosta ja kehittämisestä laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Järjestämme kaupunkipyöräpalvelun ja liikennöimme Suomenlinnan lauttoja tytäryhtiömme kautta. Kannamme vastuun koko toimintamme elinkaaren päästöistä ja teemme valintoja, jotka muuttavat koko alan toimintaa, koska haluamme olla kestävien kaupunkien paras liikuttaja ja kehittäjä ̶ nyt ja tulevaisuudessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
Raitioliikenteeseen ennakoidaan peruttuja lähtöjä viikon ajaksi17.9.2025 09:19:47 EEST | Tiedote
Kantakaupungin raitioliikenteeseen on odotettavissa lähtöjen peruutuksia seuraavan viikon aikana. Kaupunkiliikenne Oy on korjannut vikaantuneita raitiovaunuja, mutta valitettavasti kaikkia vanhempia vaunuja ei ole saatu takaisin liikenteeseen.
Kutsu medialle: Tervetuloa uuden Koskelan varikon peruskiven muuraukseen16.9.2025 13:56:43 EEST | Kutsu
Uutta Koskelan raitiovaunuvarikkoa toteuttava Akseli-allianssi kutsuu median edustajat osallistumaan varikon peruskiven muuraustapahtumaan.
Kruunusillat-raitiotien käyttöönottovaiheen valmistelut on aloitettu16.9.2025 08:45:03 EEST | Tiedote
Kruunusillat-raitiotien eli Laajasalon raitiotieyhteyden rakentaminen etenee ja Kaupunkiliikenne Oy ja HSL valmistautuvat jo käyttöönottovaiheeseen.
Nivelraitiovaunuja on saatu palautettua liikenteeseen, muutoksiin liikenteessä kannattaa kuitenkin varautua14.9.2025 19:03:36 EEST | Tiedote
Kantakaupungin raitiotien ajojännitteen nosto lauantain ja sunnuntain välisenä yönä aiheutti vikoja vanhemmassa raitiovaunukalustossa. Kaupunkiliikenne Oy selvittää ongelman syitä ja on saanut osan vikaantuneista vaunuista korjattua. Sunnuntain liikenne saatiin pienin poikkeuksin ajettua käytettävissä olleella kalustolla. Maanantain raitioliikenteen aikatauluihin ei ennakoida tulevan merkittäviä muutoksia. Joitakin lähtöjä jäänee maanantaina kuitenkin ajamatta ja muutoksiin kannattaa varautua myös myöhemmin viikolla.
Raitiotien jännite nostettu onnistuneesti – nivelratikoissa ilmennyt haasteita14.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy nosti lauantain ja sunnuntain välisenä yönä kantakaupungin raitiotien ajojännitteen 600 voltin tasajännitteestä 750 VDC:hen. Jännitteen nostaminen onnistui suunnitellussa aikataulussa ja raitioliikenne alkoi sunnuntaiaamuna kello 07. Yön aikana Kaupunkiliikenne on kuitenkin tunnistanut haasteita vanhemman nivelraitiovaunukaluston osalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme