SDP:n Ojala-Niemelä: Ministeri Juuso romutti Lapin hyvinvointialueen suunnitelmat

– Ministeri Juuson tekemä ratkaisu aiheuttaa monia muutoksia Lapin hyvinvointialueen suunnitelmiin ja Länsi-Pohjan yöpäivystykseen. Lapin hyvinvointialue on rakentanut määrätietoisesti yhden sairaalan mallia, jolla on kaksi toimipistettä: Rovaniemellä ja Kemissä. Tässä mallissa toimenpiteisiin olisi ollut yksi jono, ja leikkaus olisi suoritettu kulloinkin siinä toimipisteessä, jossa olisi ollut kapasiteettia ja johon asiakas olisi päässyt nopeimmin. Nyt tehdyllä ratkaisulla ministeri Juuso keskittää raskaan kirurgian leikkaukset Rovaniemelle. Kemissä voi jatkossa 1.10.2026 alkaen suorittaa vain päiväkirurgiaa ja lyhytjälkihoitoista kirurgiaa. Tämä edellyttää Rovaniemen päässä uusia investointeja 30-paikkaiseen vuodeosastoon ja kahteen leikkaussaliin, kun puolestaan Kemiin jää tyhjää kapasiteettia, mikä on järjenvastaista Ojala-Niemelä toteaa.
– Kemin sairaalassa voi pitää ympärivuorokautista päivystystä tai erikoissairaanhoidon rajattua päivystystä joltain erikoisalalta, mutta ei monierikoisalaista ympärivuorokautista päivystystä. Tekonivelleikkauksia ei saisi jatkossa tehdä Kemissä lainkaan, paitsi tietyin ehdoin siirtymäaikana 30.6.2028 saakka. Toteutuessaan Juuson esitys tuo vaikeuksia henkilöstön rekrytointiin ja on riskinä, että hoitojonot kasvavat siirtymäaikana, Ojala-Niemelä toteaa.
– Ihmettelen syvästi ministeri Juuson toimintaa. Hän on kotoisin alueelta ja pitäisi tuntea alueen erityispiirteet kuten sen, että Meri-Lappi on liikenteen ja teollisuuden solmukohta ja tästä huolimatta hänen vahtivuorollaan sosiaali- ja terveydenhuoltopalvelut Meri-Lapissa heikkenevät, Ojala-Niemelä alleviivaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna Ojala-NiemeläKansanedustaja
Puh:050 512 2663Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: "Kasvuriihi" olikin leikkausriihi - romuttaa kasvun ja heikentää työllisyyttä26.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Orpon hallitus voi nimetä puoliväliriihensä vaikka "kasvuriiheksi", mutta todellisuudessa kyse on raa’asta leikkauslistasta. - Tämä riihi ei rakenna kasvua, se vaarantaa koulutuksen tulevaisuuden, lisää työttömyyttä ja kurjistaa kuntien mahdollisuuksia hoitaa lakisääteisiä tehtäviään, toteaa kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
SDP:n Tuula Väätäinen: Hallitus leikkaa taas kunnilta ja koulutuksesta24.4.2025 17:14:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tuula Väätäinen (sd.) on huolissaan kehysriihen päätösten vaikutuksesta erityisesti kuntatalouteen. – Kunnilta ja koulutuksesta leikkaamalla ei saada aikaan kasvua, vaan vaikeutetaan entisestään kuntien tilannetta, koulutustason nostamista ja vasta valittujen kuntapäättäjien toimintaa, Väätäinen toteaa.
Liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-edustajat: Ylelle on taattava työrauha24.4.2025 14:41:53 EEST | Tiedote
– Eduskuntapuolueet hyväksyivät syksyllä yhteisesti sovun Yleen kohdistuvista leikkauksista ja sen toiminnan muutoksista. Tämän pitäisi taata yhtiölle ja sen työntekijöille tarvittava työrauha sopeutumiseen. Vastuuministerin ulostulo ei tätä sopua kunnioita, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-ryhmän vastaava, kansanedustaja Seppo Eskelinen.
SDP:n Kvarnström: Kuntien ja koulutuksen tilanne heikkenee hallituksen päätösten takia24.4.2025 12:53:28 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) kritisoi hallituksen kehysriihen päätöksiä, erityisesti kuntien valtionosuuksien ja korkeakoulujen perusrahoituksen leikkauksia. Hän kummeksuu sitä, miten hallituksen mielestä Suomella on varaa kahden miljardin veronalennuksiin, mutta ei ole varaa vastata sosiaali- ja terveydenhuollon haasteisiin tai helpottaa kuntien vaikeaa taloudellista tilannetta.
SDP:n Pia Hiltunen: Hallituksen koulutusleikkaukset ovat investointien ja työllisyyden este24.4.2025 12:26:13 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Pia Hiltunen (sd.) kritisoi hallituksen päätöstä iskeä moukarilla jälleen koulutukseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme