Jyväskylän yliopiston Antti Yläjärvi palkittiin Leo Törnqvist -palkinnolla parhaasta tilastotieteen tutkielmasta
Suomen Tilastoseura on myöntänyt Leo Törnqvist -palkinnon Jyväskylän yliopiston matematiikan ja tilastotieteen laitokselta valmistuneelle filosofian maisteri Antti Yläjärvelle parhaasta vuoden 2023 tilastotieteen pro gradu –tutkielmasta.

Jyväskylän yliopiston Antti Yläjärven tilastotieteen pro gradu -tutkielmassa "Transformer -neuroverkon robustisuuden parantaminen Gaussisen prosessin ja neuroverkon yhdistävillä menetelmillä" tarkastellaan kahta verrattain uutta kirjallisuudessa esitettyä Gaussisen prosessin ja neuroverkon yhdistävää menetelmää sekä tutkitaan, voidaanko näillä parantaa Transformer -neuroverkon robustisuutta ja epävarmuuden kvantifioinnin luotettavuutta. Tutkielman ohjaajina toimivat Jyväskylän yliopiston yliopistonlehtorit Sara Taskinen ja Salme Kärkkäinen.
- Antin tutkielma tarkastelee neuroverkkojen robustisuutta luonnollisen kielen käsittelyyn liittyvissä tehtävissä. Vastaavia vertailuja on aikaisemmin toteutettu käyttäen lähinnä kuvantunnistuksen sovelluksia, joten tutkielma tarjoaa uutta tietoa menetelmien käyttäjille, kertoo yliopistonlehtori Sara Taskinen Jyväskylän yliopistosta.
Neuroverkoilla lukuisia sovelluksia
Neuroverkot ovat epälineaarisia tilastollisia malleja, joiden suosio on kasvanut erityisesti viimeisen kymmenen vuoden aikana. Tänä päivänä jokainen voi arjessaan kohdata neuroverkkoihin perustuvia malleja esimerkiksi sosiaalisen median sovelluksissa tai käyttäessä internetin hakukoneita. Malleja käytetään kuitenkin kasvavassa määrin myös sovelluksissa, joissa korostuu tarve luotettavasti päätellä ennusteisiin liittyvästä epävarmuudesta. Robustit, luotettavasti epävarmuutta ilmaisevat mallit ovat tärkeitä esimerkiksi lääketieteellisessä diagnostiikassa ja kuvantamisessa, mutta myös monissa muissa sovelluksissa erityisesti, kun datan volyymi voi ajaa virheiden kumulatiiviset kustannukset merkittäviksi.
- Tutkielmassa tarkasteltua ongelmaa voidaan käytännön sovellusten näkökulmasta pitää hyvinkin relevanttina. Bayesiläisten menetelmien, kuten Gaussisten prosessien etuna voidaan pitää ennusteiden saamista jakaumina, mikä mahdollistaa myös posteriorivarianssin hyödyntämisen epävarmuutta koskevassa päättelyssä. Tutkielmassa tarkastelluilla menetelmillä posteriorivarianssi osoittautui hyödylliseksi poikkeavia havaintoja tunnistettaessa, mutta luokitteluvirheitä ennustettaessa vastaavaa hyötyä ei todettu. Yhteenvetona tuloksista voitaisiin sanoa, että esiopetettu, tämän päivän standardeilla keskikokoinen Transformer-neuroverkko on varsin robusti sellaisenaan, mutta lopullista mallinvalintaa tehdessä eri suorituskykyjä voi olla syytä painottaa tavoitteiden ja riskien perusteella, kertoo palkinnon saanut Antti Yläjärvi.
Jyväskylän yliopistolle myönnetty jo 11 palkintoa
Suomen Tilastoseura on tieteellinen seura, jonka tarkoituksena on edistää tilastotiedettä ja sen soveltamista. Seura myöntää parhaalle tilastotieteen pro gradu -tutkielmalle palkinnon, joka on nimetty Suomen ensimmäisen tilastotieteen professorin Leo Törnqvistin mukaan. Palkintoa on jaettu vuodesta 1978 lähtien. Jyväskylän yliopistolle on myönnetty yhteensä yksitoista Leo Törnqvist -palkintoa.
Lisätietoa:
- Pro gradu –tutkielma: https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/87761
- Leo Törnqvist -palkinto: https://tilastoseura.fi/fi/pages/palkinnot/leo-tornqvist-palkinto.html
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yliopistonlehtori Sara Taskinen, sara.l.taskinen@jyu.fi, +358408053466
Elina LeskinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 461 7880elina.leskinen@jyu.fiKuvat

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitöstutkimus paljastaa Raamatun kymmenen käskyn roolin yhteiskunnan muodostumisessa klassikkoteoksen valossa25.4.2025 10:39:50 EEST | Tiedote
Mikä tekee yhteiskunnastamme mahdollisen? YTM Jukka Ruokanen selvitti väitöskirjassaan, millaiset tekijät tukevat sosiaalisuuden, yhteisöjen ja yhteiskunnan olemassaoloa saksalaisen politiisen filosofin ja oikeusoppineen Johannes Althusiuksen teoksessa Politica Methodice Digesta. Althusiuksen mukaan yhteiskunta ei synny vain ihmisten toiminnan tai luonnollisten syiden seurauksena – myös Jumalan toimet, kuten kymmenen käskyä, ovat olennaisia yhteiselomme aikaansaamiseksi.
Kansainvälinen konferenssi rakentaa tulevaisuudenuskoa ja selviytymiskykyä23.4.2025 11:00:47 EEST | Tiedote
Ympäristökysymysten lisäksi aikamme yhteiskunnat kamppailevat monimutkaisten sosiaalisten haasteiden kanssa. Lapset, nuoret ja heidän perheensä ovat usein ensimmäisiä, joita tämän hetken yhteiskunnalliset haasteet koettelevat.
Maankäyttö vaikuttaa boreaalisten järvien energialähteisiin17.4.2025 07:10:00 EEST | Tiedote
Järviekosysteemit vastaanottavat valuma-alueelta peräisin olevaa eloperäistä ainesta, joka päätyy mikrobien avustuksella ravintoverkkoon. Jyväskyläläinen tutkijaryhmä selvitti vedyn pysyvien isotooppien avulla maalta peräisin olevan eloperäisen energian määriä. Tutkimuksen mukaan pohjaeläinten ja niitä syövien kalojen maalta peräisin olevan energian määrä oli suurempaa kuin ulappa-alueen eläinplanktonin ja niitä syövien kalojen. Kaikkien kuluttajaryhmien maalta peräisin olevan energian määrä väheni tummista happamista metsäjärvistä kohti reheviä järviä, joiden valuma-alueella on paljon maataloutta.
Tuore väitöstutkimus selvittää, miten tragedia auttaa käsittelemään ilmastokriisiä17.4.2025 06:58:00 EEST | Tiedote
Tragediaa pidetään turhaan vanhentuneena ja jopa kuolleena teatterimuotona, vaikka sillä voisi olla paljon annettavaa ilmastonmuutoksen hahmottamisessa ja sen seurausten käsittelemisessä, toteaa YTM Henna Vainio, joka tutki filosofian väitöskirjassaan tragedian mahdollisuutta ja merkitystä erityisesti ilmastonmuutoksen aikakaudella.
Uusi jättivirus eristettiin Jyväskylässä ensimmäistä kertaa Suomessa16.4.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston nanotiedekeskuksen tutkijat ovat ensimmäistä kertaa Suomessa eristäneet jättiviruksen, joka nimettiin Jyvaskylavirukseksi. Löytö osoittaa jättivirusten olevan luultua yleisempiä pohjoisilla alueilla sekä havainnollistaa, että on vielä paljon rakenteita, joiden alkuperää ja toimintoja ei ole kunnolla tutkittu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme