Yrittäjägallup: Pk-yritysten näkymissä käänne parempaan
Yritysten taloustilanne on hieman parantunut alkusyksystä. Lähes puolet Yrittäjägallupiin vastanneista pk-yrityksistä arvioi tilanteensa hyväksi.

Pk-yritysten arvio omasta taloudellisesta tilanteestaan on hieman parantunut, kertoo tuore Yrittäjägallup. 49 prosenttia pk-yrityksistä arvioi, että niiden tilanne on hyvä. Elokuun Yrittäjägallupissa osuus oli 45 prosenttia.
Huonoksi tilanteensa arvioi 19 prosenttia yrityksistä. Tämä osuus oli sama elokuussa.
– Käänne on käsillä, mikä lupaa hyvää monille yrittäjille eri puolilla Suomea. Tilanne on kuitenkin edelleen herkkä ja hauras, eikä maailmalta tarvita huonoja uutisia, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
– Yrittäjillä on enemmän optimismia kuin aikoihin. Viimeksi huhtikuussa 2023 oli näin paljon yrityksiä, jotka uskoivat näkymien paranevan.
Yrittäjägallupiin vastasi 25.9.–1.10.2024 aikana 1 154 mikro- ja pk-yritysten edustajaa. Vastaajista 45 prosenttia oli yksinyrittäjiä.
Yleistilanne yhä heikko
Yleistilanne on pienestä käänteestä huolimatta kuitenkin edelleen heikko. Esimerkiksi elokuussa 2023 58 prosenttia pk-yrityksistä arvioi tilanteensa hyväksi.
Toimialoista huonoin tilanne on kaupassa, jossa joka neljäs yritys on heikossa tilanteessa. Osuus on hieman kasvanut syksyn aikana.
Hyvässä tilanteessa olevien yritysten suurin osuus on rakentamisessa, jossa 58 prosenttia arvioi tilanteensa hyväksi. Osuus on hieman kasvanut elokuusta.
– Rakentamisessa on ollut pitkään vaikeaa, mutta on myönteistä, että alan yrityksistä 58 prosenttia kuitenkin kertoo hyvästä tilanteesta, toimitusjohtaja Pentikäinen sanoo.
Näkymä tulevaan parantunut
Alueellisesti eniten hyvässä tilanteessa olevia yrityksiä on Itä-Suomessa. Hyväksi tilanteensa arvioi 56 prosenttia itäsuomalaisista vastaajista. Huonossa tilanteessa olevia on eniten Uudellamaalla (pois lukien pääkaupunkiseutu), jossa osuus on 26 prosenttia.
Myös näkymät tulevasta ovat parantuneet. 33 prosenttia pk-yrittäjistä arvioi, että yrityksen taloudellinen tilanne paranee seuraavan vuoden aikana. Elokuussa vastaava osuus oli 29 prosenttia. Tilanteen arvioi heikkenevän 20 prosenttia. Elokuussa vastaava osuus oli 19 prosenttia.
Parhaimmat näkymät ovat yli kymmenen työllistävillä, nuorilla yrittäjillä, teollisuusyrityksillä ja Pohjois-Suomen yrityksillä. Vähiten hyviä näkymiä on Itä-Suomessa.
– Nuorilla yrittäjillä näkymät ovat selvästi paremmat kuin ikääntyneillä. Ehkä heillä on ollut enemmän rohkeutta ja osaamista kehittää uutta hyödyntäen uusinta teknologiaa, Pentikäinen arvioi.
– Pohjois-Suomessa näkymät ovat paremmat kuin muualla. Pohjoista nostavat matkailu, mineraalit, maanpuolustus ja metsätalous. Nato-jäsenyys on tuonut paljon lisää harjoituksia ja myös joitakin infrainvestointeja.
Kaupan alalla joka neljäs pk-yrittäjä arvioi näkymien heikkenevän seuraavan vuoden aikana. Kaupan näkymät ovat selvästi heikoimmat päätoimialoista.
– Kaupan alalla on rakenteellisia haasteita. Verkkokaupan kasvu, maassamuutto ja kuluttajien epäluottamus vaikuttavat veronkorotusten ohella monen erikoiskaupan yritykseen.
Tutustu tuloksiin tarkemmin tästä.
Näin kysyttiin
Yrittäjien Verianilla teettämään tutkimukseen vastasi 1 154 pk-yritysten edustajaa 25.9.−1.10.2024.
Tutkimustulosten luottamusväli on 2,9 prosenttiyksikköä suuntaansa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjägallup: Raju tyrmäys nykyiselle hankintapolitiikalle2.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Julkisia hankintoja tehdään aivan liian suurissa kokonaisuuksissa. Vain yksitoista prosenttia yrittäjistä kokee, että julkiset hankinnat on jaettu riittävästi osiin niin, että pk-yritykset voivat niihin osallistua. Asia on ajankohtainen kunta- ja aluevaaleissa, joiden ennakkoäänestys alkaa tänään.
Yrittäjät: Yritysten erilaisuus huomioitava henkilöstön hallintoedustuksessa1.4.2025 11:12:46 EEST | Tiedote
Henkilöstön hallintoedustuksen kehittämisessä on huomioitava yritysten erilaisuus. – Pienissä yrityksissä luottamus ja tiedonkulku toimivat jo tällä hetkellä erittäin hyvin. Yrittäjät huomioivat työntekijät päätöksenteossa ja keskustelua käydään jatkuvasti. Emme tarvitse työpaikoille jäykkää sääntelyä, vaan joustavuutta toteuttaa edustus yrityksen johtamisjärjestelmään sopivalla tavalla, toteaa johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä.
Yrittäjägallup: Yrittäjät odottavat selkeää käännettä parempaan31.3.2025 08:05:00 EEST | Tiedote
Yritykset arvioivat taloudellisen tilanteensa selkeästi parantuvan seuraavan vuoden aikana. 36 prosenttia arvioi, että tilanne paranee, kun tammikuussa osuus oli 32 prosenttia. Tilanteen heikkenemistä ennakoi 18 prosenttia, kun tämä osuus oli tammikuussa 19 prosenttia. – Käänne on selkeä. Optimismi vahvistuu yrittäjien parissa, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Tutkimus: Kuntapäättäjät kannattavat markkinavuoropuhelua ja monituottajamallia30.3.2025 09:10:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjien teettämä tutkimus kuntapäättäjien keskuudessa paljastaa, että kuntapäättäjät tahtovat yritykset vahvemmin mukaan palvelutuotantoon. Esimerkiksi monituottajamallille (58 % kannattaa), tukipalveluiden ostolle (62 %) ja markkinavuoropuheluiden järjestämiselle (84 %) on vahva kannatus.
Kuntavaaleissa ehdolla 5 000 yrittäjää, aluevaaleissa 1 400 yrittäjää28.3.2025 11:11:29 EET | Tiedote
Kunta- ja aluevaaleissa riittää valittavaksi yrittäjiä, joista äänestää: 5 025 yrittäjää on ehdolla kuntavaaleissa ja 1 371 aluevaaleissa eri puolueiden listoilta. Kuntavaaliehdokkaista 16,8 prosenttia on yrittäjiä ja aluevaaliehdokkaista 13,6 prosenttia. Kokoomuksella on eniten yrittäjäehdokkaita molemmissa vaaleissa. Yrittäjäehdokkaiden suhteellinen osuus on suurin kokoomuksen ja Liike Nyt:n listoilla kummassakin vaalissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme