Yrittäjägallup: Pk-yritysten näkymissä käänne parempaan
11.10.2024 10:45:00 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote
Yritysten taloustilanne on hieman parantunut alkusyksystä. Lähes puolet Yrittäjägallupiin vastanneista pk-yrityksistä arvioi tilanteensa hyväksi.

Pk-yritysten arvio omasta taloudellisesta tilanteestaan on hieman parantunut, kertoo tuore Yrittäjägallup. 49 prosenttia pk-yrityksistä arvioi, että niiden tilanne on hyvä. Elokuun Yrittäjägallupissa osuus oli 45 prosenttia.
Huonoksi tilanteensa arvioi 19 prosenttia yrityksistä. Tämä osuus oli sama elokuussa.
– Käänne on käsillä, mikä lupaa hyvää monille yrittäjille eri puolilla Suomea. Tilanne on kuitenkin edelleen herkkä ja hauras, eikä maailmalta tarvita huonoja uutisia, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
– Yrittäjillä on enemmän optimismia kuin aikoihin. Viimeksi huhtikuussa 2023 oli näin paljon yrityksiä, jotka uskoivat näkymien paranevan.
Yrittäjägallupiin vastasi 25.9.–1.10.2024 aikana 1 154 mikro- ja pk-yritysten edustajaa. Vastaajista 45 prosenttia oli yksinyrittäjiä.
Yleistilanne yhä heikko
Yleistilanne on pienestä käänteestä huolimatta kuitenkin edelleen heikko. Esimerkiksi elokuussa 2023 58 prosenttia pk-yrityksistä arvioi tilanteensa hyväksi.
Toimialoista huonoin tilanne on kaupassa, jossa joka neljäs yritys on heikossa tilanteessa. Osuus on hieman kasvanut syksyn aikana.
Hyvässä tilanteessa olevien yritysten suurin osuus on rakentamisessa, jossa 58 prosenttia arvioi tilanteensa hyväksi. Osuus on hieman kasvanut elokuusta.
– Rakentamisessa on ollut pitkään vaikeaa, mutta on myönteistä, että alan yrityksistä 58 prosenttia kuitenkin kertoo hyvästä tilanteesta, toimitusjohtaja Pentikäinen sanoo.
Näkymä tulevaan parantunut
Alueellisesti eniten hyvässä tilanteessa olevia yrityksiä on Itä-Suomessa. Hyväksi tilanteensa arvioi 56 prosenttia itäsuomalaisista vastaajista. Huonossa tilanteessa olevia on eniten Uudellamaalla (pois lukien pääkaupunkiseutu), jossa osuus on 26 prosenttia.
Myös näkymät tulevasta ovat parantuneet. 33 prosenttia pk-yrittäjistä arvioi, että yrityksen taloudellinen tilanne paranee seuraavan vuoden aikana. Elokuussa vastaava osuus oli 29 prosenttia. Tilanteen arvioi heikkenevän 20 prosenttia. Elokuussa vastaava osuus oli 19 prosenttia.
Parhaimmat näkymät ovat yli kymmenen työllistävillä, nuorilla yrittäjillä, teollisuusyrityksillä ja Pohjois-Suomen yrityksillä. Vähiten hyviä näkymiä on Itä-Suomessa.
– Nuorilla yrittäjillä näkymät ovat selvästi paremmat kuin ikääntyneillä. Ehkä heillä on ollut enemmän rohkeutta ja osaamista kehittää uutta hyödyntäen uusinta teknologiaa, Pentikäinen arvioi.
– Pohjois-Suomessa näkymät ovat paremmat kuin muualla. Pohjoista nostavat matkailu, mineraalit, maanpuolustus ja metsätalous. Nato-jäsenyys on tuonut paljon lisää harjoituksia ja myös joitakin infrainvestointeja.
Kaupan alalla joka neljäs pk-yrittäjä arvioi näkymien heikkenevän seuraavan vuoden aikana. Kaupan näkymät ovat selvästi heikoimmat päätoimialoista.
– Kaupan alalla on rakenteellisia haasteita. Verkkokaupan kasvu, maassamuutto ja kuluttajien epäluottamus vaikuttavat veronkorotusten ohella monen erikoiskaupan yritykseen.
Tutustu tuloksiin tarkemmin tästä.
Näin kysyttiin
Yrittäjien Verianilla teettämään tutkimukseen vastasi 1 154 pk-yritysten edustajaa 25.9.−1.10.2024.
Tutkimustulosten luottamusväli on 2,9 prosenttiyksikköä suuntaansa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: YEL-uudistuksen tavoitteet uhkaavat jäädä toteutumatta23.6.2026 13:25:36 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö lähetti tänään tiistaina lausuntokierrokselle hallituksen esitysluonnoksesta, jolla toteutettaisiin yrittäjän eläkelain (YEL) uudistus. Tavoitteena on yrittäjyyden edellytysten vahvistaminen mm. kohtuullistamalla eläkemaksuja ja talouskasvun tukeminen.
Yrittäjät: Paikallista sopimista laajennettava, työterveyden lakisääteisyydestä luovuttava ja perhevapaiden rahoitus uudistettava23.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii työelämän lainsäädäntöön remonttia, joka huomioi yritysten erilaiset tarpeet ja vahvistaa paikallista sopimista. ”Suomi tarvitsee lisää työtä ja työpaikkakohtaisia ratkaisuja, jotta yritykset voivat kasvaa ja palkata myös epävarmoina aikoina. Nykyinen sääntely ei tunnista riittävästi pk-yritysten toimintaympäristöjen eroja”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät esittää pisteytysmallia työperäiseen maahanmuuttoon – kyselyn mukaan tarve ulkomaiselle työvoimalle vähentynyt22.6.2026 11:29:47 EEST | Tiedote
Työperäisen maahanmuuton pisteytysmalli voisi lisätä järjestelmän joustavuutta ja parantaa osaajien potentiaalin sekä työllistymismahdollisuuksien tunnistamista, arvioi Suomen Yrittäjät. Työelämässä olevien suhtautuminen ulkomaisen työvoiman tarpeeseen on muuttunut varovaisemmaksi. Tuoreen Työelämägallupin mukaan 37 prosenttia katsoo, että Suomi tarvitsee lisää ulkomaista työvoimaa.
Yrittäjät: Kotitalousvähennyksen parannus tervetullut, liikunta- ja kulttuurietu laajennettava toiminimiyrittäjille17.6.2026 10:35:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät on tyytyväinen hallituksen esitykseen, jossa parannetaan kotitalousvähennystä. Vähennyksen enimmäismäärä nousee määräaikaisesti 1 600 eurosta 2 100 euroon tänä ja ensi vuonna. Myös liikunta- ja kulttuuriedun korotus vauhdittaa toimialojen kysyntää. Yrittäjät esittää laajennusta toiminimiyrittäjille.
Yrittäjät: Parlamentin äänestys rauhoittaa kauppaa USA:n kanssa – yritysten varauduttava nopeisiin muutoksiin16.6.2026 13:41:29 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentti hyväksyi tänään EU ja Yhdysvaltojen väliseen Turnberry-kauppajärjestelyn lainsäädäntöehdotukset. Tavoitteena on vakauttaa EU:n ja USA:n kauppasuhteita sekä vähentää vastatoimien riskiä epävarmassa tilanteessa. “Yhdysvallat on yksi Suomen ja koko EU:n tärkeimmistä kauppakumppaneista. Kauppasuhteiden vakaus on suomalaisyrityksille erittäin tärkeää, siksi päätös on merkittävä”, Suomen Yrittäjien EU-toimiston päällikkö Mira-Maria Danisman sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme