SDP:n Joona Räsänen: Orpon ja Purran konkurssihallituksen tulokset ovat karmeita - Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen
-Pääministeri Petteri Orpo on useasti todennut, että yksikään hallitus ei ole tehnyt yhtä paljon kasvun eteen kuin istuva hallitus. Kun katsoo tilastoja, niin pääministerin toteamus pitää paikkansa. Ennätysmäisessä kasvussa ovat olleet vain työttömyys, velkaantuminen ja konkurssit, sanoo kansanedustaja ja valtiovaranvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).

Tilastokeskuksen mukaan lokakuussa pantiin vireille 339 konkurssia, joka on 70 enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan. Konkurssien määrä on nyt suurempi kuin finanssikriisssä tai koronakriisissä. Työ- ja elinkeinoministeriön tuoreen ennusteen mukaan työttömiä on tänä vuonna lähes 30 000 viime vuotta enemmän ja ministeriö mukaan synkkä kehitys jatkuu ensi vuonna yhä. Työllisten määrä on laskenut lähes 50 000. Samalla hallitus ottaa ensi vuonna uutta velkaa yli 12 miljardia.
Suomessa on nyt Euroopan surkein työllisyyskehitys, maailman pohjamudissa oleva talouskasvu, konkurssien ennätyksellinen määrä, ja Suomen velkaantuminen on Euroopan nopeinta.
-Kun hallituksen paljon puhuma 500 kasvutoimen lista paljastui bluffiksi, niin ei ihme, että se huutaa Murron työryhmää apuun. Sen tuloksia saamme kuitenkin odottaa hallituksen ensi kevään puoliväliriiheen ja vasta sitten toimeenpanoon. Ei uskoisi, että hallituksella on tässä tilanteessa varaa seistä tumput suorana ja odotella, Räsänen jatkaa.
-Kansalaisten mielestä hallitus vie Suomea väärään suuntaan. Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen! Tulevien vuosien kasvu rakentuu vahvasti kotimaisen kysynnän varaan, siksi SDP on esittänyt yli puoli miljardia suurempia veronkevennyksiä pieni- ja keskituloisille palkansaajille, eläkkeensaajille ja pienyrittäjille kuin hallitus ostovoiman ja työllisyyden vahvistamiseksi, Räsänen päättää.
Yhteyshenkilöt
Joona RäsänenKansanedustaja
Puh:050 547 5590joona.rasanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Vankiloiden yliasutus uhkaa turvallisuutta, hallituksen toimittava välittömästi1.4.2025 15:59:44 EEST | Tiedote
Ylen jutussaan esiin nostama Suomen vankiloiden tilanne kertoo karua kieltään vankilajärjestelmän resurssipulasta ja sen vaikutuksista turvallisuuteen. SDP:n kansanedustaja Paula Werningin mukaan tilanne on niin vakava, että se vaikuttaa jo vankiloiden turvallisuuteen.
Puolustusvaliokunnan Mika Kari: eduskuntakuulemiset Ottawan sopimuksesta irtautumisesta aloitettava1.4.2025 15:12:48 EEST | Tiedote
Puolustushallinto ja ulkoministeriö ovat selvittäneet jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta irtautumista. Arvio on, että sopimuksesta tulisi irtautua, jotta Suomi voi varata itselleen mahdollisuuden rakentaa jalkaväkimiinoihin perustuvaa suorituskykyä puolustuksensa vahvistamiseksi. SDP:n kansanedustaja, puolustusvaliokunnassa vuodesta 2011 asti toiminut Mika Kari pitää selvityksen arviota irtautumisesta muuttuneessa turvallisuustilanteessa perusteltuna ja katsoo olevan tärkeää, että eduskunta aloittaa kuulemiset asiassa ja että eduskunnassa huolellisesti kuullaan Puolustusvoimia ja muita asiantuntijoita.
Eduskunnan Saaristomeriryhmä: Ravinnekierron parantaminen on myös turvallisuuspolitiikkaa31.3.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Eduskunnan Saaristomeri-ryhmä ehdottaa ravinnekiertoa vauhdittavia päätöksiä hallituksen puoliväliriiheen. Ravinnekierrolla on merkittäviä hyötyjä niin maatalouden kannattavuudelle, ympäristökestävyydelle kuin satovarmuudelle.
SDP:n Aki Lindén: Ylilaskutus on vakava riski kaupallisessa terveydenhuollossa31.3.2025 10:05:09 EEST | Tiedote
YLE:n MOT-ohjelma kertoo Terveystalo-yrityksessä ilmenneistä ylilaskutuksista. Työterveyshuollon asiakasyrityksiä on laskutettu todellista toteutumaa vaativammista tai pidemmistä hoitokäynneistä. Mistä tämä kertoo ja miksi ylilaskutus on riski kaupallisessa terveydenhuollossa?
SDP:n Miapetra Kumpula-Natri osallistuu Think7-huippukokoukseen Kanadassa31.3.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (sd.) osallistuu Think7 -huippukokoukseen Kanadassa 1.–2. huhtikuuta 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme