Keski-Uudenmaan hyvinvointialue: Valtiolta kiitosta toimeenpanon onnistumisista
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) sai positiivista palautetta muutosohjelmien toimeenpanon etenemisestä tiistaina käydyissä hyvinvointialueneuvotteluissa. Hyvinvointialueen tuottavuus- ja taloudellisuusohjelmaa sekä palveluverkkomuutoksia on toimeenpantu hyvin ja ne etenevät aktiivisesti. Etäpalveluiden toimivuudessa Keusote on paikon Suomen kärkeä, ja kehitys jatkuu lähineuvonnan tarvetta unohtamatta.

Palveluverkon tiivistäminen ja sen myötä saavutettava tilatehokkuus on parantunut. Palvelujen uudelleenmuotoilu vastaamaan tulevaisuuden tarpeita, muun muassa liikkuvia palveluita laajentamalla, on käynnissä. Onnistumisia on saavutettu myös asiakaskokemuksen saralla, joka on parantunut tasaisesti hyvinvointialueelle siirtymisen jälkeen.
Onnistumisista huolimatta hyvinvointialuetta haastaa rahoituksen riittämättömyys ja tiukka alijäämän kattamisvelvoite. Tämä viivyttää kustannustehokkuutta lisääviä tuottavuus- ja kehittämistoimia. Erikoissairaanhoidon osalta toimenpiteet eivät ole yksinomaan alueen hallittavissa, mutta yhteistyötä tiivistetään edelleen. Pelastustoimen osalta kehitettävää on erityisesti pelastustoiminnan ja onnettomuuksien ehkäisyn palvelutasojen toteutumisissa.
Olemme onnistuneet taloudellisista haasteita huolimatta tarjoamaan asukkaillemme peruspalvelut. Monin osin saatavuutta on saatu jopa parannettua. Lisäksi olemme onnistuneet puolittamaan työvoiman vuokrakuluja, ja rekrytoinnin tulokset ovat olleet rohkaisevia. Olen iloinen, että Keusote on vetovoimainen työpaikka. Meillä on muun muassa palkkaharmonisaatio tehty, toteaa hyvinvointialuejohtaja Raija Kontio.
Alijäämien kattaminen rahoituslain hengessä mahdotonta
Hyvinvointialue toi neuvotteluissa esille, että alijäämien kattaminen vuoden 2026 loppuun on epärealistista. Hyvinvointialueen kumulatiivinen alijäämä tilinpäätösennusteen mukaan nousee lähes 128 miljoonaan euroon. Esitys talousarviosta 2025 ja taloussuunnitelmasta 2026–2027 on, että alijäämä katetaan vuoden 2027 loppuun. Vuoden 2025 talousarvio on laadittu tasapainoiksesi, sisältäen yli 23 miljoonan euron sopeutuksen.
Keskustelu rahoituksen haasteista ja tiukasta alijäämän kattamisvelvoitteesta oli rakentavaa. Jäin siihen käsitykseen, että talouden seuranta painottuu jatkossa enemmän alueen kustannuksen kasvun tunnuslukuihin. Nämä kasvun luvut ovat Keusotessa maltillisia. Saimme hyvän tuen jatkaa tiukkaa taloudenhoitoa ja kehittää palveluita vastaamaan samalla tarpeeseen ja resurssien viisaaseen käyttöön vaikuttavasti, summaa aluehallituksen puheenjohtaja Helinä Perttu.
Hyvinvointialueneuvottelut ovat lakisääteisiä
Lakisääteiset hyvinvointialueneuvottelut käydään vuosittain alueiden ja valtiovarainministeriön, sosiaali- ja terveysministeriön, sisäministeriön, Terveyden ja hyvinvoinninlaitoksen sekä Etelä-Suomen aluehallintoviraston edustajien kesken. Neuvottelut ovat valtion keino alueiden ohjaamiseen, mutta niissä muodostetaan myös yhteistä tilannekuvaa ja kuullaan hyvinvointialueiden kehitysehdotuksia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raija KontioHyvinvointialuejohtajaKeski-Uudenmaan hyvinvointialue
Puh:040 768 2627raija.kontio@keusote.fiHelinä Perttualuehallituksen puheenjohtajaKeski-Uudenmaan hyvinvointialue
Puh:040 315 2490Tietoja julkaisijasta
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Keusote sujuvoittaa puhelinasiointia – omatiimien numeroissa muutoksia28.3.2025 11:54:48 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue jatkaa omatiimimallin ja omatiimien puhelinasioinnin parantamista. Jokaiselle Keusoten alueen asukkaalle on nimetty omatiimi, joka vastaa hänen hoidostaan. Jatkossa omatiimin numerossa voi asioida myös kiireellisissä asioissa Omakeusote-digiasioinnin rinnalla.
Aluehallitus käsitteli viime vuoden tilinpäätöksen: alijäämä 66,5 miljoonaa euroa26.3.2025 14:20:39 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) vuoden 2024 tilinpäätös osoittaa 66,5 miljoonan euron alijäämää. Tämä merkitsee alijäämän kasvua edellisvuodesta, sillä vuoden 2023 ja 2024 yhteenlaskettu alijäämä on nyt 133,1 miljoonaa euroa.
Sote-palvelut taskussasi – OmaKeusote-sovellus on täällä!25.3.2025 09:03:29 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) OmaKeusote-mobiilisovellus on julkaistu. Sovellus tuo sote-palvelut käden ulottuville, jolla voi hoitaa esimerkiksi terveyshuoliin liittyviä asioita tai keskustella sosiaalipalvelujen ammattilaisen kanssa, vaikka suoraan omalta sohvalta käsin. Sovelluksen voi ladata maksutta sovelluskaupoista.
Asukaskysely 2024: Omalla käytöksellä ja esimerkillä voi vaikuttaa nuorten päihteiden käyttöön ennaltaehkäisevästi24.3.2025 13:25:51 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) on selvittänyt alueen asukkailta, millaisia toiveita ja ajatuksia heillä on päihdehaittojen vähentämisen keinoista.
Keusoten tuottavuus- ja taloudellisuusohjelma viitoittaa tietä kohti talouden tasapainoa21.3.2025 14:38:07 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusoten) tuottavuus- ja taloudellisuusohjelman valmistelu vuosille 2025–2027 on käynnistynyt. Ohjelma tarvitaan, jotta valtiohallinnon vaatimus talouden tasapainosta ja syntyneiden alijäämien kattamisesta toteutuu vuoden 2027 loppuun mennessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme