SDP EDUSKUNTA

SDP:n Timo Suhonen tyrmistyi sairaalapäätöksistä

Jaa

Sosiaali- ja terveysvaliokunta päätti Varkauden ja Iisalmen sairaaloiden ympärivuorokautisten päivystysten lakkauttamisista. Päätös on käsittämätön, toteaa Suhonen.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Perussuomalaiset ministerit Purra ja Juuso ovat todenneet, että yöpäivystykset säilyvät, jos käy ilmi, että niiden lakkautukset eivät tuo kaivattuja säästöjä. Tästä syystä hallitus peruutti leikkauksia Kouvolassa, Suhonen muistuttaa.

- Odotin hallitukselta johdonmukaisuutta, mutta turhaa odotin, Suhonen sanoo pettyneenä.

Varkauden ja Iisalmen kaupungit sekä Pohjois-Savon hyvinvointialue ovat arvioineet, etteivät lakkautukset tuo säästöjä, vaan pahimmillaan lisäkustannuksia.

- Sen lisäksi, että leikkaukset eivät tuo säästöjä, pelaa hallitus nyt ihmishengillä. Kansalainen voi jäädä ilman akuuttia hoitoa, kun jatkossa Varkaudesta on siirryttävä Kuopioon. Tunnin matka-aika voi olla kohtalokas, Suhonen muistuttaa.

SDP vastusti valiokunnassa lakkautuspäätöksiä ja vastustaa sitä myös täysistunnossa, kun asia tulee sinne päätettäväksi.

- Teemme vielä kaikkemme, että ympärivuorokautiset päivystykset jatkuisivat Varkaudessa ja Iisalmessa. Hallituksen hulluus on lopetettava, Suhonen jyrähtää.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Puolustusvaliokunnan Mika Kari: eduskuntakuulemiset Ottawan sopimuksesta irtautumisesta aloitettava1.4.2025 15:12:48 EEST | Tiedote

Puolustushallinto ja ulkoministeriö ovat selvittäneet jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta irtautumista. Arvio on, että sopimuksesta tulisi irtautua, jotta Suomi voi varata itselleen mahdollisuuden rakentaa jalkaväkimiinoihin perustuvaa suorituskykyä puolustuksensa vahvistamiseksi. SDP:n kansanedustaja, puolustusvaliokunnassa vuodesta 2011 asti toiminut Mika Kari pitää selvityksen arviota irtautumisesta muuttuneessa turvallisuustilanteessa perusteltuna ja katsoo olevan tärkeää, että eduskunta aloittaa kuulemiset asiassa ja että eduskunnassa huolellisesti kuullaan Puolustusvoimia ja muita asiantuntijoita.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye