SDP:n Kim Berg: Keskitytään tosiasioihin ja päätösten vaikutuksiin
Ilkka-Pohjalaisen pääkirjoituksessa esitettiin vakavia väitteitä SDP:n edustajista ja erityisesti Krista Kiurusta. On tärkeää korostaa, että valiokuntatyössä on kyse suomalaisten palveluiden ja hyvinvoinnin turvaamisesta – ei henkilökohtaisista hyökkäyksistä.

SDP:n kansanedustaja Kim Berg toteaa, että sosiaali- ja terveysvaliokunnassa on tehty poikkeuksellisen kovaa työtä, jotta hallituksen kiireessä valmistellut esitykset on saatu käsiteltyä perusteellisesti. Valiokunnan jäsenet ovat istuneet kokouksia jopa 17 tuntia kerrallaan varmistaakseen, että esitysten sisältö täyttää kansalaisten palvelutarpeet ja lain asettamat vaatimukset.
"Valiokunnan työssä on keskityttävä päätösten laatuun ja niiden vaikutuksiin. Ilkka-Pohjalaisen pääkirjoituksessa esitetyt väitteet eivät edistä tätä keskustelua, vaan ohjaavat huomion pois varsinaisista asioista. Päätöksenteossa tarvitaan vastuullisuutta ja rakentavaa yhteistyötä, panettelu ja perusteettomat syytökset eivät kuulu rakentavaan päätöksentekoon," Berg sanoo.
Berg korostaa, että SDP:n tavoitteena on varmistaa suomalaisten arjen palveluiden toimivuus ja keskittyä asiapitoiseen työskentelyyn. "Työrauhan turvaaminen on välttämätöntä, jotta voimme tehdä päätöksiä, jotka kestävät aikaa ja vahvistavat kansalaisten luottamusta palveluihin. Nyt on aika lopettaa haukkuminen ja panettelu – tarvitaan yhteistyötä ja keskittymistä siihen, mikä on tärkeää," Berg päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Vankiloiden yliasutus uhkaa turvallisuutta, hallituksen toimittava välittömästi1.4.2025 15:59:44 EEST | Tiedote
Ylen jutussaan esiin nostama Suomen vankiloiden tilanne kertoo karua kieltään vankilajärjestelmän resurssipulasta ja sen vaikutuksista turvallisuuteen. SDP:n kansanedustaja Paula Werningin mukaan tilanne on niin vakava, että se vaikuttaa jo vankiloiden turvallisuuteen.
Puolustusvaliokunnan Mika Kari: eduskuntakuulemiset Ottawan sopimuksesta irtautumisesta aloitettava1.4.2025 15:12:48 EEST | Tiedote
Puolustushallinto ja ulkoministeriö ovat selvittäneet jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta irtautumista. Arvio on, että sopimuksesta tulisi irtautua, jotta Suomi voi varata itselleen mahdollisuuden rakentaa jalkaväkimiinoihin perustuvaa suorituskykyä puolustuksensa vahvistamiseksi. SDP:n kansanedustaja, puolustusvaliokunnassa vuodesta 2011 asti toiminut Mika Kari pitää selvityksen arviota irtautumisesta muuttuneessa turvallisuustilanteessa perusteltuna ja katsoo olevan tärkeää, että eduskunta aloittaa kuulemiset asiassa ja että eduskunnassa huolellisesti kuullaan Puolustusvoimia ja muita asiantuntijoita.
Eduskunnan Saaristomeriryhmä: Ravinnekierron parantaminen on myös turvallisuuspolitiikkaa31.3.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Eduskunnan Saaristomeri-ryhmä ehdottaa ravinnekiertoa vauhdittavia päätöksiä hallituksen puoliväliriiheen. Ravinnekierrolla on merkittäviä hyötyjä niin maatalouden kannattavuudelle, ympäristökestävyydelle kuin satovarmuudelle.
SDP:n Aki Lindén: Ylilaskutus on vakava riski kaupallisessa terveydenhuollossa31.3.2025 10:05:09 EEST | Tiedote
YLE:n MOT-ohjelma kertoo Terveystalo-yrityksessä ilmenneistä ylilaskutuksista. Työterveyshuollon asiakasyrityksiä on laskutettu todellista toteutumaa vaativammista tai pidemmistä hoitokäynneistä. Mistä tämä kertoo ja miksi ylilaskutus on riski kaupallisessa terveydenhuollossa?
SDP:n Miapetra Kumpula-Natri osallistuu Think7-huippukokoukseen Kanadassa31.3.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (sd.) osallistuu Think7 -huippukokoukseen Kanadassa 1.–2. huhtikuuta 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme