ETL:n terveiset budjettiriiheen: Vakaa ja ennakoitava politiikka turvaa ruoka-alan kasvun
Elintarviketeollisuusliitto (ETL) muistuttaa päättäjille syksyn budjettiriihen alla, että ruoka-alan yritykset tarvitsevat selkeän ja vakaasti linjatun toimintaympäristön, jossa ne voivat kasvaa, investoida ja kehittää toimintaansa yli hallituskausien. Tällaiset toimintaolosuhteet varmistetaan pitkäjänteisellä ja ennakoitavalla politiikalla.

Suomalainen elintarviketeollisuus on keskeinen osa maamme huoltovarmuutta. Ala työllistää 40 000 henkeä 2 600 yrityksessä ja tuo elinvoimaa maaseudulta kaupunkeihin.
– Ennakoitavuus verotuksessa, kannusteet investoinneille, osaavan työvoiman saatavuus ja kestävyysratkaisut kulkevat käsi kädessä. Ne kaikki on huomioitava tulevan budjettiriihen päätöksissä, jotta Suomi voi vahvistaa asemaansa kestävän ruokatuotannon edelläkävijänä, ETL:n toimitusjohtaja Mikko Käkelä vaatii.
Elintarviketeollisuuden terveiset budjettiriiheen:
Luovutaan virvoitusjuomaveron korotuksesta
Virvoitusjuomaveron kiristäminen uhkaa suoraan kotimaista juomateollisuutta. Vero heikentää yritysten investointi- ja työllistämiskykyä. Jo nyt Suomessa kannetaan eurooppalaisittain erittäin raskasta virvoitusjuomaveroa.
Tämänhetkiseen tilanteeseen verrattuna veron porrastus kuuteen luokkaan nostaisi sokeria sisältävien juomien, kuten täysmehujen verotasoja jopa 50 prosenttia! Veron korotuksesta on luovuttava.
Vauhditetaan investointeja verokannustein
ETL esittää kone- ja laiteinvestoinneille superpoistoja sekä tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan verokannustimien laajentamista. Näillä toimilla voidaan vauhdittaa tuotantolaitosten uudistumista, edistää uusien teknologioiden käyttöönottoa ja vahvistaa kilpailukykyä.
Taltutetaan osaajapula
Ruoka-ala tarvitsee uusia osaajia. Puutteet osaajien saatavuudessa hidastavat investointeja ja kasvua. ETL korostaa ammatillisen koulutuksen ja korkeakoulutuksen resurssien turvaamista sekä työttömien uudelleenkoulutuksen resurssien riittävyyden turvaamista työllisyysalueilla.
Lisätään biokaasulla kiertotaloutta ja omavaraisuutta
ETL vaatii biokaasuinvestointien pitkäjänteistä tukemista osana puhdasta siirtymää. Biokaasun tuotanto hyödyntää ruokaketjun sivuvirtoja, vähentää riippuvuutta tuontilannoitteista, tukee energiaomavaraisuutta sekä raskaan liikenteen päästöjen vähentämistä.
Suomessa on parhaillaan käynnissä noin 50 biokaasulaitoshanketta, joissa on yli 700 miljoonan euron investointipotentiaali ja jotka voisivat luoda noin 800 pysyvää työpaikkaa.
– Laatimalla ravinteiden kierrätyksen ja lannoitteiden tiekartta on mahdollista luoda yli hallituskausien ulottuva näkymä, jotta yritykset uskaltavat investoida. Työ olisi saatava nopeasti käyntiin, sillä se olisi sekä ilmasto-, huoltovarmuus- että kilpailukykyteko, Mikko Käkelä painottaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko KäkeläToimitusjohtajaETL
Puh:040 560 7569mikko.kakela@etl.fiJukka IhanusYhteiskuntasuhdejohtajaETL
Puh:050 463 9929jukka.ihanus@etl.fiBate IsmailEkonomistiETL
Puh:040 526 0942bate.ismail@etl.fiKuvat

Liitteet
Tietoa julkaisijasta
Elintarviketeollisuusliitto on ruoka-alan suunnannäyttäjä ja kokoava voima. Edustamme Suomessa toimivia ruoka- ja juomayrityksiä. Tavoitteenamme on uudistuva ja vetovoimainen ruoka-ala, joka luo hyvinvointia koko Suomeen.
Elintarviketeollisuusliiton toiminnan piirissä olevat noin 600 yritystä kattavat kaikki elintarviketeollisuuden toimialat ja elintarviketeollisuuden tuotannon Suomessa lähes kokonaan.
Elintarviketeollisuus on Suomessa kolmanneksi suurin teollinen toimiala, joka työllistää 40 000 henkeä. Ruokia ja juomia valmistavia yrityksiä toimii kaikkialla maassamme.
Koko ruoka-ala (alkutuotanto, elintarviketeollisuus, päivittäistavarakauppa ja ruokapalvelut) työllistää Suomessa yhteensä 320 000 henkeä, kun välilliset vaikutukset lasketaan mukaan.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elintarviketeollisuusliitto ry
ETL: Koko ruoka-ala huomioitava EU:n budjetissa16.7.2025 18:43:17 EEST | Tiedote
Elintarviketeollisuusliitto (ETL) haluaa varmistaa pohjoisten erityisolosuhteiden huomioimisen EU:n tulevassa budjetissa, jotta ruuantuotanto olisi mahdollista koko unionissa. Liitto varoittaa, että suunniteltu suuryrityksiä koskeva EU-vero uhkaisi investointeja ja työllisyyttä myös suomalaisessa elintarviketeollisuudessa. ETL korostaa, että alan kilpailukyvyn parantaminen edellyttää kohdennettua EU-rahoitusta.
Biokaasun potentiaali hyödynnettävä energia- ja ilmastopolitiikassa7.7.2025 11:55:49 EEST | Tiedote
Elintarviketeollisuusliitto (ETL) esittää teollisen mittakaavan biokaasun tuotannon lisäämistä ja lannoiteomavaraisuuden vahvistamista ruokaturvan ja ilmastotavoitteiden yhteensovittamiseksi energia- ja ilmastostrategiassa. Biokaasun tuotannon lisääminen voisi tuoda 5 000 uutta työpaikkaa.
Elintarviketeollisuuden Tukisäätiö palkitsi ammattiin valmistuneita9.6.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Elintarviketeollisuuden yrityksillä on tärkeä rooli ammatillisen osaamisen kehittämisessä, sillä ne tarjoavat opiskelijoille työssäoppimispaikkoja, kannustavat tutkintojen suorittamiseen ja tukevat jatkuvaa oppimista. Nyt ensimmäistä kertaa jaetut Elintarviketeollisuuden Tukisäätiön stipendit osoittavat, kuinka monipuolista osaamista alalta löytyy ja miten elintarvikeala houkuttelee motivoituneita tulevaisuuden ammattilaisia.
Virvoitusjuomaveron kiristys uhkaa kotimaista juomateollisuutta3.6.2025 13:07:32 EEST | Tiedote
Elintarviketeollisuusliitto (ETL) varoittaa, että ehdotetut kiristykset virvoitusjuomaveroon uhkaavat kotimaisen juomateollisuuden kannattavuutta ja vähentävät alan yritysten työpaikkoja. Hallituksen suunnittelemasta 110 miljoonan euron korotuksesta virvoitusjuomaveroon on luovuttava, ja korotusten asemesta tehtävä ennakoitavaa ja tasapuolista veropolitiikkaa.
Laura Aalto vastuullisuusasiantuntijaksi Elintarviketeollisuusliittoon21.5.2025 14:07:33 EEST | Uutinen
Maatalous-metsätieteiden maisteri, ympäristö- ja luonnonvaraekonomisti Laura Aalto on nimitetty vastuullisuuden ja kestävän kehityksen asiantuntijaksi Elintarviketeollisuusliittoon 19.5.2025 alkaen. Hän vastaa muun muassa ilmastoon, ympäristöön, energiaan ja kiertotalouteen liittyvistä ajankohtaisista asioista. Laura Aalto on työskennellyt aiemmin Swecolla / Gaia Consulting Oy:llä ympäristö- ja ilmastoasioiden konsulttina sekä Pellervon Taloustutkimus PTT:llä maankäyttösektorin ilmastotoimien parissa. Aallon nimitys on osa liiton panostusta strategisten tavoitteiden saavuttamiseksi ja elintarvikealan menestyksen tukemiseksi vastuullisuuden osa-alueella. – Vastuullisuuteen liittyvä toimintaympäristö muuttuu nopeasti ja haastaa jatkuvasti alan yrityksiä. Olemme erittäin iloisia saadessamme Lauran asiantuntemuksen vahvistamaan tiimiämme, Elintarviketeollisuusliiton vastuullisuusjohtaja Satumaija Levón sanoo. Aalto tulee vastaamaan muun muassa vastuullisuusteemoihin liittyvän ajankohtaisen
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme