Miten jouluapulaisille riitti töitä? Vielä löytyy viime hetken paikkoja
23.12.2025 12:09:14 EET | Duunitori Oy | Tiedote
Heikko taloustilanne vähensi myös jouluapulaisten työmahdollisuuksia. Lue, millä aloilla rekrytoidaan eniten joulun ajan kausityöntekijöitä ja mitkä työpaikat kiinnostivat eniten.

Moni työpaikka kaipaa joulun aikaan lisäkäsiä. Jouluapulaisten rekrytoinnit alkavat vuosittain vilkastua syyskuussa ja jatkuvat aina joulukuulle asti.
Vielä näin aatonaattona on tarjolla viime hetken työpaikkoja joulusesonkiin. Katso tämän hetken avoimet jouluapulaisten paikat. Myös joulupukkeja haettiin viime tipassa: viimeinen joulupukkeja etsivä ilmoitus sulkeutui 22. joulukuuta.
Suomen suurimmalla työnhakupalvelulla Duunitorilla julkaistiin syys–joulukuussa (1.9.–22.12.) yli 700 jouluapulaisten työpaikkailmoitusta, mikä oli noin 25 prosenttia vähemmän kuin viime vuonna.
Yllättäen jouluapulaisten työpaikkojen määrä on laskenut enemmän kuin työpaikkojen määrä yleisesti. Kaikkien Duunitorilla julkaistujen työpaikkailmoitusten määrä laski samalla jaksolla noin 18 prosenttia viime vuodesta.
”Epävarma taloustilanne vähentää myös kausityöntekijöiden rekrytointia. Se on sääli, sillä kesätyöpaikat ja jouluapulaisten työt ovat monelle nuorelle matalan kynnyksen väylä työelämään. Onneksi näitä paikkoja löytyy kuitenkin tällaisessakin työllisyystilanteessa, sillä aina on tarvetta loma-aikojen sijaisille ja joulusesonki on tärkeä monella alalla”, kommentoi Duunitorin viestintäjohtaja Aino Salonen.
Näillä aloilla rekrytoidaan eniten jouluapulaisia
Jouluapulaisen tehtävä voi olla keikkatyötä tai osa-aikainen tai kokopäiväinen määräaikainen työsuhde. Tyypillisiä tehtäviä ovat asiakaspalvelutyöt esimerkiksi tavarataloissa ja myymälöissä. Ravintoloissa pikkujoulukausi työllistää monenlaisia ammattilaisia.
Näillä toimialoilla julkaistiin tänä syksynä Duunitorilla eniten jouluapulaisten työpaikkailmoituksia:
-
Myynti- ja kaupan ala
-
Ravintola- ja matkailuala
-
Sosiaali- ja hoiva-ala
Myynnin ja kaupan alalla julkaistiin noin 200 työpaikkailmoitusta jouluapulaisille, mikä oli lähes kolmannes kaikista ilmoituksista. Toiseksi nousi ravintola- ja matkailuala lähes 150 ilmoituksella.
”Näillä aloilla on joulun aikaan monenlaista työtä, kun ihmiset tekevät jouluostoksia ja -valmisteluja, juhlivat pikkujouluja ja lomailevat. Yllättävää on sosiaali- ja hoiva-alan nouseminen näin merkittäväksi jouluapulaisten työllistäjäksi”, Salonen kertoo.
Sosiaali- ja hoiva-ala tarjoaa joulun aikaan tehtäviä esimerkiksi lähihoitajille ja ohjaajille. Yleisesti alan avoimien työpaikkojen määrä on romahtanut yksityisen ja julkisen sektorin säästöjen vuoksi.
Suosituimmat jouluapulaisten ilmoitukset
Eniten lukukertoja jouluapulaisten työpaikkailmoituksista keräsivät:
-
Postin joulusesongin työntekijöiden rekrytoinnit usean eri henkilöstöpalvelun kautta
Joulukuusien myyjiä hakeva ilmoitus keräsi peräti yli 15 000 lukukertaa.
”Tyypillisesti ilmoitukset, joissa tarjotaan suuri määrä työpaikkoja eri puolilla maata, kiinnostavat suurta yleisöä. Tällaiset tehtävät ovat myös matalan kynnyksen työpaikkoja, jotka eivät edellytä koulutusta tai pitkää työkokemusta. Lisäksi pakohuonetehtävä on varsin epätyypillinen ja kerännyt varmasti siksi huomiota”, Salonen sanoo.
Pohjoisessa oli tarjolla eksoottisia tehtäviä
”Joulun ajalle ja talven lomasesonkiin on tarjolla monia epätavallisia tehtäviä, joita on etenkin Pohjois-Suomessa. Matkailu vetää lomailijoita pohjoiseen, ja Lapin eksotiikka houkuttelee hakemaan tekijöitä erottuvilla ammattinimikkeillä, kuten Sauna Host tai revontuliopas. Tietysti myös joulupukkien ja tonttujen kysyntä kasvaa joulun lähestyessä.”
Tässä poimintoja erikoisista jouluapulaisten ilmoituksista, joita on julkaistu tänä syksynä Duunitorilla:
Kaipaatko lisätietoa?
Haluatko tietää lisää työmarkkinoista tai tarvitsetko asiantuntijan haastatteluun? Ole yhteydessä!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aino SalonenViestintäjohtajaDuunitori Oy
Puh:+35850 4144 245aino@duunitori.fiduunitori.fiKuvat
Duunitori on Suomen suurin työnhakupalvelu. Vuonna 2024 Duunitorilla vierailtiin yli 55 miljoonaa kertaa. Vuonna 2009 perustettu yritys kokoaa avoimet työpaikkailmoitukset ja ohjaa ne alustansa lisäksi sadoille ylläpitämilleen sosiaalisen median sivuille. Duunitorin työelämämedia julkaisee uutisia, vinkkejä ja tarinoita työnhausta, rekrytoinnista ja työelämästä. Työnantajille Duunitori tarjoaa rekrytointimarkkinoinnin ja työnantajakuvan kehittämisen palveluita. Vuonna 2019 Duunitori laajeni Ruotsiin ja perusti Jobbland-työnhakupalvelun. Vuonna 2023 Duunitori rantautui Norjaan ja osti paikallisen Jobbsafari-työnhakupalvelun. Vuonna 2024 Duunitori jatkoi kasvuaan Ruotsissa ostamalla Keeparo-työnantajabränditoimiston ja Allalöner-palkkatietopalvelun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Duunitori Oy
Nämä ovat Suomen houkuttelevimmat työnantajat – katso lista21.5.2026 05:03:00 EEST | Tiedote
Taloustutkimuksen tuore tutkimus työnantajien maineesta paljastaa, mitkä työnantajat houkuttelevat suomalaisia. Duunitorin rekrytointitutkimuksen mukaan vaikeinta on tavoittaa kokeneet osaajat ja työnantajabrändi on harvoin hyvällä tolalla. Asiantuntija kertoo, mikä yhdistää vetovoimaisia työnantajabrändejä ja mihin virheisiin moni työnantaja sortuu.
Suomalainen Duunitori kasvaa Ruotsissa – jo kolmannes liikevaihdosta länsinaapurista19.5.2026 11:03:34 EEST | Tiedote
Suomalaisyhtiö Duunitori kasvoi ensin kahden kaveruksen startupista kotimaan markkinajohtajaksi ja sitten merkittäväksi peluriksi Ruotsissa. Nyt yritysostoja tehnyt yhtiö valtaa Ruotsin markkinaa yhden brändin alla ja tekoälyn vauhdittamana.
Nämä työnantajat kiinnostavat kesätyönhakijoita eniten – katso lista12.5.2026 05:03:00 EEST | Tiedote
Duunitorin kysely kertoo, mitkä ovat kiinnostavimmat kesätyönantajat kesätyönhakijoiden mielestä. Lue myös, miltä ensi kesän kesätyötilanne näyttää.
Yksi taho laahaa palkka-avoimuudessa – ”Viivyttely voi olla riski”14.4.2026 06:06:00 EEST | Tiedote
Duunitorin rekrytointitutkimus paljastaa, että suomalaiset työnantajat ovat varautuneet EU:n palkka-avoimuusdirektiivin edellyttämiin muutoksiin heikosti. Vain 12 prosenttia yksityisen sektorin työnantajista kertoo palkan kaikissa työpaikkailmoituksissaan, vaikka palkkatiedolla on kriittinen vaikutus työnhakijan päätöksentekoon.
Viimein käänne parempaan: avoimien työpaikkojen määrä kasvoi – nämä alat rekrytoivat nyt eniten8.4.2026 12:44:27 EEST | Tiedote
Maaliskuussa Duunitorilla julkaistiin enemmän työpaikkailmoituksia kuin vuosi sitten, mutta kesätyötilanne näyttää edelleen apealta. Lue myös, millä toimialoilla menee nyt parhaiten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

