Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Trumpin politiikka vaikuttaa laajalti ja kielteisesti yrityksiin

23.2.2026 12:45:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa

Presidentti Donald Trumpin politiikalla on selviä vaikutuksia suomalaisiin pk-yrityksiin, osoittaa Yrittäjägallup. Joka toinen pk-yritys arvioi, että Trumpin toimilla on vaikutusta omaan liiketoimintaan. Neljä prosenttia yrityksistä kokee vaikutukset suuriksi, 20 prosenttia jonkin verran ja 26 prosenttia vähäisiksi. Sen sijaan 45 prosenttia arvioi, ettei vaikutuksia ole.

Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen. Kuva: Johanna Erjonsalo.
Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen. Kuva: Johanna Erjonsalo.

”Tulokset kertovat sitä, että maailma on yksi. Suurvaltajohtaja meren takana voi vaikuttaa laajalti kielteisellä tavalla pk-yrityksen toimintaan, kuten on nähty viime päivinäkin. Siksi on pk-yrityksille tärkeää, että Suomi pystyy luovimaan kansainvälisen politiikan keskellä isoissakin myrskyissä, Euroopan unioni hakee kauppasopimuksilla uusia markkinoita sekä tehostaa sisämarkkinoiden toimintaa”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Yrittäjistä kommentoi.

Trumpin vaikutukset keskittyvät erityisesti teollisuuteen ja vähintään viiden hengen yrityksiin. Vaikutuksia pidetään pääosin kielteisinä. 38 prosenttia pk-yrityksistä arvioi Trumpin toiminnan vaikutuksen olevan kielteistä, kun taas vain kaksi prosenttia arvioi vaikutukset myönteisiksi.

Yrittäjägallupin toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta 2.–9.2.2026.

Kielteisyys korostuu teollisuudessa ja kaupan alalla. Vähiten kielteisiä vaikutuksia ovat kokeneet perussuomalaisia tukevat yrittäjät. Eniten kielteisiä vaikutuksia on ollut kokoomusta kannattavilla yrittäjillä.

“Tämä johtuu osin siitä, että kokoomuksen kannatus yrittäjäkunnassa kasvaa yrityskoon kasvun myötä.”

Suhde Eurooppaan (31 %), kauppapolitiikka (30 %), Ukrainan sota (26 %), ilmastopolitiikka (24 %) ja Naton kehitys (21 %) ovat Yhdysvaltojen toiminnan osa-alueita, joilla arvioidaan olevan suurin vaikutus omaan yritykseen.

”Yhdysvaltain suhde Eurooppaan ja kauppapoliittinen linja painottuvat selvästi teollisuusyritysten vastauksissa, kun kysyttiin arviota USA:n politiikan vaikutuksista”, Pentikäinen sanoo.

Yrittäjät seuraavat tarkasti transatlanttista suhdetta

Pentikäinen arvioi, että yrittäjät seuraavat tarkalla silmällä EU:n ja Yhdysvaltojen suhdetta.

”Yrittäjät ymmärtävät, että sillä on suuri vaikutus kauppaan, talouteen ja turvallisuuteen. Siksi esimerkiksi Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubion maltillista puhetta taannoin Saksassa seurattiin pääosin tyytyväisinä. Toisaalta Trumpin jatkuva tariffisekoilu huolestuttaa ymmärrettävästi monia.”

Erityisen haavoittuvassa asemassa ovat vientivetoiset teollisuusyritykset.

“Erityisesti vientiä harjoittava teollisuus kärsii Yhdysvaltojen politiikan uudesta suuntauksesta.”

Gallupiin vastasi 1 185 pk-yrityksen edustajaa. Tulosten luottamusväli on kokonaistulosten osalta 2,8 prosenttiyksikköä suuntaansa. Tutustu tuloksiin lisää tästä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 26 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 47 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Pk-yritysbarometri: Rahoituksen saatavuus huonontunut, maksuvaikeudet vähentyneet ja tekoälyn käyttö kasvanut13.2.2026 09:17:43 EET | Tiedote

Pienten ja keskisuurten yritysten suhdanneodotukset ovat melkein ennallaan viime syksyyn verrattuna ja ovat nyt samalla tasolla kuin vuosi sitten. Yritysten näkymiä synkentävät Yhdysvaltojen asettamat tullit, kiristyneet kansainväliset suhteet sekä Venäjän hyökkäyssodan jatkuminen. Tilanne on erityisen vaikea rakentamisen ja kaupan aloilla. Pk-yritysten maksuvaikeudet ovat kuitenkin selvästi vähentyneet.

Yrittäjiltä tukea krääsätalousaloitteelle – Myös Postin asema arvioitava12.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Suomen Yrittäjät antaa tukea kansalaisaloitteelle Krääsätalous kuriin – suomalaisyritysten ja kuluttajien oikeuksien puolesta, jota eduskunnan talousvaliokunta käsittelee huomenna perjantaina. – Kannatamme aloitteen perusajatusta siitä, että Suomen ja EU:n sisämarkkinoilla on varmistettava reilut ja tasapuoliset toimintaedellytykset kaikille toimijoille. On tärkeää, että suomalaiset yritykset eivät joudu epäreiluun asemaan halpaverkkokauppojen kanssa, jotka eivät noudata samoja sääntöjä, asiantuntija Sanna Lempiäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjät: Palkka-avoimuuteen ei tarvita Suomi-lisää ja ylisääntelyä10.2.2026 06:44:44 EET | Tiedote

Suomen Yrittäjät on huolissaan siitä, että Orpon hallitus on lisäämässä tasa-arvolakiin ylimääräistä sääntelyä eli niin sanottua Suomi-lisää. Järjestö korostaa, että lainsäädäntöön tulisi tehdä vain ne muutokset, joita direktiivi aidosti edellyttää. ”Voimassa oleva tasa-arvolaki velvoittaa jo nyt työnantajia maksamaan samanarvoisesta työstä samaa palkkaa. Tämä velvollisuus on toteutettu sukupuolineutraaleilla palkkausjärjestelmillä, jotka perustuvat työn vaativuuden arviointiin”, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjät: Yli puolet raportoi sääntelyn lisääntyneen, Suomi-lisät on poistettava7.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Pk-yrityksistä 66 prosenttia raportoi, että yrityksiin kohdistuva sääntely on lisääntynyt viimeisten kolmen vuoden aikana, kertoo Yrittäjägallup. Viranomaisvelvoitteet aiheuttavat merkittäviä kustannuksia 75 prosentin mielestä. Byrokratiaan kuluu vähintään 3,8 miljoonaa henkilötyöpäivää vuodessa eli noin 15 000 henkilötyövuotta, Yrittäjien laskelmat osoittavat.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye