Kanada otti viimeisen paikan salibandyn MM2026-kisoihin
24.3.2026 16:30:00 EET | Suomen Salibandyliitto ry | Tiedote
Kanada on selvittänyt viimeisenä maana tiensä Tampereella joulukuussa pelattavaan salibandyn miesten MM-lopputurnaukseen. Joukkue varmisti kisapaikkansa voittamalla kaikki kolme otteluaan Yhdysvaltoja vastaan Amerikan-karsinnoissa.
MM-lopputurnauspaikat ratkaistiin maanosittaisissa karsintaturnauksissa. Vain kisaisäntänä toimiva Suomi sai paikan lopputurnaukseen ilman karsintoja. MM-kisoissa nähdään kaikkiaan 16 maata, ja Suomi lähtee kotiyleisön edessä puolustamaan viime turnauksessa saavuttamaansa maailmanmestaruutta.
Amerikan-karsinnat pelattiin Georgetownissa, Texasissa 19.–21.3., ja maat kohtasivat kolmesti ratkaistakseen MM-kisapaikan. Kanada varmisti paikkansa jo kahden ensimmäisen ottelun jälkeen voitettuaan avausottelun selvästi 13–1 ja toisen ottelun 8–2.
Kolmas ottelu alkoi niin ikään vakuuttavasti Kanadan johtaessa avauserän jälkeen 5–1, ja joukkue vei myös kolmannen kohtaamisen nimiinsä lukemin 11–6.
Kanada jatkaa vahvaa MM-kisaputkeaan, kun taas Yhdysvallat jää jälleen miesten MM-lopputurnauksen ulkopuolelle. Edellisen kerran Yhdysvallat nähtiin lopputurnauksessa vuonna 2021 Helsingissä.
Kummankin joukkueen valmennuksessa löytyy suomalaisosaamista. Matti Kaipio ja Tuomas Korhonen toimivat Yhdysvaltojen valmentajina, kun taas Iiro Romo ja Oliver Teir johdattivat Kanadan MM-kisoihin.
Miesten MM2026-kisat pelataan 5.–13. joulukuuta Tampereella. Aiemmin tässä kuussa suoritetun lohkoarvonnan mukaan Kanada pelaa D-lohkossa yhdessä Japanin, Filippiinien ja Tanskan kanssa. Suomi pelaa A-lohkossa ja kohtaa alkusarjassa Sveitsin, Latvian ja Norjan.
Alkusarjan ottelut pelataan Hakametsän jäähallissa ja Kauppi Sports Centerissä. Kisojen huipentuma nähdään Nokia Arenalla, jossa pelataan ottelut puolivälieristä finaaliin. Tunnelma Nokia Arenalla on taattu, sillä finaaliviikonlopun lippupaketit on varattu jo liki loppuun. Alkusarjan ja puolivälierien otteluliput tulevat myyntiin huhtikuussa, kun kisojen otteluohjelma julkaistaan.
MM2026-kisojen lohkot
Lohko A: Latvia, Norja, Suomi, Sveitsi
Lohko B: Ruotsi, Saksa, Slovakia, Tšekki
Lohko C: Singapore, Slovenia, Thaimaa, Viro
Lohko D: Filippiinit, Japani, Kanada, Tanska
Lue myös: Tässä ovat miesten MM-kisojen 2026 lohkot!
MM-kisasivuille.
Yhteyshenkilöt
Jussi OjalaViestintäjohtaja
Puh:040 777 4831jussi.ojala@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Salibandy on yksi Suomen suurimmista urheilulajeista. Haluamme luoda liikettä, joka synnyttää elämyksiä, hyvinvointia ja menestystä. Salibandyllä ja sählyllä on Suomessa yhteensä noin 400 000 harrastajaa. Rekisteröityneitä pelaajia ja harrastajia on yli 50 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Salibandyliitto ry
Media-akkreditointi: Salibandymiehet kohtaavat Tshekin Tampereella ja Eerikkilässä3.6.2026 12:38:21 EEST | Tiedote
Joulukuun MM-kotikisoihin valmistautuva Suomen miesten salibandymaajoukkue kohtaa Tshekin tuplamaaottelussa 12.-13.6.2026 Tampereella ja Eerikkilässä. Edellisen kerran Suomen miesten maajoukkue on nähty kotiyleisön edessä lokakuussa 2024.
Salibandymiehet kesäkuun Tshekki-otteluihin valittu26.5.2026 10:51:45 EEST | Tiedote
Kotimaassa nähdään kesäkuussakin huippusalibandya, kun Suomen ja Tshekin miehet iskevät yhteen 12.6. Kauppi Sports Centerissä Tampereella sekä 13.6. Eerikkilän urheiluopistolla. Kyseessä on samalla joulukuun MM-kotikisojen kakkosareenan koeponnistus. Ottelut nähdään suorina myös SalibandyTV:ssä.
Mauri Kunnas innostui salibandystä – piirsi MM-kisoille kettu-maskotin11.5.2026 12:27:36 EEST | Tiedote
Salibandyn MM-kotikisat 2026 ja 2027 saavat oman virallisen kisamaskottinsa. Maskotin on piirtänyt kirjailija ja kuvittaja Mauri Kunnas. Hän on yksi Suomen kansainvälisesti tunnetuimmista ja rakastetuimmista lastenkirjailijoista.
Ruotsi kaatui jatkoajalla – Suomen U19-naiset juhlivat MM-kultaa!10.5.2026 19:31:58 EEST | Tiedote
Suomen U19-naiset voittivat Italiassa kaikkien aikojen kolmannen maailmanmestaruutensa, kun Ruotsi kaatui loppuottelussa 4-3 Jenna Potinojan jatkoaikamaalilla. Suomi oli tullut varsinaisen peliajan viimeisellä minuutilla tasoihin ilman maalivahtia.
Zara Gauffin-Kauste iski jatkoajalla – Suomen nuoret MM-finaaliin9.5.2026 19:14:02 EEST | Tiedote
Suomen U19-naiset etenivät Italiassa huomiseen ikäluokan MM-finaaliin kaatamalla Tshekin jatkoajalla 6-5. Suomi nousi kahden maalin tappioasemasta tasoihin ja lopulta voittoon Zara Gauffin-Kausteen jatkoaikamaalilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme