25 maailman oudointa rikosta — Cozy true crime -tarinoita
28.5.2026 12:34:15 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Hyppää uhkarohkeiden, röyhkeiden, huonosti suunniteltujen tai muuten vain pöhköjen rikosten maailmaan!

Rikoksia on tehty maailman sivu, ja aivan yhtä kauan niistä on kerrottu tarinoita leirinuotioilla ja iltapäivälehtien lööpeissä. Osa on jäänyt elämään kammottavuutensa ja toiset eriskummallisuutensa vuoksi. Tässä teoksessa kerrotaan maailman oudoimmat todelliset rikostapaukset. Cozy true crimea parhaimmillaan!
Kirja kysyy muun muassa, että miksi ihmeessä kukaan kaivaisi 30-metrisen tunnelin vain tyhjentääkseen videovuokraamon puolityhjän kassakoneen, miksi parmesaani on kuumaa kamaa italialaisten rikollisjengien keskuudessa ja kuinka satakiloinen kultainen wc-pönttö päätyi rämäpäisen vorokoplan matkaan.
25 maailman oudointa rikosta -kirjan on kirjoittanut Anssi Eriksson, kulttuuriaiheisiin perehtynyt vapaa kirjoittaja. Häntä kiinnostavat sekä kaitaa polkua tallanneiden että sen varrella rehottavissa ryteiköissä tarponeiden ihmisten tarinat. Ennen merkillisiin rikoksiin paneutumistaan Eriksson on kirjoittanut ja suomentanut elämäkertoja.
25 maailman oudointa rikosta ilmestyy painettuna sekä e- ja äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 11.6.2026.
PDF-vedokset ja haastattelupyynnöt ilmo.muuronen@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmo MuuronenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Paula Hotin kolmas rikosromaani Murha Lochinverissä tarjoilee rikoksia, perhesalaisuuksia ja taivaallisen hyvää ruokaa5.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Hurmaava hyvänmielen Halla-rikossarja suomalaiskokki Hallan elämästä jatkuu. Kolmas osa Murha Lochinverissä vie lukijan jälleen Skotlannin maisemiin ja rikosmysteerin äärelle.
Värikäs ja lumoava matka keskiajan ihmisten elämään3.6.2026 13:24:08 EEST | Tiedote
Historiateos tarjoaa uusimpaan tutkimukseen perustuvaa asiatietoa sekä vauhdikkaita linnatarinoita. Kirja on sukellus keskiajan ihmisen mielenmaisemaan sekä keskiajantutkimuksen nykytilaan.
Kaisu Tuokon Eevi Manner -dekkarisarjaa on myyty jo yli 130 000 kappaletta! Uusin romaani Petos on yhteiskunnallinen puheenvuoro nuorten turvattomuudesta2.6.2026 09:10:00 EEST | Tiedote
Kaisu Tuokon uutuusromaani Petos on Kristiinankaupunkiin sijoittuvan Eevi Manner -sarjan neljäs osa, joka paljastaa karulla tavalla pikkukaupungin tiiviin yhteisön pimeän puolen. Koukuttavan rikosjuonen rinnalla Petos on traaginen kertomus siitä, miten alaikäinen nuori voi jäädä yksin yhteiskunnan rattaisiin.
Jännityksen mestarit tarjoilevat kesän täydeltä kylmiä väreitä26.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Otavan kesäkuun jännäreissä on ahmittavaa moneen makuun, pitipä lukija sitten tummasävyisestä pohjoismaisesta kerronnasta tai Freida McFaddenin koukuttavista ihmissuhdetrillereistä. Cosy crimen ystävillekin on tarjolla herkkupala, kun Alexander McCall Smithin ikoninen Mma Ramotswe palaa kuvioihin.
True crime -kesä alkaa tästä25.5.2026 14:10:13 EEST | Tiedote
Helteelläkin kylmät väreet hiipivät selkäpiihin, kun sukellat Otavan ja Atenan true crime -uutuuksien synkkään maailmaan. Silmätippamurhaaja vie kahdeksan naispuolisen myrkyttäjän hyytävien tarinoiden äärelle, ja Pohjois-Korean kannibaali esittelee kuusi karmivaa sarjamurhaajaa Korean niemimaan rikoshistorian pimeimmältä puolelta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme