STTK: Eläkejärjestelmän heikentämisen lasku lankeaisi nuorille
13.8.2026 09:00:00 EEST | STTK ry. | Tiedote
Huonosti hoidettua julkista taloutta ei pidä paikata hyvin hoidetun eläkejärjestelmän varoilla. Viimeisin esitys liittyy eläkemaksun alentamiseen. Se heikentäisi eläkejärjestelmän kestävyyttä ja riskit siirtyisivät nuorille.

Huonosti hoidettua julkista taloutta ei pidä alkaa paikata hyvin hoidetun eläkejärjestelmän varoilla.
– Ilma on sakeana eläkejärjestelmän kehittämiseen – ja sen myötä yleensä heikentämiseen - liittyviä esityksiä. Viimeisin liittyy kokoomuksen suunnasta tulleeseen esitykseen eläkemaksun alentamiseksi. Se heikentäisi eläkejärjestelmän kestävyyttä ja riskit siirtyisivät nuorille. Tätä STTK ei hyväksy, puheenjohtaja Else-Mai Kirvesniemi sanoo.
Koska Suomen eläkejärjestelmä on hyvin hoidettu ja hyvässä kunnossa, nuorten luottamusta siihen pitää tukea, ei nakertaa.
– On ylipäätään vältettävä sellaista lyhytnäköistä politiikkaa, joka heikentää luottamusta eläkejärjestelmään.
Nuoret kantavat STTK:n mielestä jo nyt kohtuuttomia taakkoja.
– Nuorisotyöttömyys on ennätyskorkea, työttömyysturvaa on heikennetty, opiskeluihin liittyvien harjoittelupaikkojen saanti on vaikeaa ja valmistumisen jälkeinen työllistyminen on vaikeutunut. Samaan aikaan yhteiskunta odottaa nuorten kuluttavan ja perustavan perheitä. Ristiriita on ilmeinen, eikä nuorille ole tarjolla helppoja ratkaisuja.
Maksukehitys on sovittu vuoteen 2030
Vaikka Eläketurvakeskuksen pitkän aikavälin laskelmat antavat myönteisen kuvan suomalaisen työeläkejärjestelmän tulevaisuudesta, maksujen alentaminen ei ole ajankohtaista. Kirvesniemi muistuttaa, että osana viimeisintä eläkeuudistusta maksukehityksestä on sovittu aina vuoteen 2030 asti.
– Järjestelmän kestävyyden näkökulmasta tavoitteena on aina oltava tasainen ja tarkoituksenmukainen maksukehitys. Työmarkkinaosapuolien yhdessä sopimasta maksukehityksen tarkastelusta on pidettävä kiinni. Eläkejärjestelmään liittyviä asioita on ylipäätään aina muistettava tarkastella pitkällä aikavälillä.
Eläkejärjestelmän vakautta vahvistaa sijoitusuudistus, joka nostaa pitkän aikavälin tuotto-odotuksia. STTK muistuttaa, että silti kyse on edelleen odotuksista – ei toteutuneista tuotoista.
– Korkeiden odotusten kääntöpuoli on suurempi sijoitusriski. Siksi uudistuksen vaikutuksia voidaan arvioida vasta myöhemmin. Eläkeuudistuksessa myös sovittiin, että hyvät sijoitustuotot käytetään työeläkejärjestelmän rahoitusaseman vahvistamiseen. Järjestelmän on kestettävä myös heikot ajat, ja turvattava eläkkeet kaikissa talouden suhdanteissa.
Lisätietoja STTK:ssa: Else-Mai Kirvesniemi, puhelin 050 346 0847.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Else-Mai Kirvesniemipuheenjohtaja
Puh:050 346 0847else-mai.kirvesniemi@sttk.fiTietoja julkaisijasta
80 vuotta oikeudenmukaisen työelämän puolesta
STTK on poliittisesti sitoutumaton ja moniarvoinen koulutettujen ammattilaisten keskusjärjestö, johon kuuluu 12 jäsenliittoa ja noin 400 000 jäsentä.
Työskentelemme tasa-arvoisen, yhdenvertaisen ja turvallisen työelämän puolesta yhdessä jäsenliittojemme kanssa. Visiomme on oikeudenmukainen työelämä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta STTK ry.
STTK: Työajan lyhentäminen voi parantaa jaksamista18.8.2026 06:15:00 EEST | Tiedote
Työajan lyhentäminen voi tarjota ratkaisuja työelämän vaihteleviin kuormitustilanteisiin ja vahvistaa työntekijöiden motivaatiota. Näin arvioi tutkija, valtiotieteiden tohtori Anna Kuokkanen STTK:lle laatimassaan selvityksessä.
Talouskasvu hyödyttämään myös palkansaajia – sopeutus veropainotteiseksi14.8.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Suomen talous kasvaa jo kolmatta vuotta. Silti työttömyys on korkealla ja julkiset palvelut ongelmissa. Ensi vaalikauden talouspolitiikan ytimessä on oltava suomalaisia laajasti hyödyttävä kasvu. Sopeutus puolestaan on tehtävä veropainotteisesti - kuten STTK:n eduskuntavaalikyselyn perusteellakin toivotaan.
Suomen suunta ratkaistaan työelämässä10.8.2026 08:32:10 EEST | Tiedote
Ensi kevään eduskuntavaaleissa ratkaistaan enemmän kuin hallituksen kokoonpano. Ratkaistavana on, rakennetaanko Suomen kasvu osaamisen, työllisyyden ja reilun työelämän varaan, vai jatketaanko työelämän epävarmuuden kasvattamista.
Alustatyödirektiivin täytäntöönpano jää vielä puutteelliseksi9.7.2026 09:09:12 EEST | Tiedote
Alustatyödirektiivin toimeenpano etenee lausuntokierrokselle. STTK ja SAK jättivät mietintöön yhteisen eriävän mielipiteen, sillä ehdotus ei vastaa direktiivin tarkoitusta riittävällä tavalla.
Talouspolitiikka ei tarvitse tuekseen tarkoitushakuisia raportteja1.7.2026 11:56:25 EEST | Tiedote
Valtioneuvoston tarpeisiin vastaava Etlan tutkimus sopeutustoimien taloudellisista vaikutuksista nojaa yksipuoliseen tutkimuskirjallisuuteen, käyttää heikosti syy-seuraussuhteiden selvittämiseen soveltuvia menetelmiä ja vetää tutkimukseen nähden liian vahvat johtopäätökset. STTK:n mielestä Suomen talouspolitiikan tueksi tarvitaan monipuolisempaa analyysiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme