Akava: Kestävät työurat ovat hyvinvoivan yhteiskunnan perusta
21.10.2022 12:14:21 EEST | Akava ry | Tiedote
– Työhyvinvoinnin ja työkyvyn vaikutukset ulottuvat työelämän ohella laajalle yhteiskuntaan. Väestörakenteen muutoksen takia työikäisten määrä vähenee. Työkyvyn tukeminen ja työhyvinvointi ovat tulevaisuudessa yhä tärkeämpiä. Niitä edistämällä voidaan vaikuttaa työllisyyteen ja julkiseen talouteen merkittävästi. Työkyvyttömyyden kustannukset ovat useita miljardeja vuosittain, mikä rasittaa julkista taloutta, painottaa Akavan johtava asiantuntija Katri Ojala.
– Työturvallisuuslain uudistus on tärkeää psykososiaalisen kuormituksen hallitsemiseksi työelämässä. Lisäksi pitää kehittää työaikasuojelua ja työterveyshuoltoa sekä tukea työhön paluuta. Kaikkien työikäisten työkyvystä on pidettävä huolta ja työkyvyttömyyttä pitää ehkäistä tehokkaammin, sanoo Akavan tasa-arvo- ja työympäristöpäällikkö Lotta Savinko.
– Mielenterveysperusteisten sairauspoissaolojen ja työkyvyttömyyseläkkeiden määrä on huolestuttavan korkea. Tarvitaan tehokasta ennaltaehkäisyä ja varhaista puuttumista. Mielen hyvinvoinnin edistämisen pitää olla luonnollinen osa kaikkien työpaikkojen henkilöstöpolitiikkaa ja johtamista. Jokaisella on oikeus työhyvinvointiin ja turvalliseen työympäristöön, Ojala painottaa.
– Etätyön merkittävä lisääntyminen on tuonut tarpeen tehdä lainsäädäntömuutoksia. Työsuojelun ja työntekijän hyvinvoinnin varmistaminen etätyössä on välttämätöntä. Työtapaturmalainsäädäntö on nykyisin puutteellinen etätyötä tehtäessä. Sen soveltamisalaa pitää laajentaa etätyössä tapahtuviin tapaturmiin, jotta siinä on vastaava turva kuin lähityössä, sanoo johtava asiantuntija Miia Kannisto.
Akavan keskeiset työelämätavoitteet seuraavalle hallituskaudelle
- Työturvallisuuslain uudistaminen huomioiden kattavasti psykososiaalinen kuormitus
- Työkyvyn, työhön paluun ja mielenterveyden tukeminen
- Häirinnän, väkivallan ja sen uhan vähentäminen ja parempi ennaltaehkäisy
- Maalittamisen säätäminen rangaistavaksi
- Sovittelujärjestelmän uudistaminen
- Vuosiloma-, työaika- ja yhteistoimintalain uudistaminen tarvittavin osin
- Etätyötä koskeva lainsäädäntö
Tutustu esityksiimme tarkemmin: Akavan työelämäohjelma – hyvinvoivana työssä
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katri Ojalajohtava asiantuntija
Puh:+358505938205katri.ojala@akava.fiLotta Savinkotasa-arvo- ja työympäristöpäällikkö
Puh:+358405044356lotta.savinko@akava.fiMiia Kannistojohtava asiantuntija
Puh:+358505515292miia.kannisto@akava.fiTietoja julkaisijasta
Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Muistutuskutsu medialle: Ilman osaamista Suomi pysähtyy – Akavan eduskuntavaalitavoitteet ja korkeakoulutettujen työllisyyden tila2.3.2026 12:53:20 EET | Kutsu
Tervetuloa Akavan eduskuntavaalitavoitteiden julkaisutilaisuuteen Ilman osaamista Suomi pysähtyy.
Akava: Akavan liittojen jäsenmäärä laski hienoisesti vuonna 202527.2.2026 13:00:31 EET | Tiedote
Akavan liitoissa oli 619 090 jäsentä vuoden 2026 alussa. Määrä laski hienoisesti edellisvuodesta, yhteensä 4 834:llä eli 0,8 prosenttia. Maksavien jäsenten määrä oli 435 145, missä tuli laskua edellisvuodesta 0,8 prosenttia. Opiskelijajäsenten määrä nousi 0,4 prosenttia eli 510:llä, ja Akavan liitoissa on 127 914 opiskelijajäsentä.
SAK, Akava ja STTK: Määräaikaisten työsopimusten ehtoja heikentävä lakiesitys palautettava valmisteluun25.2.2026 06:51:05 EET | Tiedote
Palkansaajakeskusjärjestöt SAK, Akava ja STTK vetoavat maan hallitukseen, jotta se keskeyttäisi määräaikaisten työsopimusten ehtoja heikentävän lakiesityksen käsittelyn. Järjestöjen mielestä lakiesitys pitää palauttaa uuteen valmisteluun.
Muistutuskutsu medialle: Ilman osaamista Suomi pysähtyy – Akavan eduskuntavaalitavoitteet ja korkeakoulutettujen työllisyyden tila24.2.2026 08:02:37 EET | Kutsu
Tervetuloa Akavan eduskuntavaalitavoitteiden julkaisutilaisuuteen Ilman osaamista Suomi pysähtyy.
Kutsu medialle: Ilman osaamista Suomi pysähtyy – Akavan eduskuntavaalitavoitteet ja korkeakoulutettujen työllisyyden tila19.2.2026 11:37:23 EET | Kutsu
Tervetuloa Akavan eduskuntavaalitavoitteiden julkaisutilaisuuteen Ilman osaamista Suomi pysähtyy.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
