Etla alkaa selvittää väestön ikääntymisen aiheuttamia haasteita ja seurauksia
16.12.2021 09:46:56 EET | Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA | Tiedote

Etla on mukana parhaillaan käynnistyvässä laajassa tutkimushankkeessa, jossa pyritään parantamaan ymmärrystä väestön ikääntymiseen ja sen aiheuttamiin kestävyysongelmiin liittyvistä syistä, seurauksista ja ratkaisuista. ”Väestörakenteen muutosten elämänkaari- ja talousvaikutukset (LIFECON)” -hanketta rahoittaa Strategisen tutkimuksen neuvosto, ja tutkimushanke kestää vuoteen 2024. Hankkeelle on mahdollista saada myös kolmen vuoden jatkorahoitus.
Etlan kanssa tutkimuksen toteuttavat Helsingin yliopisto ja Työterveyslaitos, joka on hankkeen vetäjä. Etlassa hankkeesta vastaa tutkimusjohtaja Antti Kauhanen.
– Väestörakenteen muutoksen talousvaikutukset muodostavat monimutkaisen kokonaisuuden ja tässä hankkeessa Etla pyrkii yhteistyössä konsortion muiden osapuolten kanssa tutkimaan ilmiötä laaja-alaisesti, toteaa Etlan Kauhanen.
Tutkimushankkeessa keskitytään yksilön elämänkaaren eri vaiheisiin, ja lisäksi tarkastellaan, miten väestömuutokset vaikuttavat makrotalouteen ja julkiseen talouteen. Hanke esittää politiikkasuosituksia, jotka auttavat turvaamaan hyvinvointivaltion kestävyyttä väestön ikääntyessä sekä lisäämään yksilöllistä, yhteiskunnallista ja ylisukupolvista hyvinvointia.
Vaikuttaako koulutusvalinta syntyvyyteen?
Etlassa käynnistyy hankkeeseen liittyen lukuisia monipuolisia osatutkimuksia. Etla selvittää muun muassa sitä, miten koulutusvalinnat vaikuttavat parinmuodostukseen ja syntyvyyteen. Lisäksi tarkastellaan aikuiskoulutuksen vaikutuksia työuriin sekä eläkeiän ylärajan noston vaikutuksia eläkkeelle siirtymiseen ja työssä jatkaneiden terveyteen. Tutkimuksen kohteena ovat myös vaihtoehtoiset keinot harjoittaa rahoituksellisesti kestävää finanssipolitiikkaa ikääntyvässä Suomessa.
Hyvinvointivaltion menojen suuruus ja ikäsidonnaisuus johtavat siihen, että julkisen talouden tasapaino on herkkä väestörakenteen muutoksille. Epävarmuutta tilanteeseen aiheuttaa se, että väestöennusteiden osuvuus on heikko pitkällä aikavälillä, huomauttaa Etlan tutkimusneuvonantaja Tarmo Valkonen.
– Kehitämme Etlassa uusia sääntöpohjaisia tapoja sopeutua väestö- ja talousyllätyksiin. Esimerkkinä näistä on automatiikka, joka kytkee syntyvän ikäluokan koon eläke-etuuksiin ja -maksuihin. Osatutkimus on jatkoa pitkälle Etlan tutkimusperinteelle, jonka tavoite on parantaa hyvinvointivaltion rahoituksen resilienssiä, Valkonen sanoo.
Väestörakenteen muutosten elämänkaari- ja talousvaikutukset (LIFECON) -tutkimushanke on osa isompaa Suomen Akatemian tutkimusohjelmaa, joka etsii tutkimuksen avulla ratkaisuja väestön ikääntymisen muutoksiin sopeutumiseksi ja yhteiskunnallisen toiminta- ja uudistumiskyvyn säilyttämiseksi. Hanketta rahoittaa Strategisen tutkimuksen neuvosto, joka toimii Suomen Akatemian yhteydessä.
Etlasta hankkeeseen osallistuu iso joukko tutkijoita. Tutkimusjohtaja Antti Kauhasen ja tutkimusneuvonantaja Tarmo Valkosen lisäksi mukana ovat tutkimuspäällikkö Hanna Virtanen, tutkijat Krista Riukula ja Päivi Puonti sekä tutkimusjohtaja Tero Kuusi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti KauhanenTutkimusjohtaja, ETLA
Puh:050-569 7627antti.kauhanen@etla.fiTarmo ValkonenTutkimusneuvonantaja, ETLA
Puh:050-329 6014tarmo.valkonen@etla.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Kutsu medialle: Yrityskauppojen ja yritysjärjestelyjen tuottavuusvaikutukset12.5.2026 10:02:00 EEST | Kutsu
Suomessa on jälleen rikottu ennätyksiä yrityskaupoissa, kun Kone osti TK Elevatorin. Etla on selvittänyt Business Finlandin rahoittamassa monivuotisessa FLOW-tutkimushankkeessa paitsi yrityskauppojen ja yritysjärjestelyjen tuottavuusvaikutuksia, myös yritysten markkinoille tulon ja markkinoilta poistumisen vaikutuksia tuottavuuteen. Lisäksi hankkeessa tutkitaan työvoiman liikkuvuuden ja aineettoman pääoman hallinnan vaikutuksia tuottavuuden dynamiikkaan. Tulokset tukevat tehokkaampaa teollisuus- ja innovaatiopolitiikkaa.
Etla: Iranin sodan vaikutukset Suomen teollisuuteen jäävät maltillisiksi - teollisuuden lisäksi kasvua luvassa myös rakentamiseen ja palvelualoille11.5.2026 00:01:00 EEST | Tiedote
Suomen tehdasteollisuus jatkaa kasvussa tänä vuonna ja kasvu leviää nyt myös rakentamiseen ja palvelualoille. Näin arvioi Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla kevään toimialakohtaisessa ennusteessaan. Teollisuuden näkymät ovat kuitenkin kaksijakoiset: metalliteollisuudella pyyhkii hyvin, kun taas kemian- ja metsäteollisuuden näkymät ovat heikommat. Persianlahden tilanne aiheuttaa epävarmuutta monille toimialoille, mutta Etla arvioi, että vaikutukset teollisuuteen jäävät maltillisiksi. Teollisuuden vientiä tukee Suomen vientikysynnän kasvu sekä kilpailukyky, joka on varovaisillakin mittareilla kohtuullisella tasolla.
Pohjoismainen vertailu: Norja ja Tanska haavoittuvimpia kansainvälisen kaupan häiriöille, Suomi eniten riippuvainen Kiinasta20.4.2026 00:01:00 EEST | Tiedote
Maailmantalouden muutos kohti geotaloutta haastaa Pohjoismaiden pieniä avotalouksia. Pohjoismaiden talous nojaa vahvasti Eurooppaan, mutta maiden strategiset haavoittuvuudet piilevät suurvalloissa eli Yhdysvalloissa ja Kiinassa. Suomen osa- ja komponenttituonnin haavoittuvuudet liittyvät erityisesti Kiinaan, ilmenee tänään julkaistusta raportista. Kaikkein haavoittuvimpia kaupan häiriöille ovat Norja ja Tanska, kun taas Ruotsin ja Islannin kansainvälinen kauppa kestää iskuja paremmin.
Suomi on siirtymässä väestön vähenemisen uralle – ratkaiseva syy on historiallisen matala hedelmällisyys15.4.2026 09:02:54 EEST | Tiedote
Suomi on siirtymässä syntyvyyden laskun myötä väestön vähenemisen uralle, käy ilmi Etlan julkaisemasta tuoreesta väestökatsauksesta. Vuonna 2024 kokonaishedelmällisyys Suomessa oli 1,25 eli kyse on mittaushistorian matalimmasta arvosta, kun väestön uusiutumiseen riittävä taso on 2,07. Viimeinen vuosi, jolloin uusiutumistaso Suomessa ylittyi, oli vuonna 1968. Samalla kun väestö vähenee, eliniät pitenevät. Eliniän pidentymisen pitkä ja tasainen trendi kasvattaa ns. ”vanhimpien vanhojen” määrää nopeammin kuin ennusteissa on osattu huomioida. Vuonna 2024 elinajanodote oli miehillä 79,6 ja naisilla 84,8 vuotta. Muuttoliike ratkaisee Suomen väestömäärän suunnan, mutta se on luonteeltaan heilahtelevaa.
Etla mukana voittoisassa geopolitiikan strategia- ja skenaariotyössä Kiovassa9.4.2026 10:54:31 EEST | Tiedote
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos oli mukana Kiovassa, Ukrainassa 28–29.3.2026 järjestetyssä kansainvälisessä tapahtumassa, jossa kehitettiin ja testattiin erilaisia geopoliittisten jännitteiden skenaarioita. Etlan tutkimusjohtaja Jyrki Ali-Yrkkö kuului Suomen tiimiin, joka voitti tapahtuman skenaario- ja strategiapelin. Tilaisuuden tarkoitus oli kehittää ja testata yhteistyöasetelmia, jotka muodostuisivat eri geopoliittisten jännitteiden skenaarioissa eri maiden tai alueiden välille. Voittoisaan Suomi-tiimiin kuuluivat Ali-Yrkön lisäksi komentaja Ulla Murtomäki Maanpuolustuskorkeakoulusta sekä tutkija Minna Ålander SCEEUS:sta (Stockholm Centre for Eastern European Studies).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme





