Linnanmäen riemuisaan maailmaan pääsee nyt myös kotosalla – uusi Linnanmäki-teemainen HupiCity -lautapeli on valmistunut!
Linnanmäen Huvipuiston omat hupimestarit ovat valmistaneet uuden Hupicity-lautapelin, jonka avulla Linnanmäen elämyksiä voi kokea nyt myös kotioloissa. Luvassa on myös monenlaisia muita innostavia tuoteuutuuksia.

Linnanmäen Huvipuisto on tunnettu vatsanpohjaa kutkuttelevista, vauhdikkaista ja nostalgisistakin huvilaitteista, jotka tuovat hymyn kaikenlaisesta huvittelusta pitävien huulille. Poikkeuksellisen kevään vuoksi huvittelu Linnanmäellä ei vielä valitettavasti onnistu, mutta huvipuiston riemua kaipaaville on suunniteltu makeita tuoteuutuuksia.
- Me Linnanmäellä haluamme tuoda hupitwistattuja tuotteita alati myös Linnanmäki-fanien kotiin vietäviksi. Ilolla tarjoamme jo nyt verkkokaupastamme Linnanmäen omien hupimestareiden kehittämän lautapelin, HupiCityn sekä nostalgisia laitteita kyljessään koristavat Muurlan emalimukit, jotka tuovat varmasti vauhtia aamuteelle tai -kahveihin, Linnanmäen toimitusjohtaja Pia Adlivankin paljastaa.
Muurlan emalimukien kylkiä koristavat neljä Linnanmäen rakastettua laitetta: Karuselli, Taiga, Kirnu ja Vuoristorata. Jokainen kuppi myös hehkuu omassa makeassa värissään.
Uudessa lautapelissä pelaajat pääsevät pyörittämään Rinkeliä, astelemaan pitkin HupiCityä ja keräämään hupipoletteja mittelöstä voiton vieväksi huvittelijaksi.
- Halusimme tuoda Linnanmäen riemua myös laadukkaan lautapelin muodossa huvittelijoillemme, ja peli toimiikin oivallisesti myös näin poikkeuksellisen kevään keskellä, kun vielä ei olla päästy huvipuistoon ilottelemaan. Linnanmäen arvo ”yhdessä tekeminen” välittyy mainiosti kaikille huvittelijoille pelin muodossa, Linnanmäen markkinointiviestintäjohtaja Rilla Engblom taustoittaa.
HupiCitya voi pelata 2-6 huvittelijan joukolla. Pelin tavoitteena on kerätä hupipoletteja, ja pelin kierroksen aikana pelaajat pääsevät näyttämään huvitietämyksensä kutkuttavissa kysymyksissä sekä tekemään hupitwistattuja tehtäviä, kuten vaikkapa esittämään hattaramyyjää. Yksi peli kestää noin 20 minuuttia.
Huvipuiston elämysmaailmaan vievä lautapeli on pitkälti Linnanmäen omien työntekijöiden käsialaa ja se on tehty yhteistyössä Tactic-peliyrityksen kanssa.
HupiCity-peli sekä emalimukit ovat saatavilla nyt Linnanmäen verkkokaupasta osoitteesta https://verkkokauppa.linnanmaki.fi ja huvipuiston avauduttua Linnanmäen Shop Caramelli ja Shop Taiga -myymälöistä. Pelin hinta on 25,90 €. Mukien hinta yksittäin 15,90 € ja neljän kappaleen sarjana 60 €.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia AdlivankinToimitusjohtaja
Puh:040 418 7788pia.adlivankin@linnanmaki.fiRilla EngblomMarkkinointiviestintäjohtaja
Puh:050 385 5476rilla.engblom@linnanmaki.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Lasten Päivän Säätiön ovat perustaneet kuusi lastensuojelujärjestöä: Lastensuojelun Keskusliitto, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Barnavårdsföreningen i Finland, Ensi- ja turvakotien liitto, Parasta Lapsille ja Pelastakaa Lapset. Lasten Päivän Säätiö on jo vuosikymmeniä ylläpitänyt ja kehittänyt Linnanmäen Huvipuistoa kerätäkseen varoja lastensuojelutyölle. Vuonna 2019 lahjoitettiin 4,5 miljoonaa euroa. Huvittelemalla Linnanmäellä kaikki asiakkaamme tukevat lastensuojelutyötä. Linnanmäen pääyhteistyökumppanit vuonna 2020 ovat SOK / HOK-Elanto, Unilever Finland Oy ja Oy Hartwall Ab. Linnanmäen yhteistyökumppaneina nämä yritykset tukevat omalla panoksellaan arvokasta lastensuojelutyötä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lasten Päivän Säätiö / Linnanmäki
Linnanmäki rekrytoi jälleen 650 hupimestaria kausityöhön – tarjolla paljon enemmän kuin kesätyö!11.1.2021 12:03:08 EET | Tiedote
Linnanmäen huvikausi 2021 siintää jo kirkkaana edessä. Linnanmäki rekrytoi noin 650 hupimestaria erilaisiin kausityötehtäviin merkityksellisen työn pariin. Linnanmäen hupimestarirekrytointi alkaa 11.1. ja kestää 31.1.2021 saakka.
Linnanmäen ravintolatarjonta uudistuu kaudelle 202110.11.2020 11:03:28 EET | Tiedote
Lasten Päivän Säätiö ja Oy Resha Ltd ovat aloittamassa herkullisen yhteistyön Linnanmäen Huvipuistossa ensi huvikaudesta lähtien.
Syyskuussa vielä huvitellaan tunnelmallisessa huvipuistossa – Linnanmäen Valokarnevaali siirtyy ensi vuodelle21.9.2020 12:35:20 EEST | Tiedote
Jo neljätoista vuotta järjestetty perinteinen Valokarnevaali siirtyy pidettäväksi ensi vuoden lokakuulle. Linnanmäen portit suljetaan poikkeuksellisesti sunnuntaina 27.9. Viimeisenä viikonloppuna tunnelmoidaan huvipuiston syysvalaistuksessa, johon valohahmot tuovat lisähohtoa pimeiden iltojen ihastukseksi.
Linnanmäellä ei ole havaittu koronatartuntoja6.8.2020 09:08:23 EEST | Tiedote
Linnanmäen Huvipuistossa vieraili sunnuntaina 26.7. noin kello 15-18 seurue, jolla todettiin koronatartunta päiviä vierailun jälkeen. Helsingin epidemiologisen toiminnan mukaan seurue on saattanut altistaa huvipuiston muita asiakkaita, mutta Linnanmäen työntekijät eivät ole altistuneet, sillä kohtaamiset ovat olleet lyhytaikaisia ja ulkotiloissa. Altistuminen tartunnalle voi tapahtua missä vain tilanteessa, jossa on paljon ihmisiä ilman turvavälejä yli viidentoista minuutin ajan. Siksi Linnanmäki haluaa muistuttaa kävijöitään, että turvavälien pitäminen on ensiarvoisen tärkeää.
Poikkeusaika tuo aukioloaikamuutoksia Linnanmäen säkenöivään syksyyn24.7.2020 12:38:14 EEST | Tiedote
Linnanmäen syksyssä päästään myös tänä poikkeusvuonna nauttimaan iki-ihanan Valokarnevaalin upeasta valomerestä, kun teematapahtumaa vietetään huvipuistossa 9.-18.10. Poikkeusajan vuoksi Linnanmäki jatkaa kiitosta saaneen ennakkovarausjärjestelmän käyttöä syksylle, kun Valokarnevaalin vierailijat saapuvat säkenöivään puistoon ennakkoon ostetulla rannekkeella tai sisäänpääsylipulla.
Linnanmäen Vuoristoradan vauhti on vienyt kesämuistoihin jo 69 vuoden ajan9.7.2020 12:29:47 EEST | Tiedote
Nostalginen Vuoristorata avasi tervantuoksuiset vauhtilaskunsa vuonna 1951 ja klassikkolaite on tuonut kyytiläisilleen rakkaita huvipuistomuistoja pian jo seitsemän vuosikymmenen ajan. Legendaarinen Vuoristorata täyttää maanantaina 13.7.2020 ikimuistoiset 69 vuotta.
Linnanmäellä nostetaan kävijäkiintiöitä ja sujuvoitetaan huvipäivää2.7.2020 14:00:00 EEST | Tiedote
Linnanmäen Huvipuistossa on tehty mittava määrä omavalvonnallisia terveellisyys- ja hygieniatoimenpiteitä huvittelijoiden sujuvan huvipuistopäivän varmistamiseksi. Huvikausi on lähtenyt erittäin hyvin käyntiin ja tehdyt toimenpiteet ovat saaneet paljon positiivista asiakaspalautetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme