Luontomuseo ja Näyttelykeskus Soihtu avataan elokuun puolivälissä
8.7.2020 08:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Luontomuseo Harjun Vesilinnassa on avoinna tiistaista 18.8.2020 alkaen aukioloajoin ti-pe 12-18 ja la-su 12-17. Luontomuseon perusnäyttelyssä Perintönä ympäristö tutustutaan keskisuomalaisen luonnon monimuotoisuuteen ja luontokohteisiin. Lisäksi nähtävillä on Checkpoint Leonardo – Kestävää -näyttely. Se on opettajankoulutuslaitoksen opiskelijaryhmän suunnittelema ja kertoo kestävästä kehityksestä.
Näyttelykeskus Soihdussa on esillä Jyväskylän yliopiston ja suomalaisen opettajankoulutuksen historiaa käsittelevä perusnäyttely Oi kuvatuksia ja mielijuohteita sekä Tissarin taidekokoelma. Anna-Liisa ja Jorma Tissarin 1984 lahjoittama kokoelma käsittää suomalaista modernismia 13 taiteilijalta. Lisäksi Soihdussa on Jussi Rinta-Hoiskan valokuvanäyttely Näkymättömät asiantuntijat, joka kurkistaa viittomakielisten maailmaan ja tuo esille kuurojen osaajien rooleja.
Näyttelykeskus Soihtu Seminaarinmäellä S-rakennuksessa on avoinna keskiviikosta 19.8.2020 alkaen ke-pe 12-17 ja la 12-16.
Tiedemuseo ei ota elokuussa vastaan opastettavia ryhmiä näyttelyihin tai kampusalueelle. Omatoimisesti museossa vierailevat pienet ryhmät voivat varata vierailuajan Luontomuseoon ja Näyttelykeskus Soihtuun 18.8.2020 alkaen. Loppuvuoden osalta tilanne tarkistetaan syyskuussa.
Tiedemuseo päivittää turvalliseen museovierailuun liittyviä ohjeitaan Jyväskylän yliopiston koronavirusohjeistuksen mukaisesti.
Lämpimästi tervetuloa Tiedemuseoon!
Ota Tiedemuseo seurantaan sosiaalisessa mediassa!
Facebook: Jyväskylän yliopiston tiedemuseo, Avoimen tiedon keskus
Instagram: @jytiedemuseo
Twitter: @jyu_museum
Yhteystiedot:
Luontomuseo:
Käyntiosoite: Vesilinna, Ihantolantie 5
puh. 040 805 4043 ja 040 805 3826
luontomuseo[at]jyu.fi
Näyttelykeskus Soihtu:
Seminaarinmäki, S-rakennus
puh. 040 8054 579
kampusmuseo[at]jyu.fi
www.tiedemuseo.jyu.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Minna Canth -luennoitsijana vaikuttaja, kansalaisaktivisti Katariina Räikkönen10.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunta järjestää vuosittain maaliskuussa Minna Canth -luentotilaisuuden Minna Canthin ja tasa-arvon päivän yhteyteen. Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos jakaa tilaisuudessa Minna Canth -tasa-arvotunnustuksen.
Väitöstutkimus: Odotusaikana luodaan pohja yhteisvanhemmuuden ensiaskelille9.3.2026 13:11:11 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoittaa, että vanhempien odotukset toimivat tärkeinä varhaisina ennusmerkkeinä siitä, millaiseksi yhteisvanhemmuus lapsen syntymän jälkeen muotoutuu. Tulokset korostavat, että perheille tulisi tarjota tukea toimivan yhteisvanhemmuuden rakentamiseen jo ennen lapsen syntymää. Yhteisvanhemmuudella viitataan tapoihin, joilla aikuiset toimivat yhdessä vanhemman rooleissaan, perhemuodosta riippumatta. KM Emmi Lindroosin väitöskirjassa tutkittiin suomalaisten pariskuntien odotuksia ja kokemuksia yhteisvanhemmuudesta vanhemmuuden alkutaipaleella.
Yhteishaku 2026 alkaa: Tarjolla uusia diplomi-insinöörikoulutuksia ja S2-väyliä9.3.2026 11:47:52 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 10.–24.3.2026. Jyväskylän yliopistossa on tarjolla yli 2 800 aloituspaikkaa 106 hakukohteessa kuudessa tiedekunnassa ja Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksessa. Suosituimpia koulutusalojamme ovat olleet kauppatieteet, psykologia, luokanopettajankoulutus, liikuntapedagogiikka ja liikuntabiologia.
Vuosijuhla 2026: tunnustuksia yliopistoyhteisön huipputekijöille4.3.2026 19:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto vietti vuosijuhlaa 4.3. jakamalla tunnustuksia tieteen ja opetuksen saralla ansioituneille yliopistolaisille. Jyväskylän yliopistosäätiö myönsi yhdeksän palkintoa, kaikki arvoltaan 3 000 euroa. Lisäksi jaettiin Ellen ja Artturi Nyyssösen säätiön tunnustuspalkinto 5 000 euroa.
Lohikalat paljastavat kylmän totuuden ihmisen vaikutuksista Pohjois-Euroopan järvissä4.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston johtama suurtutkimus paljasti ihmistoiminnan muuttavan Pohjois-Euroopan järvien ekosysteemejä johdonmukaisesti. Tutkimus osoittaa, että vesivoima ja valuma‑alueiden ihmistoiminta muokkaavat subarktisten ja alpiinisten järvien ravintoverkkoja Tutkimus haastaakin käsityksen siitä, että kaukaiset ja karut pohjoiset vesistöt olisivat turvassa ihmisen vaikutuksilta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

