Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Muistutuskutsu medialle: Mikä on Suomen talouden iskukestävyys?

3.11.2021 10:03:14 EET | Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA | Tiedote

Jaa
  • Mikä on Suomen talouden shokkiherkkyys?
  • Minkälainen iskukestävyys meillä on verrattuna muihin?
  • Miten koronakriisi runteli kansainvälistä kauppaa ja arvoketjuja?
  • Mihin suuntaan arvoketjut ovat muuttumassa?
  • Miten talouden kriisinsietokykyä voisi parantaa?

Vastauksia mm. näihin kysymyksiin on luvassa, kun Etla julkistaa tuoreen valtioneuvostolle tehdyn tutkimuksen talouden haavoittuvuudesta 4.11. klo 9.30. Raporttiin pureudutaan syvemmin taustoittavassa webinaarissa Teamsissa.

Aika: Torstai 4.11. klo 9:30–10:30
Paikka: Teams

Webinaarissa Etlan tutkimusjohtaja Jyrki Ali-Yrkkö esittelee tarkemmin ”Arvoketjut, kansainvälinen kauppa ja talouden haavoittuvuus” -raportin. Läsnä kommentoimassa ja kysymyksiin vastaamassa ovat myös toimitusjohtaja Aki Kangasharju sekä muut raportin laatimiseen osallistuneet Etlan tutkijat Ville Kaitila, Tero Kuusi, Markku Lehmus, Mika Pajarinen ja Timo Seppälä. Tilaisuuden juontaa viestintäjohtaja Tytti Sulander.

Webinaarin alustava ohjelma:

9:30 Tilaisuuden avaus / Tytti Sulander, viestintäjohtaja, Etla

9:32 Tervetuloa / Aki Kangasharju, toimitusjohtaja, Etla

9:40 Tulosten esittely / Jyrki Ali-Yrkkö, tutkimusjohtaja, Etla

10:10 Keskustelu

10:30 Tilaisuus päättyy

Ilmoittautuminen webinaariin viimeistään keskiviikkona 3.11. klo 12 mennessä oheisen linkin kautta.

Osallistujille lähetetään linkki tilaisuuteen ilmoittautumisajan päätyttyä.

Lämpimästi tervetuloa!

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Arkadiankatu 23 B
00100 HELSINKI

09 609 900http://www.etla.fi

ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Etla ennustaa: Persianlahden sotatila ei tuhoa Suomen kasvua - kysyntä virkoamassa hitaasti25.3.2026 08:58:00 EET | Tiedote

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ennustaa Suomelle prosentin bkt-kasvua tänä vuonna ja 1,5 prosentin kasvua ensi vuodelle. Kotitalouksien ostovoima kasvaa ja kulutuksen odotetaan hitaasti elpyvän tänä vuonna. Työttömyysaste antaa Suomen suhdannekuvasta jo liian synkän kuvan. Inflaatio kiihtyy tänä vuonna liki kahteen prosenttiin. Velkajarrun alijäämätavoitteen saavuttaminen vaatii Suomessa myös sopeutuksen jatkamista. Keskeinen riski ennusteelle on Persianlahden sotatila, joka ei vielä tuhoa kasvua, mutta pitkittyessään voi jäädyttää kasvun.

Etla: Maahanmuuton kokonaistaloudelliset vaikutukset määräytyvät sen perusteella, ketkä muuttavat, mutta myös sen mukaan, miten Suomi tukee heidän kotoutumistaan23.3.2026 00:01:00 EET | Tiedote

Työperäinen ja korkeasti koulutettu maahanmuutto tuottaa nopeastikin positiivisia julkistaloudellisia vaikutuksia, kun taas humanitaarinen maahanmuutto on alkuvaiheessa kustannus julkiselle taloudelle. Tuoreen Etla-raportin mukaan onnistuneen kotoutumisen ja ajan myötä vaikutuserot kuitenkin kaventuvat. Pelkät julkistalouden laskelmat eivät yksinään riitä kuvaamaan maahanmuuton kokonaistaloudellisia vaikutuksia. Pitkällä aikavälillä maahanmuutolla on ikääntyvän Suomen kannalta myös strateginen merkitys talouskasvun ja hyvinvointivaltion rahoituspohjan kannalta.

Korkea verotus jarruttaa urakehitystä ja aineettoman pääoman kasvua – tutkijat suosittavat rajaverojen laskua17.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote

Suomen ylimmät ansiotulojen rajaveroasteet ovat edelleen niin korkeat, että ne saattavat vähentää kokonaisverokertymää. Viimeaikaisen tutkimusnäytön perusteella ainakin tulojakauman ylimmässä prosentissa verotuottoa maksimoiva rajavero olisi nykyistä alemmalla tasolla. Tämä on kuitenkin ääriesimerkki tehottomasta verotuksesta. Laajemmin veropäätökset pitäisi suunnitella kasvun ja hyvinvoinnin maksimoinnin näkökulmasta, eikä verotuksen maksimointi pitäisi olla politiikan tavoitteena. Tuore Etla-tutkimus varoittaa, että korkea verotus ei ainoastaan vääristä lyhyen aikavälin työn tarjontaa, vaan heikentää pitkän aikavälin kasvun edellytyksiä jarruttamalla uraponnisteluja ja aineettoman pääoman kertymistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye