Nuläget på elmarknaden kräver nya typer av avtal

Omvälvningen i energibranschen tvingar branschens bolag till förnyelse. Stora variationer i elens marknadspris är det nya normala.
- Orsaker till de höga priserna i nuläget är höga bränslepriser, utsläppsrätter vars pris har tredubblats under ett år, en torr och vindfattig vädertyp i Norden, vilket i sin tur påverkar tillgången på vind- och vattenkraft, samt priserna på el i Mellaneuropa. Priserna i Mellaneuropa har stigit på grund av låga gasnivåer, vilket i sin tur påverkar också energipriserna i Finland tack vare utökade elnätsförbindelser till Norden. Det handlar om tillgång och efterfrågan, förklarar verkställande direktör Stefan Damlin.
- Kriget i Ukraina skapar mer osäkerhet på en sedan tidigare osäker marknad. När energiimporten från Ryssland minskar eller helt och hållet tar slut inverkar det direkt också på energitillgången i Europa, och via det igen på priset – också i Finland.
Målet är ett utbud som gynnar kunderna
Ur kundernas synvinkel kan nuläget kännas besvärligt. När ett tidsbestämt avtal tar slut är kunden tvungen att försöka hitta ett lämpligt avtal i en situation där priserna är betydligt mycket högre än när kunden senast ingick ett avtal.
- För ett par år sedan var marknadspriset rekordlågt, nu är det rekordhögt. Variationerna på elmarknaden är nog en sak som framöver är mer regel än undantag. För oss som energibolag betyder det att vi ser över våra produkter på basen av det nya normala, med målet att ta fram ett utbud som funkar för oss och som gynnar kunderna, konstaterar Damlin.
Ändringar i sortimentet är med andra ord på kommande.
Investeringar i ren energi
Trots det svaga resultatet under årets första kvartal tror Vasa Elektriska på framtiden. Strävan efter att komma ner till nollnivå vad gäller utsläpp i produktionen av både el och fjärrvärme fungerar som en viktig drivfjäder i både investeringar och samarbeten.
- Vi jobbar hårt för att under detta årtionde göra produktionen koldioxidneutral. Man kan även tänka att nuläget på marknaden snabbar upp den utvecklingen, funderar Damlin.
På elnätssidan har inledningen av året visat på stor distributionssäkerhet. Också årets kablingsprojekt har kommit i gång, och de har fått fart i Vallgrund och Vikby i Korsholm, i Molpe i Korsnäs samt i Tapoila i Lillkyro.
Koncernen Vasa Elektriska |
1–3/2022 |
1–3/2021 |
Omsättning M€ |
62,3 |
51,0 |
Förändring i omsättningen % |
22,2 |
46,7 |
Rörelsevinst M€ |
- 3,3 |
6,5 |
Rörelsevinst % |
- 5,2 |
12,7 |
Investeringar M€ |
4,8 |
5,7 |
Soliditetsgrad % |
45,3 |
53,0 |
|
||
Försäljning av el GWh |
578 |
584 |
Försäljning av fjärrvärme GWh |
272 |
293 |
Elöverföring GWh |
300 |
320 |
Nyckelord
Kontakter
Stefan DamlinVerkställande direktör
Vasa Elektriska Ab
Bilder
Länkar
Om
Vasa Elektriska är en stark energikoncern inom elhandel, elöverföring och fjärrvärme. Till koncernen hör dotterbolaget Vasa Elnät Ab. Koncernen sysselsätter ungefär 135 personer och omsättningen år 2022 utgjorde ca 330 milj. euro. År 2022 fyllde Vasa Elektriska 130 år.
Följ Vasa Elektriska Ab
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vasa Elektriska Ab
66 000 kunder inom Vasa Elnäts område får en ny smartmätare1.3.2023 06:57:00 EET | Tiedote
Vasa Elnät installerar under åren 2023 och 2024 nya, smarta elmätare hos 66 000 kunder. Tack vare de nya mätarna övergår man till ett mätningsintervall på femton minuter, något som nyligen har möjliggjorts i branschen. Samtidigt förbättras möjligheterna att hantera mätare på distans.
Vasa Elektriska sänker priset på sin kvartalsprodukt14.2.2023 07:05:00 EET | Tiedote
Vasa Elektriska som säljer el i hela Fastlandsfinland sänker priset på sin kvartalsprodukt, som är i kraft tillsvidare. Det gäller med andra ord elavtalen Basel och Vindel och årets andra prisperiod. Det lägre priset är möjligt på grund av en nedgång på derivatmarknaden i början av året och således lägre anskaffningskostnader.
Mild midvinter minskade på riskerna – 12 miljoner euros förlust för sista kvartalet14.2.2023 07:04:00 EET | Tiedote
De största riskerna realiserades inte tack vare att slutet på året var varmare än förväntat – sista kvartalet gav en förlust på 12 miljoner i koncernen Vasa Elektriska. Plusresultatet från de tre första kvartalen balanserade upp ett mycket svårt slut på året.
Vasa Elnät investerar 15 miljoner euro i utveckling av elnätet27.1.2023 09:55:00 EET | Tiedote
Vasa Elnät investerar under pågående år 15 miljoner euro i att förbättra elnätets distributionssäkerhet och på andra sätt utveckla nätet. De största projekten genomförs i Korsholm, Korsnäs och Närpes. På våren inleds också ett betydande smartmätarprojekt.
Vasa Elnät donerar en reservgenerator till Ukraina19.1.2023 06:57:00 EET | Tiedote
Energisektorns hjälp behövs i Ukraina. Nu donerar Vasa Elnät en generator.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum