Sijoittaminen kiinnostaa poikia, oma taloudenhallinta tyttöjä
Nuoret ovat kiinnostuneita opiskelemaan nykyistä enemmän taloussisältöjä koulussa. Tuore Talous ja nuoret TATin teettämä tutkimus paljastaa eroja nuorten kiinnostuksen kohteissa eri talousaiheissa.

TAT Nuorten tulevaisuusraportti 2020 -tutkimuksen mukaan yläkoululaisista jopa 35 prosenttia haluaisi opiskella koulussa enemmän säästämistä ja sijoittamista. Talouden sisällöissä on nähtävissä selvästi sukupuolittuneet kiinnostuksen kohteet: pojat ovat kiinnostuneempia liiketoiminnasta ja yrittäjyydestä, kun taas tyttöjä kiinnostaa poikia enemmän vastuullisuus ja ympäristöystävällisyys. Sijoittaminen ja säästäminen sekä oman talouden hallinta ja kulutuskäyttäytyminen kiinnostavat sekä tyttöjä että poikia eniten, mutta eri järjestyksessä ja mittakaavassa.
Jopa 40 prosenttia vastanneista pojista haluaisi opiskella säästämistä ja sijoittamista, kun tytöistä luku oli 10 prosenttiyksikköä pienempi. Omaa taloudenhallintaa ja kulutuskäyttäytymistä haluaisi opiskella reilu kolmannes tytöistä ja vajaa kolmannes pojista. Ainoastaan 13 prosenttia vastaajista ei halunnut opiskella lisää mitään annetuista vaihtoehdoista.
”Talouden oppisisällöille on selvästi kysyntää peruskoulussa. Monipuolinen talouden käsittely auttaa nuoria hahmottamaan paremmin talouden eri ulottuvuuksia: oman talouden hallintaa, kansantaloutta ja liiketoimintaa”, Talous ja nuoret TATin johtaja Liisa Tenhunen-Ruotsalainen kommentoi.
”On kiinnostavaa havaita, että yrittäjyys ja vastuullisuus ovat teemoina jonkin verran sukupuolittuneita. Vastuullisuus ja ympäristöystävällisyys kiinnostavat tyttöjä teemoina, mutta ainakaan vielä ei ole nähtävissä mitään kytköstä siinä, että nämä kiinnostuksen kohteet ohjaisivat myös opiskelu- ja alavalintoja. Yrittäminen taas on ollut perinteisesti miesvaltaista, mikä saattaa selittää poikien kiinnostusta yrittäjyyden teemoja kohtaan”, Tenhunen-Ruotsalainen jatkaa.
TAT nuorten tulevaisuusraportti 2020 -tutkimuksen tiedonkeruu toteutettiin helmi-maaliskuussa 2020 suomalaisissa yläkouluissa, lukioissa ja ammatillisissa oppilaitoksissa. Tutkimukseen vastasi yhteensä noin 9 000 nuorta, joista yläkouluista oli 5 905 nuorta. Tutkimuksen toteutti Talous ja nuoret TATin toimeksiannosta T-Media Oy. Tutkimus julkaistaan kokonaisuudessaan elokuussa 2020.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Liisa Tenhunen-Ruotsalainenjohtaja
Puh:040 545 2198liisa.tenhunen-ruotsalainen@tat.fiViivi Ali-LöyttyViestintäpäällikkö
Puh:040 776 9040viivi.ali-loytty@tat.fiKuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Talous ja nuoret TAT on valtakunnallinen vaikuttaja. Autamme nuoria kehittämään talous- ja työelämätaitoja sekä innostumaan yrittäjyydestä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Talous ja nuoret TAT
Satakuntaan avataan ensi syksynä koululaisten Yrityskylä15.12.2022 06:00:00 EET | Tiedote
Tutkittu ja palkittu oppimiskokonaisuus Yrityskylä avataan ensi syksynä Poriin. Talous ja nuoret TATin Yrityskylä Satakuntaan osallistuu vuosittain 4400 kuudes- ja yhdeksäsluokkalaista, 14 kunnan alueelta.
Yksi viikko, kuusi toimialaa ja tuhansia nuoria – Maailman suurin etäTET-jakso tarjoaa kattavan näkymän tulevaan työelämään15.11.2022 05:00:00 EET | Tiedote
Ensi viikolla järjestettävään Maailman suurimpaan etäTET-jaksoon osallistuu tuhansia nuoria ympäri Suomen. Viikon mittaisen digiyhteyksillä toteutettavan työelämään tutustumisjakson aikana nuoret tutustuvat kuuden eri alan työllistymismahdollisuuksiin, yrityksiin ja urapolkuihin.
Ansioluettelon kirjoittaminen automatisoituu – uusi CV-kone helpottaa nuorta työnhaussa1.11.2022 08:00:00 EET | Tiedote
Uuden nuorille suunnatun CV-työkalun avulla nuori saa osaamiseen perustuvan CV:n valmiiksi kirjoitettuna. CV-työkalu on kehitetty osaksi Talous ja nuoret TATin Duunikoutsi-mobiilisovellusta, joka valmentaa nuorta työelämään.
Talouden perustaidoista tukea vastuulliseksi kasvamiseen – suosittu oppituntikokonaisuus tutustuttaa kolmasluokkalaiset oman talouden hallintaan12.10.2022 07:00:00 EEST | Tiedote
Uudistettu oppituntikokonaisuus mahdollistaa entistä kattavamman talous- ja vastuullisuuskasvatuksen peruskouluissa. Oppitunneilla tutustutaan oman talouden hallintaan, omistamiseen, veroihin ja erityisesti vastuun käsitteeseen.
Över 20 000 barn och unga firar Företagardagen runt om i Finland2.9.2022 06:00:00 EEST | Tiedote
Företagardagen firas på måndagen 5.9 redan för 25:e gången. Det här året är barn och unga i fokus för festligheterna, då Ekonomi och ungdom TAT har äran att fungera som huvudarrangör för dagen. TATs evenemangshelhet under Företagardagen gör barn och unga bekanta med företagandets många former och inspirerar till en företagsam livsattityd. Veckans evenemang når över 20 000 elever och studerande runt om i Finland.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme