Työttömyys lokakuussa vain 5,1 %, marraskuun alun hakemusmäärät alhaalla

YTK Työttömyyskassan jäsenistön työttömyys oli lokakuussa 5,1 %. YTK:n työttömyysaste ei ole ollut kertaakaan näin matalalla vuoden 2008 jälkeen. YTK on Suomen suurin työttömyyskassa, joka vakuuttaa yli puoli miljoonaa palkansaajaa työttömyyden varalta.
Työttömyys ei näyttäisi kääntyvän nousuun marraskuussakaan. Saapuneissa hakemuksissa ollaan marraskuun alkupuoliskon osalta jopa lokakuun vastaavaa ajanjaksoa alempana. Marraskuun 1.–15. päivien aikana YTK:lle saapui yhteensä 19 032 hakemusta, kun lokakuussa vastaavana ajanjaksona niitä saapui 19 851.
”Marraskuun hakemusmäärät ovat tähän mennessä olleet selvästi ennusteidemme alapuolella. Taantuman ennusmerkit eivät näy ainakaan ansiopäivärahan saajissa, vaan työttömyyden lasku jäsenistössämme jatkuu”, kertoo YTK:n toimitusjohtaja Auli Hänninen.
Osittain työttömyysasteen laskua selittää myös enimmäisaikojen päättyminen. Ansiopäivärahan enimmäismaksuaika on tullut täyteen monella niistä, jotka ovat jääneet työttömiksi ensimmäisenä koronavuotena 2020.
Ahvenmaa, Pohjanmaa ja Uusimaa matalan työttömyyden keitaat
Työttömyys YTK:n jäsenistössä on vähäisintä tutuissa työllisyyden menestysmaakunnissa: Ahvenanmaalla, Pohjanmaalla ja Uudellamaalla. Myös Etelä-Pohjanmaa ja Pirkanmaa pääsevät alle viiden prosentin työttömyyteen.
Eteläisen Suomen maakunnista työttömyys on suurinta Etelä-Karjalassa, jonka työttömyys oli lokakuussa 7,8 %. Koko maan tasolla suurin luku löytyy Lapista, jonka työttömyysaste (8,3 %) on ainoana maakuntana yli kahdeksan prosentin.
maakunta | työttömyys lokakuussa |
Ahvenanmaa | 3,3 % |
Pohjanmaa | 3,4 % |
Uusimaa | 4,1 % |
Etelä-Pohjanmaa | 4,6 % |
Pirkanmaa | 4,8 % |
Keski-Pohjanmaa | 5,2 % |
Kanta-Häme | 5,2 % |
Pohjois-Savo | 5,2 % |
Pohjois-Pohjanmaa | 5,4 % |
Varsinais-Suomi |
5,6 % |
Päijät-Häme | 6,1 % |
Keski-Suomi |
6,1 % |
Satakunta | 6,2 % |
Kymenlaakso | 6,5 % |
Etelä-Savo | 6,9 % |
Kainuu |
7,1 % |
Etelä-Karjala | 7,8 % |
Pohjois-Karjala | 7,8 % |
Lappi | 8,3 % |
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilona KangasAsiakkuus- ja viestintäjohtaja
Puh:050 590 7853ilona.kangas@ytk.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
YTK Työttömyyskassa on kaikkien alojen palkansaajien työttömyyskassa, joka vakuuttaa yli puoli miljoonaa palkansaajaa työttömyyden varalta. Jäsenmäärältään YTK on Suomen suurin työttömyyskassa. Tehtävämme on järjestää ansioturva jäsenillemme tehokkaasti, helposti ja inhimillisesti. Palvelemme valtakunnallisesti verkossa. Meillä työskentelee noin 200 ansioturvan ammattilaista. www.ytk.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta YTK
Työttömyys laski selvästi26.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
YTK:n jäsenten työttömyys kääntyi toukokuussa selvään laskuun. Loppukevään luvut olivat matalammat kuin kertaakaan tällä vuosikymmenellä. Työttömyyden laskun taustalla on etenkin uusien työttömyysjaksojen väheneminen.
Päättämissopimukset yleistyneet huomattavasti – ”Lukemat ovat kaksinkertaiset vuoden takaiseen”13.6.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Työsuhteiden päättämissopimuksista kysytään yhä useammin YTK Työelämän Lakikaveri-palvelusta. Määrä oli yli kaksinkertainen vuoden takaiseen verrattuna. Kasvu kertoo osaltaan korkeasti koulutettujen työttömyyden kasvusta. Työoikeusjuristin mukaan ihmiset haluavat varmistua siitä, että heille tarjottu sopimus on oikeudenmukainen eikä siinä piile sudenkuoppia.
Ikääntyvien työttömyys nousi – ero nuorempiin kasvaa22.5.2025 07:35:00 EEST | Tiedote
YTK:n hakemusmäärä on laskenut toukokuussa, mutta työttömyyteen ei ole luvassa suurta helpotusta. Yli 60-vuotiaiden tilanne vaikeutui jälleen.
Rakennusalalla uskotaan nousuun, kulttuurialalla pelätään työttömyyttä15.5.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
YTK:n laajassa jäsenkyselyssä vastaajat arvioivat työtilanteensa kehitystä seuraavan puolen vuoden aikana. Rakennusala erottui optimistisimpana, kulttuuriala selvästi synkimpänä.
Työttömyys lievässä nousussa24.4.2025 07:25:00 EEST | Tiedote
YTK:n jäsenten työttömyys kohosi maaliskuussa hieman, mutta kokonaistilanne on viimevuotista parempi. Työttömyys kasvoi sekä rakennusalalla että teollisuudessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme