Jyväskylän yliopisto

Verkkovihan tuottajat ja levittäjät – keitä he ovat, miten he toimivat ja mikä heitä motivoi?

24.8.2022 01:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Vihapuhe ja erityisesti verkkoviha on kasvava yhteiskunnallinen ongelma. Se on lisääntynyt digitalisoitumisen ja keskusteluilmapiirin kärjistymisen myötä. Se haittaa sananvapauden toteutumista ja uhkaa rakentavaa yhteiskunnallista keskustelua ja jopa demokratiaa.

Tervetuloa tuoreen tutkimusraportin Verkkoviha: Vihapuheen tuottajien ja levittäjien verkostot, toimintamuodot ja motiivit julkistamisseminaariin torstaina 1.9.2022 klo 14–16 Jyväskylän yliopiston päärakennukseen (C4) (myös etäosallistumismahdollisuus zoomin kautta).

Jyväskylän yliopiston, Poliisiammattikorkeakoulun ja Tampereen yliopiston tutkijat tarkastelivat yhteishankkeessaan vihapuheen tuottajien ja levittäjien verkostoja, toimintatapoja ja motiiveja. Valtioneuvoston selvitys- ja tutkimustoiminnan tilaama tutkimusraportti on avoimesti luettavissa verkossa: https://julkaisut.valtioneuvosto.fi/handle/10024/164244

Laadullisia ja määrällisiä metodeja yhdistävässä tutkimuksessa selvisi, että ideologiset vihapuheen tuottajat ja levittäjät ovat pieni mutta vaikutusvaltainen ryhmä, joka pyrkii rapauttamaan luottamusta yhteiskuntaan ja demokratiaan.

Ideologisesti motivoitunut vihapuhe on usein yksinkertaista ja se pyrkii vetoamaan tunteisiin. Sitä tuotetaan hyödyntämällä jo olemassa olevia yhteiskunnallisia jännitteitä ja ennakkoluuloja. Se eroaa arkisesta, spontaanista verkkovihapuheesta, sillä sitä tuotetaan organisoidusti, se on tavoitehakuista ja systemaattista ja se pyrkii kauaskantoiseen mielipidevaikuttamiseen.

Organisoidusti toimivilla ideologisen vihapuheen tuottajilla on paljon vaikutusvaltaa, sillä innokas kannattajakunta kierrättää viestejä moninkertaistaen niiden näkyvyyden. Verkkovihan passiivisten levittäjien ja siihen tykkäämällä, linkittämällä ja provosoitumalla reagoivan yleisön merkitys on suuri.

Vihapuheesta on tullut kiinteä osa verkon toimintakulttuuria. Tutkimusryhmä ehdottaa sen vahingollisten seurausten rajoittamiseksi tukimuotoja verkkovihan tuottajille ja levittäjille, tietämyksen lisäämistä verkkovihan leviämisen käytännöistä, verkkokeskustelujen seurantaa, sosiaalisen median alustojen vastuunkantoa sekä lisäresursseja ja -teknologiaa poliisin verkkovihan vastaiseen toimintaan.

Seminaarissa keskustellaan verkkovihan ja vihapuheen tuottajista ja levittäjistä ja näiden toimintatavoista sekä motivaattoreista. Puhumassa ovat tutkijoiden lisäksi johtava asiantuntija Hanna Nykänen sisäministeriöstä, asiantuntija Lotte Telakivi Setasta ja asiantuntija Pia Jardi USKOT-foorumi ry:stä.

Toivotamme kiinnostuneet tervetulleiksi julkistamisseminaariin Jyväskylän yliopiston päärakennuksen saliin C4 torstaina 1.9. klo 14–16.

Kahvitarjoilun järjestämiseksi pyydämme paikalle tulijoilta ilmoittautumisia tutkimusavustaja Miia Tikalle (miia.h.tikka@jyu.fi) viimeistään pe 26.8. Jos haluat osallistua zoomin kautta, pyydä linkki Miialta.

Lisätietoja:

FT Tuija Saresma, Jyväskylän yliopiston nykykulttuurin tutkimuskeskus, p. 040 8053 841, tuija.saresma@jyu.fi

Lisätietoja hankkeesta:

https://vnk.fi/-//1927382/vihan-verkot-vihapuheen-tuottajien-ja-levittajien-motiivit-verkostot-ja-toimintamuodot

Lisätietoja tutkimuksesta:

https://vnk.fi/-/tutkimus-vihapuheesta-on-tullut-kiintea-osa-verkon-toimintakulttuuria-ja-sen-kitkeminen-kokonaisuudessaan-on-vaikeaa

https://www.jyu.fi/fi/ajankohtaista/arkisto/2022/06/vihapuhe-on-osa-verkon-toimintakulttuuria-ja-sen-kitkeminen-on-vaikeaa

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Suomen ensimmäinen väitöskirja burleskitaiteesta: “Riisuminen paljastaa yhteiskunnan normeja”8.4.2026 06:59:00 EEST | Tiedote

Burleskissa riisuminen voi olla yhtä aikaa sekä viihdyttävä osa esitystä että harkittu teko haastaa länsimaisia kauneus- ja kehoihanteita. Tätä FM Salli-Sofia Ritola tarkastelee tuoreessa väitöskirjassaan, joka on ensimmäinen suomalaisesta burleskitaiteesta tehty väitöstutkimus. Tutkimus osoittaa, että suomalainen burleski sekä hyödyntää että haastaa länsimaisia kauneus- ja kehoihanteita tehden siitä myös poliittisen teon.

Väitös: Puupohjaisten innovaatioiden mahdollisuudet nähdään merkittävinä, mutta potentiaalin toteutuminen vaatii tukea7.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

KTM Venla Wallius tarkastelee Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun yritysten ympäristöjohtamisen väitöstutkimuksessaan erilaisten toimijoiden näkemyksiä puupohjaisista innovaatioista ja niiden mahdollisuuksista osana kestävyyssiirtymää. Tutkimuksen mukaan useat sidosryhmät näkevät puupohjaisilla innovaatioilla olevan monia mahdollisuuksia kestävyyssiirtymän edistämisessä, mutta potentiaalin toteutuminen edellyttää lisää investointeja, tutkimusta, läpileikkaavaa yhteistyötä toimijoiden välillä, viestintää sekä poliittista tukea.

Lasten ulkoilu ja useamman lajin harrastaminen vähentyvät jo ensimmäisten kouluvuosien jälkeen7.4.2026 08:34:32 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopiston tuore väitöstutkimus osoittaa, että lasten ulkoilun määrä ja monilajinen liikuntaharrastaminen ovat korkeimmillaan alakoulun alkuvuosina. Tämän jälkeen liikunnan määrä vähenee ja harrastaminen keskittyy yhä enemmän yhteen lajiin. Kuitenkin juuri omatoiminen ulkoilu yhdistettynä monilajiseen harrastamiseen tukee parhaiten lasten fyysistä aktiivisuutta, fyysistä kuntoa ja motorisia taitoja.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye