Verkkovihan tuottajat ja levittäjät – keitä he ovat, miten he toimivat ja mikä heitä motivoi?
24.8.2022 01:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Tervetuloa tuoreen tutkimusraportin Verkkoviha: Vihapuheen tuottajien ja levittäjien verkostot, toimintamuodot ja motiivit julkistamisseminaariin torstaina 1.9.2022 klo 14–16 Jyväskylän yliopiston päärakennukseen (C4) (myös etäosallistumismahdollisuus zoomin kautta).
Jyväskylän yliopiston, Poliisiammattikorkeakoulun ja Tampereen yliopiston tutkijat tarkastelivat yhteishankkeessaan vihapuheen tuottajien ja levittäjien verkostoja, toimintatapoja ja motiiveja. Valtioneuvoston selvitys- ja tutkimustoiminnan tilaama tutkimusraportti on avoimesti luettavissa verkossa: https://julkaisut.valtioneuvosto.fi/handle/10024/164244
Laadullisia ja määrällisiä metodeja yhdistävässä tutkimuksessa selvisi, että ideologiset vihapuheen tuottajat ja levittäjät ovat pieni mutta vaikutusvaltainen ryhmä, joka pyrkii rapauttamaan luottamusta yhteiskuntaan ja demokratiaan.
Ideologisesti motivoitunut vihapuhe on usein yksinkertaista ja se pyrkii vetoamaan tunteisiin. Sitä tuotetaan hyödyntämällä jo olemassa olevia yhteiskunnallisia jännitteitä ja ennakkoluuloja. Se eroaa arkisesta, spontaanista verkkovihapuheesta, sillä sitä tuotetaan organisoidusti, se on tavoitehakuista ja systemaattista ja se pyrkii kauaskantoiseen mielipidevaikuttamiseen.
Organisoidusti toimivilla ideologisen vihapuheen tuottajilla on paljon vaikutusvaltaa, sillä innokas kannattajakunta kierrättää viestejä moninkertaistaen niiden näkyvyyden. Verkkovihan passiivisten levittäjien ja siihen tykkäämällä, linkittämällä ja provosoitumalla reagoivan yleisön merkitys on suuri.
Vihapuheesta on tullut kiinteä osa verkon toimintakulttuuria. Tutkimusryhmä ehdottaa sen vahingollisten seurausten rajoittamiseksi tukimuotoja verkkovihan tuottajille ja levittäjille, tietämyksen lisäämistä verkkovihan leviämisen käytännöistä, verkkokeskustelujen seurantaa, sosiaalisen median alustojen vastuunkantoa sekä lisäresursseja ja -teknologiaa poliisin verkkovihan vastaiseen toimintaan.
Seminaarissa keskustellaan verkkovihan ja vihapuheen tuottajista ja levittäjistä ja näiden toimintatavoista sekä motivaattoreista. Puhumassa ovat tutkijoiden lisäksi johtava asiantuntija Hanna Nykänen sisäministeriöstä, asiantuntija Lotte Telakivi Setasta ja asiantuntija Pia Jardi USKOT-foorumi ry:stä.
Toivotamme kiinnostuneet tervetulleiksi julkistamisseminaariin Jyväskylän yliopiston päärakennuksen saliin C4 torstaina 1.9. klo 14–16.
Kahvitarjoilun järjestämiseksi pyydämme paikalle tulijoilta ilmoittautumisia tutkimusavustaja Miia Tikalle (miia.h.tikka@jyu.fi) viimeistään pe 26.8. Jos haluat osallistua zoomin kautta, pyydä linkki Miialta.
Lisätietoja:
FT Tuija Saresma, Jyväskylän yliopiston nykykulttuurin tutkimuskeskus, p. 040 8053 841, tuija.saresma@jyu.fi
Lisätietoja hankkeesta:
Lisätietoja tutkimuksesta:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tutkimus: Hyvän vanhemmuuden ihanne näkyy kirppisostoksissa29.5.2026 06:58:00 EEST | Tiedote
Tuore tutkimus osoittaa, että hyvä vanhemmuus, taloudelliset syyt ja vastuullisuus ohjaavat äitien päätöksiä ostaa käytettyjä lastenvaatteita. Lapseen liittyvät hankinnat koetaan erityisen palkitsevana ja näin keskeisenä ostopäätöksen tekijänä.
Väitös: Lentoliikenteen nopeaa kasvua voidaan hillitä - katse arjen käytäntöihin, ei vain yksilövalintoihin28.5.2026 09:42:02 EEST | Tiedote
Lentoliikenne on ristiriitaisessa tilanteessa: se kasvaa Euroopassa ennätystahtia samaan aikaan, kun päästöjä pitäisi vähentää nopeasti. KTM Minna Käyrä tarkasteli Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun yritysten ympäristöjohtamisen väitöskirjassaan, miten kysyntä lentoliikenteelle syntyy suomalaisessa yhteiskunnassa ja millaisia muutoksia tarvitaan kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi. Tutkimus paljastaa, että lentäminen on kietoutunut monin tavoin suomalaisten elämään. Kestävyyden edistämisessä huomio tulisi suunnata kysynnän muodostumiseen eli siihen, miksi ihmiset lentävät.
Jyväskylän yliopisto jälleen Suomen kärjessä avoimessa tieteessä27.5.2026 09:25:19 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on edelleen Suomen paras tutkimusjulkaisujensa avoimessa saatavuudessa. Yliopiston kaikista vuonna 2025 julkaistuista vertaisarvioiduista tutkimusjulkaisuista jo 94 prosenttia on verkossa avoimesti saatavilla.
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi työelämäprofessori Susanna Horn: ”Tutkin, miten kiertotaloutta toteutetaan käytännössä, jotta se tuottaa mahdollisimman suuret ympäristöhyödyt ja samalla arvoa yrityksille”22.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi työelämäprofessori Susanna Horn vahvistaa kauppakorkeakoulussa kestävän liiketoiminnan tutkimusta, erityisesti kiertotalouden tutkimusta. 1.3.2026 alkaneen nelivuotisen työelämäprofessuurin rahoittajana on Central Finland Mobility Foundation (Cefmof) ‑säätiö.
Biologiasta turvallisuusteknologiaan – Moona Huttunen rakentaa monitieteistä tekniikan osaamista21.5.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston yliopistonlehtori Moona Huttusen urapolku on kulkenut biologian opinnoista kansainvälisen virustutkimuksen kautta turvallisuusteknologian diplomi-insinöörikoulutuksen kehittämiseen. Monitieteisyys, uteliaisuus ja halu ymmärtää ilmiöitä laajemmin ovat ohjanneet hänen valintojaan koko uran ajan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

