Pohjois-Savon ELY-keskus

Ylä-Savossa käynnistyy kävelyn ja pyöräilyn edistämisohjelman laadinta

Jaa

Ohjelmassa kysellään asukkaiden näkemyksiä kävelyn ja pyöräilyn nykytilanteesta.

Kuva: Liikenneturva / Kaisa Tanskanen
Kuva: Liikenneturva / Kaisa Tanskanen

Ylä-Savon kuntiin (Iisalmi, Keitele, Kiuruvesi, Lapinlahti, Pielavesi, Sonkajärvi, Rautavaara ja Vieremä) laaditaan kävelyn ja pyöräilyn edistämisohjelma vuoden 2022 aikana. Ohjelma toteutetaan yhteistyössä Ylä-Savon kuntien, Pohjois-Savon ELY-keskuksen ja maakuntaliiton kanssa.

Edistämisohjelmassa määritellään pitkän tähtäimen visio kävelyn ja pyöräilyn lisäämiseksi seudun kunnissa sekä kuvataan toimenpiteet kävelyn ja pyöräilyn houkuttelevuuden lisäämiseksi. Tarkoituksena on lisätä kävelyä ja pyöräilyä sekä arkimatkoilla että vapaa-ajan liikuntamuotona ja näin parantaa kuntalaisten kokonaisvaltaista hyvinvointia.

Edistämisohjelman sisältö suunnitellaan vuoden 2021 aikana ja sen taustaksi toteutetaan asukaskysely. Asukkailta kysytään, missä ovat kävelyn ja pyöräilyn suurimmat puutteet ja ongelmakohdat sekä selvitetään asukkaiden nykyisiä liikkumistapoja ja niihin vaikuttavia taustatekijöitä. Asukkailta toivotaan myös ideoita kävelyn ja pyöräilyn edistämiseksi tulevina vuosina. Tuloksia hyödynnetään edistämisohjelman laadinnassa.

Kerro mielipiteesi ja osallistu kävelyn ja pyöräilyn mahdollisuuksien kehittämiseen. Kyselyyn voi vastata 31.10.2021 asti ja se löytyy osoitteesta: https://query.eharava.fi/3667.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kyselyn tekniseen toteutukseen liittyvät kysymykset:
Anni Karelehto (Sitowise Oy), anni.karelehto@sitowise.com, puh 044 427 9135
Jyrki Könttä (Iisalmi), jyrki.kontta@iisalmi.fi, puh. 040 588 9022
Teemu Kaitala (Keitele), teemu.kaitala@keitele.fi, puh. 040 846 1100
Ville Kamaja (Kiuruvesi), ville.kamaja@kiuruvesi.fi, puh 0400 741 492
Rami Linna (Lapinlahti), rami.linna@lapinlahti.fi, puh. 040 4883 701
Juha Vainikainen (Pielavesi), juha.vainikainen@pielavesi.fi , puh. 040 489 4834
Jari Sihvonen (Sonkajärvi), jari.sihvonen@sonkajarvi.fi , puh. 0400 243 136
Henri Korkalainen (Rautavaara), henri.korkalainen@rautavaara.fi, puh. 044-4525725
Mikko Kajanus (Vieremä), mikko.kajanus@vierema.fi, puh. 0400 370 112
Salla Airaksinen (Pohjois-Savon ELY-keskus), salla.airaksinen@ely-keskus.fi, puh 0295 026 056

Kuvat

Kuva: Liikenneturva / Kaisa Tanskanen
Kuva: Liikenneturva / Kaisa Tanskanen
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Pohjois-Savon ELY-keskus
Pohjois-Savon ELY-keskus
PL 2000, Kallanranta 11
70101 Kuopio

0295 026 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pohjois-savo

Pohjois-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Savon ELY-keskus

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme