Pirkanmaan sairaanhoitopiiri

Pirkanmaalla todettu kotimaisia A-hepatiittitapauksia

Jaa
Pirkanmaan sairaanhoitopiirissä on todettu huhti-toukokuussa viisi tuoretta suomalaisperäistä A-hepatiittitartuntaa. Kolmessa tapauksessa viruskannat ovat samanlaisia kuin Euroopassa vuonna 2013 alkaneessa epidemiassa, jossa tartunnan lähteeksi epäillään pakastemarjoja. Kahden tapauksen osalta viruskannan määritys on vielä kesken. Selvitykset ovat käynnistyneet yhteistyössä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) kanssa.

Kotimaisia A-hepatiittitartuntoja on todettu myös muualla Suomessa. THL:n mukaan Suomessa on todettu kaksitoista tapausta tammikuusta 2014 lähtien.

Oireina pahoinvointi, kuume ja keltaisuus

A-hepatiitti tarttuu tavallisimmin ulosteella saastuneiden elintarvikkeiden tai veden välityksellä. Virus voi tarttua myös henkilöstä toiseen, mutta tällöin henkilöt ovat yleensä olleet läheisessä kosketuksessa toisiinsa. Puutteellinen käsihygienia lisää tartuntariskiä. Itämisaika on 15-50 vuorokautta. Ensimmäiset oireet ovat yleensä ruokahaluttomuus ja pahoinvointi. Sairastuneella voi olla myös kuumetta ja vatsakipua. Ihon keltaisuutta havaitaan muutaman päivän kuluttua ensioireista. Maksaentsyymit nousevat reippaasti akuutin infektion aikana. Pienillä lapsilla A-hepatiitti voi olla oireeton.

A-hepatiitti on Suomessa harvinainen tartuntatauti. Tapauksia on todettu Suomessa vuosittain parikymmentä ja nämä ovat tavallisesti liittyneet ulkomaanmatkailuun. Vuonna 2013 A-hepatiittitapauksia oli 41. Näistä 13 liittyi Pohjoismaiseen pakastemansikoiden välityksellä levinneeseen epidemiaan. Tähän epidemiaan kuului myös kahden pirkanmaalaisen A-hepatiitti-tartunnat. Sairastuneita todettiin myös Tanskassa (67 tapausta), Ruotsissa (17 tapausta) ja Norjassa (7 tapausta). Evira antoi 20.3.2013 suosituksen ulkomaisten pakastemarjojen käyttämisestä vain kuumennuksen jälkeen. Pakastemarjat pitää joko keittää kahden minuutin ajan tai ainakin pitää vähintään viiden minuutin ajan 90 asteessa.

A-hepatiittirokote suojaa hyvin A-hepatiittitartunnalta ja rokotetta suositellaan riskialueille matkustettaessa. Jo yksi rokoteannos tuo riittävän suojan kahden viikon kuluttua. Kaksi puolen vuoden - vuoden välein otettua rokoteannosta suojaa A-hepatiitilta vähintään 20 vuotta, mahdollisesti pidempään.

Tartunta selviää A-hepatiitti-vasta-ainetutkimuksella. Sairastuneiden perheenjäsenet suojataan A-hepatiittirokotuksella tai immunoglobuliinilla.

Lisätietoja tiedotusvälineille

12.6. 2014 klo 12-14

Infektiolääkäri Kirsi Valve, puh. 03 311 64909, Tampereen yliopistollinen sairaala
Epidemiologi Sirpa Räsänen, puh. 040 8007562, Tampereen kaupunki

13.6. klo 9-12
Asiantuntijaeläinlääkäri Ruska Rimhanen-Finne, puh 02952 48942, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos

Lisätietoja verkossa

THL Toimenpideohje: http://www.julkari.fi/handle/10024/90844

Evira Tiedote: http://www.evira.fi/portal/fi/elintarvikkeet/ajankohtaista/?bid=3394

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Viestintäpäällikkö
Elina Kinnunen
Puh. 050 5292003
Pirkanmaan sairaanhoitopiiri

Tietoja julkaisijasta

Pirkanmaan sairaanhoitopiiri
Pirkanmaan sairaanhoitopiiri
Elämänaukio 2, PL 2000
33521 TAMPERE

03 311 611http://www.tays.fi
Pirkanmaan sairaanhoitopiiri tuottaa erikoissairaanhoidon ja vaativan kehitysvammahuollon palveluja yli miljoonalle suomalaiselle. Ammattitaitomme syntyy vuorovaikutuksessa potilaiden, tieteellisen tutkimuksen ja opetuksen kanssa.Toimintamme perustuu eettisiin periaatteisiin, joita ovat hyvä hoito, ihmisen kunnioittaminen, osaamisen arvostaminen ja yhteiskuntavastuullisuus. Tampereen yliopistollisen sairaalan lisäksi sairaanhoitopiiriin kuuluvat Vammalan ja Valkeakosken aluesairaalat. Tekonivelsairaala Coxa, Tays Sydänsairaala ja Fimlab Laboratoriot ovat sairaanhoitopiirin tytäryhtiöitä. Sairaanhoitopiirissä työskentelee noin 7000 työntekijää. Lisätietoja www.pshp.fi sekä www.valinnanvapaus.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan sairaanhoitopiiri

Tays on ruuhkautunut jatkohoitoon jonottavista potilaista - kiireettömiä toimenpiteitä perutaan, kiireellinen hoito turvataan14.12.2022 11:06:45 EET | Tiedote

Taysin sairaalat ovat ruuhkautuneet ja vuodepaikat täyttyneet poikkeuksellisen monista jatkohoitopaikkaa odottavista potilaista. Kiireettömiä toimenpiteitä joudutaan tämän vuoksi siirtämään. Kiireellinen ja päivystyksellinen hoito turvataan. Tähän asti ruuhkia on yritetty purkaa muun muassa yhteistyössä kuntien kanssa, joustopaikkojen käyttöönotolla sekä hoitopolkuja ja hoitoonohjausta kehittämällä. Uusi jatkohoito-osasto perustetaan tammikuussa

Ylisfestarien ”isä” Taito Roivas palkittiin Elämän tähden -palkinnolla5.12.2022 10:52:32 EET | Tiedote

Ylöjärvellä ja Nokialla järjestetyssä Ylisfestarit -tapahtumassa avainroolissa alusta lähtien toiminut mielenterveyshoitaja Taito Roivas on saanut Pirkanmaan sairaanhoitopiirin hallitukselta Elämän tähden -palkinnon. Hän on erinomainen esimerkki siitä, kuinka iso merkitys yksittäisellä työntekijällä voi olla ihmisten yhdenvertaisuuden edistämisessä ja asenteisiin vaikuttamisessa.

Varhainen tunnistaminen parantaa haimasyövän ennustetta – yleisöluentoja ja koulutustilaisuuksia Taysissa 17.–18.11.1.11.2022 10:21:09 EET | Tiedote

Maailman haimasyöpäpäivää (World pancreatic cancer day) vietetään 17.11.2022. Tays järjestää teemaan liittyen kaksi terveydenhuollon ammattilaisille suunnattua koulutustilaisuutta 17.–18.11. sekä yleisöluentotilaisuuden perjantaina 18.11. Tilaisuuksien tarkoituksena on lisätä sekä ammattilaisten että yleisön tietoisuutta haimasyövän oireista ja hoitomuodoista.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye