Uusia työmatkaliikennevuoroja Mikkelin ja Juvan välille (Etelä-Savo)

Kokeilun taustalla ovat Juvan yritysten toiveet paremmista työmatkayhteyksistä Mikkelin ja Juvan välillä. Erityisesti elintarvikeala tarvitsee työvoimaa sesonkityöhön. Nykyiset joukkoliikenneyhteydet eivät palvele muitakaan yrityksiä, joilla on virasto- ja kouluajoista poikkeavat työajat. Yhteystarve on ympärivuotinen, mutta kesäaikaan matkustamisen volyymi on suurempaa sesonkityön vuoksi.
Juvalla toimivia yrityksiä ovat mm. Kruunu Herkku, Sisuwood, Valoe, S-ryhmän ABC ja Kotileipomo Siiskonen. Mikkelissä toimii Ramin Konditorian leipomo Visulahdessa. Vuorotyöläisille suunnatut uudet bussivuorot on suunniteltu ensisijaisesti palvelemaan Sisuwoodin, Kruunu Herkun ja Valoen työskentelyaikoja ja vuorot ajavat tarvittaessa yritysten pihojen kautta.
Osa uusista vuoroista alkaa Mikkelin Laajalammen asuinalueelta mistä töihin ehtii Juvalle kuudelta tai seitsemältä alkaviin aamuvuoroihinja palaamaan klo 22 päättyvältä työvuoroilta. Muilta vuoroilta yhteydet Laajalammelle toimivat Mikkelin paikallisliikenteellä.
Työmatkaliikennekokeilulla tarjotaan vaihtoehto yksityisautoilulle
Työmatkaliikenne käynnistyy kahdella uudella vuorolla suuntaansa maanantaina 2.5.2022 ja laajenee yhdellä uudella lisävuorolla suuntaansa 6.6.2022 alkaen. Ensi maanantaista alkaen Mikkelistä Juvalle pääsee klo 6 ja klo 14 alkaviin työvuoroihin ja palaamaan klo 14 ja klo 22 päättyviltä työvuoroilta. Nämä ns. sesonkivuorot ajetaan toukokuun alusta elokuun loppuun, ja tarvittaessa pidempäänkin. Vuorotarjonta täydentyy 6.6. alkaen uudella ympärivuoden ajettavalla vuoroparilla, joka palvelee Juvalla klo 7 alkavia ja klo 15:30 päättyviä työvuoroja. Työmatkaliikenteessä ovat käytössä Joukkis- ja Waltti-liput. Liikenteen hoitaa Soisalon Liikenne Oy.
Uudella työmatkaliikennekokeilulla tavoitellaan joukkoliikenteen kulkutapaosuuden kasvattamista sekä vaihtoehtoa yksityisautoilulle. Pohjois-Savon ELY-keskuksen laskelmien mukaan matkustamisen kasvihuonekaaupäästöt ovat Mikkeli-Juva välillä noin 75 % pienemmät liikuttaessa bussilla henkilöauton sijaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pohjois-Savon ELY-keskus:
joukkoliikenneasiantuntija Toini Puustinen, p. 0295 026 757
ilmastoasiantuntija Tapio Kettunen, p. 0295 026 710
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Savon ELY-keskusPL 2000, Kallanranta 11
70101 Kuopio
0295 026 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pohjois-savo
Pohjois-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Savon ELY-keskus
Peltovalvonnat päättyneet Pohjois-Savossa, selvityspyyntöjä lähes puolelle tiloista3.11.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Pohjois-Savon maatilojen peltovalvonnat ovat päättyneet tämän vuoden osalta. Peltovalvontaa tehtiin noin 70 tilalle. Valvontojen yhteydessä lähetettiin yhteensä 5214 selvityspyyntöä noin 1410 tilalle, mikä kattaa lähes puolet alueen tuenhakijoista.
Valtatie 5 Varkaus–Leppävirta välin toimenpideselvitys käynnissä – tavoitteena sujuvampi ja turvallisempi liikenne3.11.2025 10:37:43 EET | Tiedote
Varkauden ja Leppävirran Soukanlahden väliä tarkasteleva toimenpideselvitys keskikaidejärjestelyistä on käynnistynyt. Toimenpideselvityksessä tarkastellaan noin 12 kilometrin mittaisen välin keskikaidejärjestelyitä ja sen edellyttämiä liittymä- ja rinnakkaistiejärjestelyitä.
Pohjois-Savon alueelliset kehitysnäkymät syksyllä 2025: Elinkeinoelämä hakee kasvua haastavassa toimintaympäristössä30.10.2025 10:11:32 EET | Tiedote
Alueellisten kehitysnäkymien mukaan epävarmuus varjostaa yhä elinkeinoelämän tilannetta. Heikko kysyntä, kuluttajien luottamus sekä geopoliittiset jännitteet ja kauppapoliittiset riskit hidastavat talouden elpymistä. Pohjois-Savon suhdanneodotukset kuitenkin erottautuvat positiivisesti valtakunnallisissa barometreissä.
Pohjois-Savon vesitilannekatsaus 29.10.202530.10.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Kallaveden vedenpinta Itkonniemen asteikolla on N2000+ 81,67. Taso on 29 cm alle ajankohdan pitkäaikaiskeskiarvon. Pinta on laskenut takaisin kuukausi sitten havaitun 3 cm nousu. Ollaan kesän alimmalla tasolla uudelleen. Virallisten vesiväylien kulkusyvyydet ovat rajoittuneet hieman, sillä Kallaveden väylät on mitoitettu tason 81,75 mukaan. Tavalliset huviveneilijät saavat olla tarkkana riittävän kulkusyvyyden kanssa merkitsemättömillä vesillä. Talven tulo kyllä poistaa tämän ongelman. Useimmat tämän tarkastelun vapaasti purkavat järvet ovat olleet tämänhetkistä pintaa alempana vuosina 2002 ja 2006. Iisalmen reitillä säännöstellyissä Kiuruvedessä, Porovedessä ja Onkivedessä virtaamat ovat edelleen pieniä. Näissä järvissä kaikki lähtevä virtaama menee patoluukkujen kautta, joten pinnan taso ei pääse samalla tavalla laskemaan kuin luonnon koskien kautta purkavissa järvissä. Iisalmen reitin kaikki säännöstelyt selvisivät niukasti lupa-alarajojen yläpuolella kuivuusjakson yli. Nyt on noust
Pohjois-Savon ilmastoteko 2025 -palkinnot jaettiin: Vuoden neutraalein -pääpalkinto luovutettiin Pakkasmarja Oy:lle23.10.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Savon ilmastoteot 2025 noteerattiin juhlavin menoin Kuopiossa torstaina 23.10.2025 järjestetyssä Pohjois-Savon ilmastofoorumissa. Pohjois-Savon ELY-keskus ja sen koordinoima Hiilineutraali Pohjois-Savo – vastuullisesti ja vaikuttavasti (HIPOVA) -hanke luovuttivat viisi Pohjois-Savon ilmastoteko -palkintoa sekä huomioivat kaksi toimijaa erityiskiitoksilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme