Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen hankkiman linja-autoliikenteen kesäkausi alkaa (Pohjois-Pohjanmaa, Kainuu)
Kesäaikataulut astuvat voimaan Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen hankkimassa linja-autoliikenteessä 3.6.2024. ELY-keskus hankkii liikennettä usealla eri reitillä Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun alueella. Aikataulut pysyvät pääosin ennallaan edelliseen kesään verrattuna, mutta joidenkin reittien liikenteeseen tehdään muutoksia. Raahen seudulla vuorojen määrää lisätään uuden sopimuskauden käynnistyessä.

Jokilaaksot
Jokilaaksojen alue muodostuu Pohjois-Pohjanmaan maakunnan eteläosasta. ELY-keskus hankkii Jokilaaksojen alueella liikennettä reiteillä Reisjärvi–Sievi–Ylivieska, Hiekkasärkät–Kalajoki–Ylivieska, Pyhäsalmi–Haapajärvi–Nivala–Ylivieska–Oulainen, Kalajoki–Oulainen–Haapavesi–Kärsämäki ja Pyhäntä–Pulkkila–Haapavesi–Ylivieska. Useilla vuoroilla on vaihtoyhteyksiä junaliikenteeseen Ylivieskan rautatieasemalla. Ylivieskan seudun vuorot palvelevat myös työmatkustajia.
Kalajoen ja Kärsämäen välisten vuorojen aikatauluja muutetaan 3.6.2024 alkaen. Maanantaista lauantaihin ajettava vuoro Kalajoelta saapuu Kärsämäelle klo 14.00 ja paluuvuoro Kärsämäeltä lähtee Kalajoelle klo 15.00. Muutoksen seurauksena parannetaan vaihtoyhteyksiä valtatien 4 linja-autoliikenteeseen Kärsämäellä.
Jokilaaksojen aluetta palvelee lisäksi reitti Kokkola–Kalajoki–Raahe (ks. Raahen seutu).
Kainuu
ELY-keskus hankkii Kainuussa liikennettä reiteillä Kuhmo–Sotkamo–Kajaani, Kuusamo–Suomussalmi–Kajaani, Puolanka–Paltamo–Kajaani ja Kuhmo–Nurmes. Useilla vuoroilla on vaihtoyhteyksiä junaliikenteeseen Kajaanin tai Nurmeksen rautatieasemilla. Kajaaniin ajettavat vuorot palvelevat myös työmatkustajia ja toisen asteen opiskelijoita. Kuusamon ja Suomussalmen väliset vuorot ajetaan kesäkaudella Hossan kautta.
Päällystystöiden vuoksi Kuhmon ja Kajaanin väliseen liikenteeseen tehdään aikataulumuutoksia ajalle 3.6.–6.8.2024. Kuhmosta Sotkamon kautta Kajaaniin maanantaista sunnuntaihin lähtevää vuoroa aikaistetaan siten, että vuoro lähtee Kuhmosta klo 12.20 ja Sotkamosta klo 13.10. Muutos vaikuttaa myös muiden reitin varren pysäkkien ohitusaikoihin. Vuoron saapumisaika Kajaaniin pysyy ennallaan.
Kainuuta palvelevat lisäksi reitit Kajaani–Vaala–Utajärvi–Oulu ja Suomussalmi–Puolanka–Oulu (ks. Oulujokivarsi).
Koillismaa
ELY-keskus hankkii Koillismaalla liikennettä reitillä Kemijärvi–Kuusamo sekä osan reitillä Kuusamo–Oulu ajettavista linja-autovuoroista. Vuoroilla on vaihtoyhteyksiä junaliikenteeseen Kemijärven tai Oulun rautatieasemilla. Kemijärven ja Kuusamon väliset vuorot ajetaan Suomutunturin, Käylän ja Rukan kautta.
Koillismaata palvelee lisäksi reitti Kuusamo–Suomussalmi–Kajaani (ks. Kainuu).
Oulujokivarsi
ELY-keskus hankkii Oulujokivarressa liikennettä reiteillä Kajaani–Vaala–Utajärvi–Oulu ja Suomussalmi–Puolanka–Oulu. Vuoroilla on vaihtoyhteyksiä junaliikenteeseen Oulun rautatieasemalla. Vaalan suunnasta Ouluun ajettavat vuorot palvelevat myös työmatkustajia.
Osa Vaalan ja Oulun välisistä vuoroista ajetaan kesäkaudella Rokuan kautta. Suorien vuorojen lisäksi Rokualle ja takaisin pääsee vaihdollisilla yhteyksillä. Vaihdollisiin yhteyksiin sisältyy vaihto linja-auton ja junan välillä Vaalan tai Utajärven rautatieasemalla.
Raahen seutu
ELY-keskus hankkii Raahen seudulla liikennettä reiteillä Oulu–Raahe, Kokkola–Kalajoki–Raahe ja Paavola–Ruukki–Raahe. Liikenne on juuri kilpailutettu uudelleen, ja uuden sopimuskauden liikenne käynnistyy kesäkauden alkaessa.
Vuoroja Oulun ja Raahen välillä lisätään. Kesäkaudella vuoroja kulkee kuusi kumpaankin suuntaan, kun edellisenä kesänä vuoroja on kulkenut kumpaankin suuntaan vain kolme. Uudet vuorot parantavat erityisesti arkipäivien työmatkayhteyksiä: aamuisin vuoroja saapuu Oulusta Raaheen klo 6.40, 7.40 ja 9.40, ja iltapäivällä paluuvuorot lähtevät klo 15.40 ja 16.30. Vuorot Raahesta Ouluun saapuvat aamuisin klo 7.55 ja 8.55, ja paluuvuorot lähtevät iltapäivisin klo 15.15 ja 18.00. Lisäksi vuorotarjontaa lisätään uudella arki-iltojen vuorolla, joka lähtee Raahesta Ouluun klo 19.15.
Myös Kalajoen ja Raahen välillä käynnistyy uusia arkipäivävuoroja. Uudet vuorot saapuvat Kalajoelta Raaheen klo 7.40 ja 14.00, ja paluuvuorot lähtevät klo 7.45 ja 14.05. Vuorot on suunniteltu erityisesti toisen asteen opiskelijoiden tarpeista.
Paavolan ja Raahen välinen liikenne pysyy ennallaan lukuun ottamatta lauantailiikennettä, joka lopetetaan vähäisten matkustajamäärien vuoksi. Samalla päättyy Oulun ja Oulaisten välinen liikenne kesäkaudella.
Lipputuotteet ja aikataulut
Lipputuotteita linja-autovuoroihin myydään linja-autoissa käteisellä sekä yleisimmillä pankki- ja luottokorteilla. Kertalippuja on saatavilla myös Matkahuollon aikatauluhausta sekä Reitit ja liput -mobiilisovelluksesta.
Työmatkustajien ja muiden säännöllisesti matkustavien kannattaa hankkia Reitit ja liput -mobiilisovelluksesta sarjalippu, jolla matkustaminen on kertalippua edullisempaa. Lisäksi mobiilisovelluksesta on saatavilla eri yhteysväleille kausilippuja, joilla voi matkustaa 30 vuorokauden aikana rajoittamattomasti ELY-keskuksen hankkimassa liikenteessä.
Vuorojen aikataulut ovat saatavilla Matkahuollon aikatauluhausta, reittioppaasta ja Reitit ja liput -mobiilisovelluksesta sekä Google Mapsista. Aikatauluja on saatavilla myös linja-autoista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Asiakaspalautteet: Liikenteen asiakaspalvelu, www.palautevayla.fi/aspa
Puh:0295 020 600Median yhteydenotot: Joukkoliikenneasiantuntija Johannes MiesmaaPohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Puh:0295 038 000etunimi.sukunimi@ely-keskus.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Kylmyys hidastaa valkoposkihanhien kevätmuuttoa29.4.2025 13:59:55 EEST | Tiedote
Viimeiset kaksi viikkoa ovat olleet hiljaisia valkoposkihanhien kevätmuutossa. Sunnuntaina 13.4. havaitun muuttoaallon jälkeen seuraava muuttoaalto saapui Suomeen vasta sunnuntain ja maanantain välisenä aikana 27.–28.4. Muuttoaaltojen välissä oli kylmä ja vastatuulinen jakso.
Kevyelle liikenteelle uusi väylä Viitostielle Kontiomäen eteläpuolelle (Kainuu)23.4.2025 09:39:21 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on aloittanut liikennejärjestelmästä ja maanteistä säädetyn lain mukaisen tiesuunnitelman laatimisen valtatielle 5 Paltamoon. Suunnitelmaa laaditaan yhteistyössä Paltamon kunnan kanssa. Tiesuunnitelmassa suunnitellaan erillinen jalankulku- ja pyörätie valtatien 5 varteen välille Kontiomäen huoltoasema - Leppiläntien liittymä. Tie suunnitellaan valtatien 5 länsipuolelle huoltoaseman ja valtatien 22 liittymän välillä ja itäpuolelle valtatien 22 liittymän ja Leppiläntien välillä. Hankkeen tavoitteena on turvata jalankulkijoille ja pyöräilijöille kulkuyhteys kylältä huoltoaseman palveluihin sekä jalankulun ja pyöräilyn olosuhteiden kehittäminen. Suunnittelutyö aloitetaan huhtikuussa 2025 ja tiesuunnitelma valmistuu helmikuussa 2026. Alkuvuodesta 2026 järjestetään Paltamossa avoin vuorovaikutustilaisuus, jossa esitellään suunnitelmaluonnoksia. Vuorovaikutustilaisuudesta tiedotetaan erikseen. Tiesuunnitelman jälkeen hankkeelle laadi
Varsinais-Suomen ELY-keskus teki päätöksen Porin raatihuoneen suojelemisesta (Satakunta, Varsinais-Suomi)17.4.2025 08:58:22 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen ELY-keskus on suojellut Porin raatihuoneen piha-alueineen. Raatihuone on valtakunnallisesti arvokas kohde ja se sijaitsee myös muinaisjäännösalueella.
Valkoposkihanhien kevätmuutto on alkanut16.4.2025 14:18:44 EEST | Tiedote
Valkoposkihanhien kevätmuutto on alkanut keskimääräistä aikaisemmin. Ensimmäiset kaksi valkoposkihanhea havaittiin perjantaina 7.3. Turun Ruissalossa. Kuluvan jakson suurin muuttoaalto koettiin sunnuntaina 13.4., jolloin useassa havaintopisteessä laskettiin yli 3 000 muuttavaa valkoposkihanhea. Helsingin Kivikossa laskettiin suurin määrä, 3 630 muuttavaa hanhea.
Honkajoen alueella on aloitettu selvitystyö Karvianjoen tilan parantamiseksi (Satakunta, Etelä-Pohjanmaa)14.4.2025 12:34:33 EEST | Tiedote
Karvianjoen päävesistössä Honkajoen alueella selvitetään keinoja, joilla voidaan parantaa Karvianjoen ekologista tilaa. Esiselvitys toteutetaan osana JTF-rahoitteista NEVALA-hanketta, jonka yhtenä tavoitteena on edistää turvetuotannon kuormittamien vesistöjen kunnostamista. Esiselvityksen toteuttaa KVVY Tutkimus Oy, joka on kotimainen ympäristötutkimusten ja laboratoriopalveluiden ammattilainen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme