Yli miljoona ilmaista tuotetta lunastettiin Lidlin paistopistetempauksessa – suosituin tuote vegaaninen
4.10.2024 09:57:13 EEST | Lidl Suomi | Tiedote
Lidl teki syyskuussa kaikkien aikojen herkkutempauksen: Lidl Plus -etuohjelmaan lanseerattiin kampanja, jossa asiakas pystyi parhaimmillaan saamaan joka päivä kupongin ilmaiseen paistopistetuotteeseen. Kampanja oli asiakkaiden keskuudessa suosittu, ja ilmaisia paistopistetuotteita haettiin Lidlistä yli miljoona. Suosituin tuote asiakkaiden keskuudessa oli omenatasku, joka sopii myös vegaaniseen ruokavalioon.

Syyskuussa Lidl Plus -asiakkaita hemmoteltiin herkullisesti: jokaisesta ostoskerrasta asiakas ansaitsi Lidl Plus -etusovellukseen rulettikupongin, josta paljastui etu ilmaiseen paistopistetuotteeseen. Enimmillään asiakas pystyi ansaitsemaan joka päivä oman kupongin, eli parhaimmillaan 30 ilmaista paistopistetuotetta syyskuussa. Ilmaiset paistopistetuotteet kiinnostivat asiakkaita toden teolla, ja niitä haettiin Lidleistä yli miljoona.
– Moni kuluttaja valitsee Lidlin nimenomaan paistopisteen takia, ja se on asiakkaidemme keskuudessa todella pidetty. Arvasimme siis, että suomalaiset kyllä innostuvat paistopistetempauksestamme, mutta sen suosio pääsi silti yllättämään! Paistopisteellä on ollut syyskuussa kuhinaa, kun asiakkaamme ovat hakeneet ilmaisia herkkujaan, kertoo markkinoinnin ja kampanjoinnin johtaja Meri Aalto.
Kupongeissa oli kattavasti tarjolla Lidlin paistopisteen eri tuotteita. Yhdessä kupongissa oli vaihtoehtona aina neljä eri tuotetta, joista sai valita mieluisensa. Eniten Lidleistä haettiin omenataskua, jonka resepti on vegaaninen. Viiden suosituimman tuotteen joukkoon kuului lisäksi berliininmunkki, korvapuusti, voicroissant ja juustokierre.
– Omenatasku pesi tässä kisassa perinteisemmät paistopisteen suosikit berliininmunkin, korvapuustin ja voicroissantin. Paistopisteruletti on tarjonnut mainion tilaisuuden testata matalalla kynnyksellä paistopisteen eri tuotteita, ja asiakkaat ovatkin löytäneet uusia suosikkejaan. Olemme muokanneet omenataskun reseptiä niin, että se sopii vegaaniseen ruokavalioon. Omenatasku maistuu vauvasta vaariin, ja se on mainio valinta kahvitarjoiluille, Aalto kertoo.
Lidl on hiljattain uusinut paistopisteensä ilmettä ja esillepanoa. Vitriineissä on pastellinsävyisiä somisteita, ja ne on jaettu kolmeen eri kategoriaan. Snägäri tarjoilee street food -tyylisiä pikkusuolaisia kuten pizzaa ja hodareita, pyöreät ja makeat -hyllystä taas löytyvät donitsit ja munkit makean ystäville. Vierailevat tähdet -osio taas notkuu kausittain vaihtuvia erä- ja sesonkituotteita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lidlin viestintä
Puh:(09) 23456 400media@lidl.fiKuvat
Tietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5600 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Takaisinveto: Dulanon palvisiivuissa pakkausvirhe5.6.2026 14:06:02 EEST | Tiedote
Lidl vetää myynnistä yhden erän Dulanon palvisiivuja. Tuote-erän pakkauksissa on todettu saumausvirhe ja tuote voi tästä johtuen pilaantua ennen viimeistä käyttöpäivää. Takaisinveto koskee vain tuotteita, joiden viimeinen käyttöpäivä on 27.06.2026.
Pirkkalan Lidl on remontoitu – uudistetun myymälän avajaisia vietetään 4.6.3.6.2026 15:35:48 EEST | Tiedote
Pirkkalan Lidl on Pirkanmaan ensimmäinen Lidl, ja se on myös yksi Suomen vanhimmista Lidl-myymälöistä. Nyt perinteikkäässä myymälässä viimeistellään mittavaa remonttia, jossa on muun muassa päivitetty hyllyjärjestystä ja tekniikkaa.
Lidl tänäkin kesänä Suomen halutuin kesätyöpaikka – ilmoitukselle huimat 200 000 lukukertaa3.6.2026 11:34:14 EEST | Tiedote
Lidlin kesätyöpaikat ovat herättäneet tänäkin vuonna valtaisaa kiinnostusta. Duunitorin tilastojen mukaan Lidlin rekrytointi-ilmoitus oli koko Suomen ylivoimaisesti luetuin kesätyöilmoitus.* Lidlin hakuilmoitus keräsi poikkeukselliset yli 200 000 lukukertaa, mikä takasi ykkössijan viime vuoden tapaan. Lidlillä panostetaan valtavasti hyvään rekrytointiin ja työntekijöiden kattavaan perehdytykseen.
Turussa tehdään historiaa Suomen pisimmällä grillijonolla lauantaina – näin tapahtuma vaikuttaa alueella3.6.2026 07:35:00 EEST | Tiedote
Turussa tehdään lauantaina historiaa, kun Lidl ja Henri Alén rakennuttavat Aurajoen rantaan Suomen pisimmän grillijonon. Tapahtumaan odotetaan tuhansia kävijöitä, ja ajoneuvoliikenteeseen on tiedossa joitakin poikkeusjärjestelyjä, jotka kaupunkilaisten on hyvä ottaa huomioon. Ainutlaatuisen tapahtuman reilu 400 grillauspaikkaa on varattu loppuun.
“Vuoden hyppy”: Armand Duplantis päihittää 5.5-metrisen Lidl-tuoteseinän1.6.2026 15:16:04 EEST | Tiedote
Seiväshypyn hallitseva maailmanmestari Armand “Mondo” Duplantis vastaanotti Tukholmassa ainutlaatuisen haasteen ja toteutti “Vuoden hypyn”. Tällä kertaa 15 maailmanennätyksen haltija ei hypännytkään tavallisen riman yli. Lidlin haasteessa urheilija sai vastaansa 30 senttiä syvän seinän, jolla oli korkeutta yli 5,5 metriä ja leveyttä huimat 12 metriä. Erikoisen tästä 'rimasta' teki se, että se oli koottu Lidlin omien tuotemerkkien tuotteista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
