Kesätyöhaku käynnissä – Lidlillä yli tuhat paikkaa auki
Lidlin kesätyöhaku käynnistyy torstaina 2.1.2025. Avoinna on yli tuhat työpaikkaa eri puolilla Suomea. Tarjolla on asiakaspalvelutyötä myymälöissä sekä varastotyötä kolmessa jakelukeskuksessa.

Lidlin kesätyöhaku starttaa heti uudenvuoden jälkeen torstaina 2.1. Kesätyötä on tarjolla yli tuhannelle. Paikkoja on avoinna eniten myymälöissä eri puolilla Suomea sekä kolmessa jakelukeskuksessa. Lidlin jakelukeskukset sijaitsevat Järvenpäässä, Janakkalassa ja Laukaassa. Myös pääkonttorilla Espoossa on avoinna muutama kesätyöpaikka.
– Kesä on tärkeä sesonki ruokakaupassa ja kesätyöntekijät ovat avainroolissa se onnistumisessa. Myymälöissä ja varastoilla odotetaan innolla uusia työkavereita. Kesätyö on hieno mahdollisuus myös työnantajalle. Me tutustumme uusiin tekijöihin ja saamme mahdollisuuden näyttää mitä työ meillä ja kaupan alalla pitää sisällään, Lidlin HR-johtaja Heli Hassinen-Biberger kertoo.
Kesätyöpaikat on ilmoitettu verkkosivulla tyopaikat.lidl.fi/kesatyo. Hakuaika on pääsääntöisesti 2.–19.1.2025. Lidlissä kesätyö alkaa tyypillisesti touko-kesäkuussa ja kestää elokuulle.
Myöhemmin keväällä tulevat hakuun 14–17-vuotiaille tarkoitetut Tutustu ja tienaa -kesäharjoittelupaikat. Kyseessä on kahden viikon palkallinen kesäharjoittelu, jonka tarkoituksena on antaa nuorille mahdollisuus kokeilla työelämää.
Kesätyötä saadakseen ei tarvitse olla konkari – asenne ratkaisee
Lidlissä kesätyöntekijöiltä ei vaadita aiempaa työkokemusta, vaan työhön saa kattavan perehdytyksen.
– Meillä kesätyöntekijät tekevät lähtökohtaisesti kaikkia niitä tehtäviä, joita vakituisetkin tekevät. Myymälässä asiakaspalvelua, hyllyttämistä, paistamista, siistimistä ja kassatyötä sekä varastolla tyypillisesti keräilyä. Kaikkiin tehtäviin perehdytetään ja kesätyöntekijöiden kohdalla panostetaan erityisesti valmentavaan työkulttuuriin, Hassinen-Biberger sanoo.
Mutta miten saada kesätyö, jos kokemusta ei vielä ole? Hassinen-Biberger neuvoo kertomaan hakemuksessa, mistä on kiinnostunut ja miten pystyy käyttämään omaa osaamista hakemassaan työssä.
– Hakemuksessa kannattaa kertoa, miksi on kiinnostunut työstä Lidlin myymälässä tai jakelukeskuksessa. Voi tuoda esille myös sitä, mitä haluaisi oppia. Itsestään voi kertoa antamalla esimerkkejä opintojen aikaisista ryhmätöistä tai arkielämän tilanteista, joissa on toiminut asiakaslähtöisesti. Vaihtoehtoisesti voi avata omaa roolia esimerkiksi harrastuksissa, Hassinen-Biberger vinkkaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lidlin viestintäPilvi-Sisko Riikonen
Puh:(09) 23456 400media@lidl.fiTietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5600 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Paras Lidl-myymälä palkittiin: voitto ensimmäistä kertaa Lieksaan5.6.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Suomen Lidlit kisaavat vuosittain paremmuudesta ja paras myymälä palkitaan. Tänä vuonna voitto meni ensimmäistä kertaa Pohjois-Karjalaan Lieksaan. Suomen yli 200 myymälää mitteli keskeisissä teemoissa asiakaspalvelusta myynnillisiin tuloksiin. Vuoden myymälä -tittelin lisäksi Lieksa keräsi palkinnot parhaasta asiakaspalvelusta sekä inventaarioista.
Iisalmen uuden Lidlin avajaispäivä julki – heinäkuussa pääsee ostoksille uuteen myymälään3.6.2025 12:37:00 EEST | Tiedote
Iisalmen Lidl on muutaman vuoden ajan palvellut väliaikaisessa osoitteessa kauppakeskus Iisassa. Tulevassa pysyvässä osoitteessa työt etenevät vauhdilla ja uuden myymälän avajaispäiväksi on vahvistunut torstai 24.7.2025.
Lidlin kokeilu paistopisteellä: tuotteet puoleen hintaan ilta-alessa kesän ajan3.6.2025 08:36:00 EEST | Tiedote
Lidlin paistopisteellä testataan kesän ajan ilta-alennusta, jossa iltakahdeksalta jäljellä olevat tuotteet myydään puoleen hintaan. Tavoitteena on painaa ruokahävikkiin päätyvän ruoan määrä entistä alemmas.
Lidl-lenkkarit saavat haastajan – Lidl-clogsit ovat tämän kesän ykköskengät2.6.2025 15:14:00 EEST | Tiedote
Lidlin uusi kesämallisto tarjoaa värikkään asun Suomen vaihtelevaan kesäsäähän, niin festareille kuin mökille. Mallistosta löytyy kesän ehdottomat luottokengät, Lidl-clogsit sekä sadeviitta, reppu, urheilusukat, sandaalit ja juomapullo. Festarikesän pelastava mallisto tulee myyntiin eräluontoisena Lidleihin 5.6. alkaen*. Aiemmat Lidl-brändätyt vaatteet ja asusteet ovat olleet asiakkaiden suursuosikkeja.
Nyt se on alkanut: suomalaisia varhaisperunoita myynnissä Lidleissä ympäri maan26.5.2025 12:27:37 EEST | Tiedote
Kotimaisen varhaisperunan sesonki on kesän merkki. Nyt kaikista Lidlin myymälöistä Hangosta Sodankylään saa suomalaista varhaisperunaa. Sesonki pääsi alkamaan tänä vuonna tavallista aiemmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme