Teollisuuden kustannustason nousu kasvattaa pääkaupunkiseudun raitiovaunuhankkeiden hintoja
22.5.2026 12:24:41 EEST | Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy | Tiedote
Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy esittää korotuksia raitiovaunuhankkeiden enimmäishintoihin. Korotusten taustalla on Euroopan laajuinen kustannustason nousu, joka on nostanut erityisesti kiskokaluston hintoja viime vuosina. Kaupunkiraitiovaunujen kustannukset ovat nousseet noin 18,6 prosenttia ja pikaraitiovaunujen 4,6 prosenttia.
Hankintaan kuuluu yhteensä 63 raitiovaunua, jotka korvaavat Helsingin vanhenevaa raitiovaunukalustoa ja mahdollistavat pikaraitioteiden laajentamisen Vantaalla ja Länsi-Helsingissä.
Korotuksen myötä kaupunkiraitiovaunujen enimmäishinta nousee107 miljoonasta eurosta 151,4 miljoonaan euroon, ja pikaraitiovaunujen 163,7 miljoonasta eurosta 180,2 miljoonaan euroon. Koko hankkeen arvo kasvaa noin 331,6 miljoonaan euroon. Eurostatin mukaan teollisuuden kustannukset ovat nousseet noin 19 prosenttia vuosina 2021–2025. Tämä selittää pääosan korotuksista. Kun hinnat muutetaan nykyarvoksi, kaupunkiraitiovaunujen kustannukset ovat nousseet noin 18,6 prosenttia ja pikaraitiovaunujen 4,6 prosenttia.
Ero hankkeiden korotustarpeiden välillä selittyy suunnitteluajankohdalla. Kaupunkiraitiovaunujen suunnitelma laadittiin vuonna 2021 ennen Venäjän hyökkäyssodan vaikutuksia, eikä voimakasta kustannuskehitystä voitu silloin vielä ennakoida. Pikaraitiovaunujen hankesuunnitelma tehtiin vuonna 2023, jolloin kustannusten nousu oli jo nähtävissä.
Markkinaympäristön haasteista huolimatta hanketta pidetään välttämättömänä pääkaupunkiseudun joukkoliikenteen kehittämiseksi. Uusien raitiovaunujen odotetaan parantavan palvelutasoa, lisäävän kapasiteettia ja tukevan kestävää liikkumista pitkälle tulevaisuuteen.
Seuraavaksi hankesuunnitelmien tarkistukset käsitellään HSL:n hallituksessa, minkä jälkeen asia etenee Helsingin ja Vantaan kaupunkien päätöksenteossa.
Yhteyshenkilöt
Antti NousiainenKaupunkiliikenne Oy, omaisuudenhallintayksikön johtaja
Puh:040 579 6074antti.nousiainen@kaupunkiliikenne.fiMe Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:ssä mahdollistamme pääkaupunkiseudun kestävän kasvun rakentamalla tulevaisuuden raideverkostokaupunkia ja pitämällä sen liikkeessä. Vastaamme joukkoliikenneinfran rakentamisesta sekä metrojunien ja raitiovaunujen liikennöinnistä, kunnossapidosta ja kehittämisestä laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Järjestämme kaupunkipyöräpalvelun ja liikennöimme Suomenlinnan lauttoja tytäryhtiömme kautta. Kannamme vastuun koko toimintamme elinkaaren päästöistä ja teemme valintoja, jotka muuttavat koko alan toimintaa, koska haluamme olla kestävien kaupunkien paras liikuttaja ja kehittäjä ̶ nyt ja tulevaisuudessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
Itäkeskuksen tulevan joukkoliikenneterminaalin toivotaan olevan sujuva ja turvallinen26.6.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy teetätti käyttäjätutkimuksen, jossa selvitettiin käyttäjien toiveita tulevalle uudelle Itäkeskuksen joukkoliikenneterminaalille. Syksyllä käynnistyy arkkitehtuurikilpailu Itäkeskuksen joukkoliikenneterminaalin suunnittelusta.
Sateenkaariratikan kyydissä Pride-kulkueessa tänä vuonna Sateenkaariseniorit24.6.2026 09:27:10 EEST | Tiedote
Viime vuodesta asti katukuvaa on ihastuttanut Kaupunkiliikenteen sateenkaariratikka, joka pääsee tänäkin vuonna avaamaan Helsinki Pride -kulkueen Aleksanterinkadulla lauantaina 27.6. klo 12. Kaupunkiliikenne on kolmatta vuotta Helsinki Priden virallinen Working with Pride -kumppani.
Kalasatamassa Junatien metrosillan työmaalla tehdään louhintoja – pienet viivästykset metroliikenteessä mahdollisia17.6.2026 13:31:34 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy uusii Junatien metrosiltaa. Työmaalla aloitetaan louhintaan liittyvät poraukset keskiviikkona 17.6. ja tämän jälkeen räjäytystyöt maanantaina 22.6. Työmaalla louhitaan kalliota uuden sillan välitukien rakentamisen takia.
Kuljettajakoulutukset alkavat Kruunusilloilla heinäkuussa17.6.2026 10:36:03 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy aloittaa kuljettajakoulutukset Kruunusiltojen raitiotieradalla heinäkuussa. Lähes 600 raitiovaununkuljettajaa perehdytetään uuteen rataan.
Tapiolan metroasemalla liukuportaita suljettuna 29.6.–16.8. paloilmaisinhuoltojen vuoksi16.6.2026 13:29:47 EEST | Tiedote
Tapiolan metroasemalla tehdään heinä-elokuussa paloilmaisinjärjestelmän huoltotöitä liukuportaiden yläpuolisissa kattorakenteissa. Työn aikana liukuportaita on kesän aikana sujettuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme