Viennin kasvua odottaa jo yli puolet varsinaissuomalaisista vientiyrityksistä
9.9.2026 00:01:00 EEST | Turun kauppakamari | Tiedote
Turun kauppakamari selvitti alkusyksyn kyselyssään maakunnan vientiyritysten tunnelmia. Kauppa käy viime vuoden vastaavaa ajankohtaa positiivisemmissa tunnelmissa. Viennin kasvua odottaa tänä vuonna yli puolet (52 %). Viennin supistumisesta kyselyssä ilmoitti vain 8 prosenttia vastanneista, kun vastaava luku viime vuonna oli 17 prosenttia.

Alueellinen kysely tehtiin tässä muodossa nyt toista kertaa, ja siihen vastasi Turun, Loimaan, Salon ja Vakka-Suomen alueelta 65 vientiä aktiivisesti tekevää yritystä. Suurin osa vastanneista, 80 prosenttia, toimii teollisuuden toimialalla. Vastaajayrityksistä 41,5 prosentilla viennin osuus liikevaihdosta on 75–100 prosenttia. Yrityksistä 21,5 prosentilla vuosiliikevaihto on 50 miljoonaa euroa tai enemmän.
”Vienti vetää Varsinais-Suomessa tuoreimpien kyselyjemme mukaan nyt hyvin. Sekä kesäkuun maakunnan kilpailukykyä mittaavassa kyselyssä että elokuun vientikyselyssä odotukset kasvun suhteen ovat positiivisia. Pitkään kyselyissäkin näkynyt matalapaine näyttää olevan takana päin”, tiivistää tuloksia Turun kauppakamarin toimitusjohtaja Kaisa Leiwo.
”Vaikka toimintaympäristö on edelleen haastava ja ajoittain epävarma, näemme vientimarkkinoilla selkeitä kasvumahdollisuuksia”, sanoo toimitusjohtaja Jarmo Aaltonen, EJOT Sormat Oy.
Kiinnikevalmistaja EJOT Sormat Oy:n kasvu perustuu uusien tuotteiden kehittämiseen, tuoteportfolion laajentamiseen sekä ympäristöystävällisten ja vastuullisten ratkaisujen kasvavaan kysyntään.
”Olemme vahvistaneet asemaamme uusissa asiakkuuksissa erityisesti Pohjois-Euroopassa, ja projektimyynti Aasiaan sekä Lähi-itään on osoittanut rohkaisevia kasvun merkkejä. Kasvua tukee myös vientimyyntiverkostomme määrätietoinen vahvistaminen, jonka avulla tavoitamme uusia asiakkaita ja markkinoita entistä tehokkaammin. Uskomme, että jatkuva panostus innovaatioihin, asiakaslähtöiseen kehitykseen ja kansainvälisen myyntiverkoston laajentamiseen tukee viennin kasvua myös tulevina vuosina”, Aaltonen arvioi.
Eurooppa on edelleen tärkein
Vientiyrityksistä ylivoimaisesti suurin osa vie tuotteitaan Eurooppaan (98 %), mutta vientiä suuntautuu merkittävästi myös Aasian maihin (63 %) ja Pohjois-Amerikkaan (54 %). Tässä kyselyssä vienti Pohjois-Amerikkaan näyttää hieman hiipuneen viimevuotiseen verrattuna, jolloin vastanneista 60 prosenttia ilmoitti vievänsä sinne. Aasian asema sen sijaan on vankistunut. Edelleenkin Yhdysvallat on kuitenkin yksi keskeisimmistä yksittäisistä vientimaista maakunnasta. Toisena tulee Saksa. Myös Ruotsi, Kiina, Italia ja Viro näkyvät vahvoina vientimaina kyselyssä. Tavarakauppaa ilmoittaa käyvänsä vastanneista yrityksistä 89 prosenttia. Palvelukauppaa tekee hieman yli neljännes (28 %).
Kyselyssä korostui maantieliikenteen osuus, mikä oli huomattava, 80 prosenttia. Kumipyörät kuljettavat tavaraa ainakin osan vientimatkaa. Merirahdin osuus oli 60 prosenttia, lentorahdin 51 prosenttia ja digitaalisen viennin osuus vastanneiden viennistä on noin 11 prosenttia.
Turun kauppakamarin kyselyssä selvitettiin myös toimia, joilla vienti voisi kasvaa. Yrityksen omista toimista eniten uskottiin tuotteiden ja palvelujen kehittämiseen, jonka merkitykseen uskoi liki puolet vastaajista (48 %). Niin ikään myynnin lisäämisellä ja kehittämisellä (43 %) ja markkinoinnin lisäämisellä ja kehittämisellä (43 %) uskotaan olevan merkittävät vaikutukset viennin edistämisessä. Toimintaympäristöön liittyvistä parannuksista keskeinen on logistiikan ja infrastruktuuri (35 %).
Konkreettisia kasvumahdollisuuksia varsinaissuomalaiset vastaajat näkevät vaihtoehdoista eniten Ukrainan jälleenrakennuksessa, puolustusteollisuudessa ja vihreän siirtymän investoinneissa.
Suurimmiksi haasteikseen varsinaissuomalaiset yritykset listaavat epävakaan tilanteen maailmalla (51 %). Myös heikko kysyntä ja vallitseva kilpailutilanne (43 %) ja korkeat kustannukset (33 %) nousevat esille. Rahoituksen puutteen ilmoittaa esteeksi vain 3 prosenttia, eikä puutteellinen osaaminenkaan ole merkittävimpien haasteiden joukossa juuri tällä hetkellä (6,2 %).
Turun kauppakamarin kyselyyn 6.−28.8.2026 välisenä aikana vastasi 65 vientiä Varsinais-Suomen alueella tekevää yritystä. Kukin yritys vastasi sähköpostitse toteutettuun kyselyyn vain kerran.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaisa Leiwotoimitusjohtaja
Puh:040 556 6697kaisa.leiwo@kauppakamari.fiKuvat


Turun kauppakamari on Varsinais-Suomen alueella elinkeinoelämän edunvalvojana, kouluttajana ja asiantuntijana toimiva organisaatio. Kauppakamari on linkki yritysten ja julkisten päättäjien välillä, ja sen toiminta perustuu kauppakamarilakiin ja vapaaehtoiseen jäsenyyteen. Turun kauppakamari on perustettu vuonna 1917, ja se on yksi Pohjoismaiden suurimmista kauppakamareista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun kauppakamari
Kauppakamarikysely: Myönteiset kansainvälisten osaajien rekrytointikokemukset kasvussa31.8.2026 07:04:00 EEST | Tiedote
Monikielisyyden ja monikulttuurisuuden hyödyntämisessä on edelleen paljon potentiaalia yritysten kasvun ja osaajapulan ratkaisemisen näkökulmasta. Vain noin joka neljäs yritys on rekrytoinut kansainvälisiä osaajia viiden viime vuoden aikana, mutta niitä tehneet yritykset arvioivat kokemuksensa pääosin myönteisiksi.
Yritykset haluavat toimia kasvukeskuksen ja markkinoiden läheisyydessä16.7.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Turun kauppakamarin tuoreen kyselyn mukaan yritykset haluavat sijaita lähellä kasvukeskusta ja markkinoita. Puolet (49,3 %) varsinaissuomalaisen elinkeinoelämän yritysjohdosta nimeää kasvukeskuksen ja markkinoiden läheisyyden (48,7 %) tärkeiksi tekijöiksi yrityksen sijainnin ja toimintaedellytysten näkökulmasta. Kysely tehtiin kesäkuussa ja siihen vastasi 199 Turun kauppakamarin jäsenyritystä.
Varsinaissuomalaiset yritykset uskovat työpaikkojen määrän kasvavan tänä vuonna30.6.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Usean varovaisen vuoden jälkeen varsinaissuomalaiset yritykset aikovat viimeinkin kasvattaa työpaikkojen määrää loppuvuoden 2026 aikana. Tämä käy ilmi Turun kauppakamarin vuosittaisesta Varsinais-Suomen kilpailukyky -kyselystä, jossa kysytään muun muassa yritysten työllistämisaikeista ja työvoiman saatavuudesta. Kysely tehtiin kesäkuussa ja siihen vastasi 199 Turun kauppakamarin jäsenyritystä.
Työelämäauditointi vahvistaa Spesian koulutuksen työelämälähtöisyyttä Turussa26.5.2026 11:02:15 EEST | Tiedote
Turun kauppakamari ja Pohjois-Karjalan kauppakamari ovat toteuttaneet työelämäauditoinnin erityisammattiopisto Spesian Turun toimipaikassa. Auditoinnin tavoitteena oli varmistaa, että koulutus vastaa työelämän tarpeita ja tukee täsmätyökykyisten opiskelijoiden työllistymistä.
Maailmanluokan työpaikka -merkit myönnettiin kahdelle varsinaissuomalaiselle yritykselle Munax Oy:lle ja Vahterukselle5.5.2026 11:26:41 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin myöntämä Maailmanluokan työpaikka -merkki myönnettiin tunnustuksena Munax Oy:n ja Vahteruksen sitoutumisesta vastuulliseen kansainväliseen rekrytointiin sekä monikielisen ja monikulttuurisen työyhteisön johtamiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme