Tampereen seutu vahvistaa panostusta siruteollisuuteen
20.6.2023 14:11:06 EEST | Business Tampere | Tiedote

– Tavoitteena on, että tämän vuosikymmenen loppuun mennessä meillä on Tampereen seudulla merkittävä eurooppalainen siruosaamiskeskus, joka sisältää suunnittelua, valmistusta ja vahvaa tutkimus- ja kehitystoimintaa, kertoo Petri Räsänen.
Tällä hetkellä sirut suunnitellaan pitkälti Yhdysvalloissa ja valmistetaan Taiwanissa. Euroopan unioni haluaa vahvistaa maanosan siruomavaraisuutta. Suomi tähtää eurooppalaiseksi siruosaamisen kärkimaaksi.
– Haluamme olla vahva tekijä tässä arvoketjussa, Räsänen summaa.
Petri Räsänen on työskennellyt Pirkanmaan liitossa Innovaatio- ja tulevaisuustyön johtajana sekä Työ- ja elinkeinoministeriössä digipolitiikkatiimin johdossa. Sirut ovat olleet selkeä osa myös nykyistä työnkuvaa.
– Onhan tämä työ minulle once in a lifetime -mahdollisuus. Tässä yhdistyy teknologinen, liiketoiminnallinen, yhteiskunnallinen ja maailmanpoliittinen tekeminen.
– Petri on erinomainen valinta vaativaan ohjelmajohtajan tehtävään. Hänellä on monipuolinen teknologiaosaaminen, hyvät yrityskontaktit ja eri kehitys- ja rahoitusinstrumenttien tuntemus niin kansallisesti kuin kansainvälisestikin. Petrin yhteiskuntasuhteista ja ohjelmaosaamisesta on varsinaisen siruohjelman ohella hyötyä yhtiölle monessa muussakin kehityskokonaisuudessa nyt ja tulevaisuudessa, toteaa Business Tampereen toimitusjohtaja Harri Airaksinen.
Mikrosiruja käytetään arkielämässä ja useilla teollisuuden aloilla. Siruja hyödynnetään esimerkiksi kännyköissä, matkapuhelinverkoissa ja autoissa, mutta myös korkean teknologian turvallisuuslaitteissa.
Katso Petri Räsäsen haastatteluvideo.
Lisätiedot:
Business Tampere Oy
Harri Airaksinen, toimitusjohtaja
+358 40 504 1215, harri.airaksinen@business.tampere.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Harri AiraksinenToimitusjohtaja
Puh:+358 40 504 1215harri.airaksinen@businesstampere.comKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Business Tampere on Tampereen kaupunkiseudun elinkeino- ja kehitysyhtiö, jonka tehtävä on edistää investointeja sekä luoda paras ympäristö yritystoiminnalle. Yhtiön toimintaa ohjaa Tampereen kaupunkiseudun elinkeinostrategia. Rakennetaan uutta Tampereen seutua. Yhdessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Tampere
Ministeri Puisto avasi kansainvälisen innovaatioverkoston Tech Hub Finlandin muistuttamalla Tampereen perinteistä uusissa teknologioissa29.9.2026 18:47:49 EEST | Uutinen
Ministeri Sakari Puisto avasi kansainvälisen innovaatioverkoston Tech Hub Finlandin Tampereella. Verkostoa operoi Yhdysvalloissa syntynyt Plug and Play -yhtiö, jolla on nyt 65 toimistoa ympäri maailmaa.
Business Tampere avasi toimiston Lviviin vahvistamaan yritysten liiketoimintaa Ukrainassa17.9.2026 19:00:00 EEST | Uutinen
Toimisto vahvistaa Tampereen kaupunkiseudun yritysten toimintamahdollisuuksia Ukrainan kehittyvässä taloudessa. Lvivin toimisto on väylä kumppaneiden, asiakkaiden ja uuden liiketoiminnan löytämiseen.
Maailman johtavat kuvankäsittelyn tutkijat ja yritykset kokoontuvat Tampereelle IEEE ICIP 2026 -konferenssiin14.9.2026 16:59:02 EEST | Tiedote
IEEE International Conference on Image Processing (ICIP) 2026 -konferenssi kokoaa Tampereelle Tampere-taloon 13.–17. syyskuuta yli tuhat tutkijaa, teknologia-asiantuntijaa ja alan johtajaa eri puolilta maailmaa.
Voiko Tampere-Pirkkalasta kehittyä nykyistä merkittävämpi kansainvälisen matkustaja- ja rahtiliikenteen solmukohta?7.9.2026 16:52:56 EEST | Kutsu
Kutsu medialle: Tampere Aviation Forum -hybridiseminaari kokoaa yhteen ilmailun, logistiikan ja elinkeinoelämän asiantuntijoita keskustelemaan ilmailun ja logistiikan tulevaisuudesta sekä Tampere-Pirkkalan lentoaseman kehittämismahdollisuuksista. Lentoliikenteen ja -rahdin tulevaisuus on syyskuun 10. päivänä Tampere Aviation Forumiin teema.
Voiko sovellus opettaa lapset liikkumaan? 18 tamperelaista koulua mukana uudessa tutkimuksessa31.8.2026 16:38:41 EEST | Tiedote
Tampereen yliopiston DigiKids-tutkimus selvittää, kuinka koulupäivään ja koteihin tuotavat lyhyet, sovelluksen käynnistämät liikuntahetket vaikuttavat 6–8-vuotiaiden liikuntataitoihin ja liikkumiseen. Tutkimuksessa käytettävän tamperelaisen Geego Kids -sovelluksen erikoisuus on, että sen ääreen ei ole tarkoitus jäädä: näyttö antaa tehtävän, lapsi liikkuu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
