Commu

150 kansainvälistä opiskelijaa jalkautuu Helsinkiin auttamaan - vapaaehtoistyön ensiaskeleet vieraassa maassa

3.3.2026 08:15:00 EET | Commu | Tiedote

Jaa

Business Collegen kansainvälisen usean päivän seminaarin 150 opiskelijaa osallistuu keskiviikkona 11.3. vapaaehtoistoimintaan eri puolilla Helsinkiä. Opiskelijat ovat noin 15-20-vuotiaita, ja monille kyseessä on aivan ensimmäinen kokemus auttamisesta ja vapaaehtoistyöstä, vieläpä vieraassa maassa. Päivän aikana opiskelijat jalkautuvat yli 20 eri kohteeseen auttamaan esimerkiksi pakkaus-, järjestely- ja lajittelutehtävissä, ruokajakelussa, lipaskeräyksissä sekä muissa talkootehtävissä.

Business Collegen kansainvälisen seminaarin 150 opiskelijaa jalkautuu tekemään hyvää Helsingissä 11.3.2026. Avun tarvitsijat löytyivät Commun kautta.
Business Collegen kansainvälisen seminaarin 150 opiskelijaa jalkautuu tekemään hyvää Helsingissä 11.3.2026. Avun tarvitsijat löytyivät Commun kautta.

Opiskelijat osallistuvat muun muassa Hurstin ruokajonon ruoka-apuun, World Visionin lipaskeräykseen ja Sininauhasäätiön toimintaan, Suomen Punaisen Ristin vapaaehtoistehtäviin, ikäihmisten auttamiseen hoivakodeissa sekä asunnottomien tukemiseen. Avuntarvitsijat ja vapaaehtoiskohteet löytyvät Commu -sovelluksen kautta, joka yhdistää avun tarjoajat ja tarvitsijat.

“Olemme järjestäneet oppilaitoksena tätä seminaaria jo yli 20 vuoden ajan vaihtuvin teemoin. Tänä vuonna halusimme herätellä opiskelijoita pohtimaan, miten hyvän voisi laittaa eteenpäin omassa elämässä. On upeaa, että opiskelijat pääsevät koulurakennuksen ulkopuolelle tekemään konkreettisia hyviä tekoja. Uskomme, että tällaisella toiminnalla on kauaskantoisia vaikutuksia nuorten elämässä ja tämä on kokemus, joka ei helposti unohdu. Pystymme yhdistämään kansainvälisyyden, auttamisen ja työelämälähtöisen pedagogiikan mielekkäällä tavalla", kansainvälisen toiminnan päällikkö Hilla Helasaari.

Opiskelijat näyttävät esimerkkiä vapaaehtoisuuden tulevaisuudesta

Vapaaehtoiskentällä on jo pitkään puhuttu siitä, että yhdistykset ja järjestöt kaipaavat lisää tekijöitä. Samaan aikaan nuorten kynnys sitoutua pitkäaikaiseen vapaaehtoistyöhön on noussut. Helsinki Business Collegen opiskelijoiden vapaaehtoispäivä tarjoaa konkreettisen esimerkin siitä, miten auttamisen mahdollisuuksia voidaan tuoda helposti lähestyttäviksi ja osaksi arkea.

“Tällaiset hetket ovat äärimmäisen vaikuttavia. Nuoret näyttävät, että auttaminen ei vaadi vuosien sitoutumista, jo muutama tunti voi merkitä paljon. Samalla he antavat hienon esimerkin koko yhteiskunnalle,” kertoo vapaaehtoistoimintaa koordinoiva, Commun perustaja Karoliina Kauhanen.

“Kaikki ovat kokeneet tapahtumassa olleen erittäin lämmin tunnelma, ja osa on osallistunut siihen useamman kerran Business Collegen kansainväliseen seminaariin. Viikko on ollut aiemminkin innostava ja erittäin hyvin organisoitu. Siitä on nautittu paljon niin opiskelijoiden ja opettajien keskuudessa erityisesti. Moni kuvasi kokemustaan näin: ‘Minulla oli elämäni paras kokemus. Opin valtavasti. Tapahtuma oli hyvin järjestetty, ja ryhmänämme koimme, että meidät otettiin kaikkialla lämpimästi vastaan", täsmentää Hilla Helasaari.

Vapaaehtoiskohteet löytyvät Commu-sovelluksen kautta. Commu on suomalainen auttamisen alusta, joka yhdistää auttajat ja avun tarvitsijat. Kauhasen mukaan Commussa korostuu niin sanottu popup-vapaaehtoisuus: auttaminen silloin kun itselle sopii, ilman pitkää sitoutumista. Tämä ilmiö on selvästi kasvussa.

“Vapaaehtoisuuden mallit ovat muuttumassa. Yhä useampi haluaa auttaa silloin kun aikaa ja voimavaroja on. Popup-vapaaehtoisuus vastaa tähän tarpeeseen, ja myös järjestöjen on tärkeää sopeutua tähän muutokseen,” Kauhanen kertoo. “Helsinki Business Collegen opiskelijoiden tahto tehdä hyvää osoittaa, miten matalan kynnyksen auttamisen mahdollisuudet voivat tuoda vapaaehtoistyöhön uusia tekijöitä ja synnyttää kipinän, joka kantaa pitkälle tulevaisuuteen.”

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Hilla HelasaariKansainvälisen toiminnan päällikköHelsinki Business College

Helsinki Business College on Suomen suurin yksityinen ammatillinen liiketoiminnan- ja tieto- ja viestintätekniikan alan oppilaitos Helsingissä. Oppilaitos on toiminut vuodesta 1881 lähtien. Se tarjoaa työelämälähtöistä koulutusta nuorille oppivelvollisille ja aikuisopiskelijoille. Koulutuksen keskiössä ovat käytännönläheisyys, projektimuotoinen oppiminen sekä tiivis yhteistyö yritysten ja yhteisöjen kanssa Suomessa ja kansainvälisesti. Helsinki Business College toimii kahdella brändillä Business College Helsinki (nuoret oppivelvolliset) ja Business College PRO (aikuiskoulutus). Tavoitteena on varmistaa opiskelijoille vahva ammattiosaaminen, hyvät työllistymismahdollisuudet sekä valmiudet jatkuvaan oppimiseen nopeasti muuttuvassa työelämässä, joka tarjoaa tulevaisuuden työntekijät maailmaan.
– The Best Learning partner for your future

hilla.helasaari@bc.fiwww.bc.fi

Linkit

Commu on kotimainen auttamisen sovellus. Lataa Commu nyt!

Commu on kolmen nuoren yrittäjän rakentama mobiilisovellus, jossa voi pyytää ja antaa apua. Commussa yksityishenkilöt, yhdistykset ja yritykset kohtaavat toisensa auttamisen, talkoilun ja vapaaehtoistyön merkeissä. Commun kautta on tehty jo yli 50,000 hyvää tekoa ympäri Suomen. Commu tarjoaa yrityksille helpon tavan tehdä vapaaehtoistoimintaa ja osallistaa henkilöstöä hyviin tekoihin, sekä yhdistyksille tavan löytää vapaaehtoisia ja hallinnoida vapaaehtoistoimintaa. Kunnille Commu tarjoaa valmiin naapuriapualustan, jossa asukkaat voivat pyytää ja antaa apua, lisäten yhteisöllisyyttä ja vähentänen yksinäisyyttä. Lataa Commu nyt!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Commu

Suomalainen yhteisöalusta kriisinkestävyyden, varautumisen ja demokratian tukena11.6.2026 13:25:35 EEST | Tiedote

Kuntien rooli yhteiskunnan kriisinkestävyydessä on kasvamassa. Samalla kun turvallisuusympäristö muuttuu ja resurssit ovat tiukilla, on löydettävä uusia keinoja vahvistaa asukkaiden osallisuutta, yhteisöllisyyttä ja varautumista. Digitaalinen yhteisöalusta auttaa rakentamaan luottamusta ja toimintakykyä ennen kriisitilannetta, sen aikana ja sen jälkeen. Se auttaa myös keventämään viranomaisten kuormaa. Yhteiskunnan kriisinkestävyys syntyy ennen kaikkea luottamuksesta, osallisuudesta ja ihmisten kyvystä toimia yhdessä epävarmuuden keskellä.

Milloin viimeksi autoit naapuriasi? Eurooppalainen Naapuripäivä on oikea hetki aloittaa25.5.2026 08:28:45 EEST | Tiedote

Perjantaina 29.5.2026 vietetään Eurooppalaista Naapuripäivää yli 50 maassa. Tänä vuonna päivän teema on yhteneväisyys, yhteisöllisyys ja turvallisuus. Kotimaisessa auttamisen sovellus Commussa kaipuu yhteisöllisyyteen näkyy joka viikko. Yli 100,000 suomalaista on rekisteröitynyt sovellukseen, jossa voi pyytää ja antaa apua lähialueellaan. Alla neljä heistä kertoo omin sanoin, miten hyvät teot ja naapuriapu ovat muuttaneet heidän elämäänsä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye